Jest zgoda unijnych ambasadorów, by przedłużyć ułatwienia handlowe dla Ukrainy na kolejny rok - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Jak wyjaśnia dziennikarz, w czasie spotkania w Brukseli ambasadorowie krajów Unii zgodzili się, by ruszyła procedura w sprawie przedłużenia bezcłowego importu produktów z Ukrainy.
"Nie doszło do głosownia, prezydencja szwedzka uznała, że jest większość kwalifikowana, by podjąć decyzję. Polska nie zgłaszała sprzeciwu. Polski ambasador odczytał oświadczenie zapewniające o konstruktywnych rozmowach i zapewnieniu dalszego wsparcia dla Ukrainy. Prezydencja szwedzka wysłała do Parlamentu Europejskiego pismo, by w maju przyjąć przepisy" - relacjonuje Maciej Sokołowski.
Jak dodaje dziennikarz, kolejnym krokiem w tej sprawie jest głosowanie na sesji plenarnej PE (8 maja). Ostateczna decyzja Rady Unii Europejskiej ma zapaść około 16 maja. W czerwcu decyzja może natomiast wejść w życie, tak by bezcłowy import był przedłużony.
Zgoda europarlamentu jest wymagana, aby decyzja została przedłużona. Obecna decyzja o zniesienia ceł wygasa 5 czerwca.
Dyskusja ambasadorów UE
W piątek ambasadorowie państw UE w Brukseli przeprowadzili dyskusję na temat planów przedłużenia unijnej decyzji o zniesieniu ceł na towary z Ukrainy. W jej wyniku szwedzka prezydencja w UE przekazała wniosek w tej sprawie do Parlamentu Europejskiego - powiadomił PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
Z informacji PAP wynika, że ambasador Sadoś przekazał na piątkowym spotkaniu, że Polska chce kontynuować wsparcie dla Ukrainy jednocześnie chroniąc swoich producentów żywności. Wyraził też nadzieje, że wypracowane rozwiązania na poziomie wspólnotowym okażą się efektywne. Sadoś podziękował też KE i pięciu państwom członkowskim za konstruktywną dyskusję.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że pięciu krajom UE - Polsce, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgrom - zależy na tym, aby w tej decyzji uwzględnić nadzwyczajne środki ochronne, postępowania ochronne, pomoc dla rolników i pomoc logistyczną ze strony KE.
List ministrów rolnictwa
20 kwietnia ministrowie rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier napisali list do Komisji Europejskiej w sprawie koniecznych kroków, które należy podjąć w celu przeciwdziałania zaburzeniom na rynkach państw członkowskich Unii Europejskiej, najbardziej dotkniętych zwiększonym importem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Artem Grebenyuk / Shutterstock