Włosi wysadzają skały na Zakopiance. Powstaje najdłuższy tunel w Polsce

TVN24 Biznes

The Boring CompanyNiezwykły projekt The Boring Company. Sieć tuneli uwolni miasta od korków?

Firma Astaldi z Włoch, wykonująca tunel pod górą Mały Luboń w ciągu Drogi Krajowej nr S7, czyli popularną Zakopianką, rozpoczęła prace strzałowe.

- Roboty rozpoczęły się ze względu na warunki geologiczne umożliwiające strzelanie oraz ze względu na twardą skałę, która utrudniała urabianie materiału dotychczasową metodą czyli młotem hydraulicznym – poinformowała w piątek rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut.

Budowa tunelu

Strzelanie przeprowadzane jest w prawej nitce powstającego tunelu. Ładunki są podkładane w około 100 otworach za jednym razem na szerokości przekroju. Wysadzanie skał odbywa się z częstotliwością jeden raz na dzień. Po strzelaniu konieczne jest wywiezienie urobku, zamontowanie obudowy wstępnej, wywiercenie kolejnych otworów strzelniczych oraz montaż ładunków wybuchowych. Do tej pory urabiane skały były na tyle miękkie, że wystarczało użycie specjalnych młotów hydraulicznych zainstalowanych na koparkach. Inżynierowie zapowiadali wcześniej, że jeżeli natrafią na twardą, granitową skałę, zostaną użyte ładunki wybuchowe. Wykonawca tunelu, firma Astaldi z Włoch, zastosowała taką metodę drążenia tunelu po raz pierwszy w Polsce.

Drążenie dwóch nitek najdłuższego tunelu w Polsce rozpoczęto 6 marca br. Docelowo jego długość będzie miała ponad 2 km, a prace mają zakończyć się za dwa lata. Do tej pory wydrążono prawie 160 metrów prawej nitki i 120 metrów lewej nitki tunelu. Wkrótce drążenie ma rozpocząć się z drugiej strony góry Mały Luboń.

Nowa Zakopianka

Niezależnie od budowy tunelu, trwa budowa dwóch odcinków dwupasmowej Zakopianki, które połączą się tunelem. Odcinek drogi Lubień-Naprawa (do wejścia do tunelu) wykonuje polsko-ukraińskie konsorcjum przedsiębiorstw: IDS-BUD z Warszawy i Korporacja ALTIS-HOLDING z Kijowa. Kolejny odcinek Skomielna Biała - Chabówka oraz odcinek drogi krajowej nr 47 od Rabki - Zdroju do Chabówki buduje włoska firma Salini.

Autor: MS / Źródło: PAP