Sejm w czwartek przyjął ustawę, która ma umożliwić zamrażanie majątków osób i podmiotów wspierających Rosję. Przepisy przewidują także wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego zakłada m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji, a także możliwość zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę.
Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 445 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 11 parlamentarzystów z Konfederacji.
Mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję
Ustawa zakłada zamrażanie majątków osób i podmiotów ze specjalnej listy ministra spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi o stworzenie odrębnej od wykazów zawartych w rozporządzeniach Unii Europejskiej listy osób i podmiotów, wobec których można będzie zastosować środki zawarte w unijnych przepisach.
Zgodnie z ustawą zamrożenie funduszy będzie dotyczyło m.in.: gotówki, czeków, przekazów pieniężnych, depozytów złożonych w instytucjach finansowych lub innych podmiotach, papierów wartościowych, obligacji oraz akcji i udziałów.
Z kolei zamrożenie zasobów gospodarczych będzie dotyczyło aktywów każdego rodzaju, materialnych i niematerialnych, ruchomych i nieruchomych, które nie są funduszami, lecz mogą służyć do uzyskiwania funduszy, towarów lub usług.
Podmioty wpisane na listę nie będą mogły realizować zamówień publicznych. Na listę będzie mogła być wpisana wyłącznie osoba lub podmiot, które nie są wymienione w wykazach określonych w rozporządzeniach UE 765/2006 i 269/2014.
Ustawa zakazuje także używania i propagowania symboli wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych nie będzie - jak wskazywano wcześniej - oznaczać jeszcze ich konfiskaty, bo wprowadzenie tego rozwiązania wymaga zmiany konstytucji. Projekt w tej sprawie trafił do Sejmu.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: TVN24 Biznes, PAP