TVN24 Biznes | Z kraju

Firma najbogatszego Polaka szuka chętnego na swoje aktywa w Rosji

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Ursula von der Leyen: KE proponuje nowy piąty pakiet sankcji na Rosję
Ursula von der Leyen: KE proponuje nowy piąty pakiet sankcji na RosjęTVN24
wideo 2/5
TVN24Ursula von der Leyen: KE proponuje nowy piąty pakiet sankcji na Rosję

Właściciel i zarząd Cersanitu prowadzą negocjacje w sprawie sprzedaży wszystkich aktywów w Rosji - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. Rozmowy są prowadzone z inwestorami z Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji. Właścicielem Cersanitu jest najbogatszy Polak Michał Sołowow.

Cersanit poinformował w komunikacie, że od ponad trzech tygodni właściciel i zarząd Cersanit S.A. prowadzą negocjacje w sprawie sprzedaży wszystkich aktywów spółki w Rosji. Negocjacje toczą się z inwestorami z Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji.

Działalność Cersanitu w Rosji

Dodano, że sprzedawane aktywa składają się głównie z trzech dużych zakładów produkcyjnych we Frianowie, Kuczino, Syzraniu oraz organizacja handlowa.

"Wojna i bezsensowna śmierć obywateli Ukrainy jest niewyobrażalnym dramatem i znalezienie racjonalnego wytłumaczenia dla tej sytuacji jest niemożliwe. Cersanit od pierwszego dnia tej tragedii wspiera Ukrainę. Nasze wysiłki koncentrujemy przede wszystkim na udzielaniu wielopłaszczyznowej pomocy pracownikom naszych zakładów na Ukrainie i ich rodzinom, zapewniając im bezpieczeństwo i warunki przetrwania trudnego czasu. Udzielamy także znacznego wsparcia finansowego" - podkreśliła spółka.

"W zaistniałych okolicznościach sprzedaż aktywów w Rosji (w której Cersanit jest obecny od 1998 roku) to jedyny kategoryczny i ostateczny krok jaki możemy podjąć by nie być niesłusznie posądzanymi o jakiekolwiek zaangażowanie w konflikt lub choćby jego pośrednie wspieranie" - ocenili przedstawiciele firmy.

Wcześniej spółka wstrzymała wszystkie inwestycje w Rosji. "Chcielibyśmy podkreślić, że już 24 lutego br. podjęliśmy i realizujemy decyzję o wstrzymaniu wszystkich inwestycji w naszych rosyjskich zakładach, tych planowanych i już realizowanych. Łączna wartość tych inwestycji wynosiła 83 mln EUR" - podał Cersanit.

W komunikacie zaznaczono, że informację o wycofaniu się z rosyjskiego rynku podano z opóźnieniem, ponieważ najwyższym "priorytetem spółki było i jest w pierwszej kolejności zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom na Ukrainie, ale także tym pracującym w Rosji". "Kolejne informacje dotyczące transakcji będziemy podawać w miarę postępów negocjacji i w porozumieniu z nabywcą" - dodał Cersanit.

Kim jest Michał Sołowow?

Michał Sołowow znalazł się na 411. miejscu na tegorocznej liście najbogatszych osób na świecie, przygotowanej przez magazyn "Forbes". Jego majątek jest wyceniany na 6,5 mld dolarów.

Sołowow jest większościowym udziałowcem w notowanym na warszawskiej giełdzie koncernie chemicznym Synthos. W swoim portfelu ma też producenta podłóg Barlinek, a także producenta płytek i ceramiki sanitarnej Cersanit.

Cersanit S.A. to grupa kapitałowa, działająca na międzynarodowym rynku płytek ceramicznych i kompleksowego wyposażenia łazienek. W skład Grupy Cersanit wchodzą europejskie marki: Cersanit, Opoczno, Meissen Keramik, Pilkington's i Mei.

Czytaj więcej: Lista najbogatszych "Forbesa". Z zestawienia zniknęło ponad 30 Rosjan

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości