Po zbożu nadciągają kolejne kryzysy. "Rolnicy sygnalizowali to już dawno"

Źródło:
TVN24 Biznes
"Zbliżają się kolejne kryzysy"
"Zbliżają się kolejne kryzysy" TVN24
wideo 2/7
"Zbliżają się kolejne kryzysy" Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby GospodarczejTVN24

Zbliżają się kolejne kryzysy: drobiowy, jajczarski, owoców miękkich - powiedział na antenie TVN24 Jacek Piechota, były minister gospodarki, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. - Tego wszystkiego można było się spodziewać. Wielokrotnie sygnalizowaliśmy te problemy. Rolnicy sygnalizowali je już dawno - dodał.

- Niestety po stronie rządu brakuje nam partnerskiej rozmowy, która służyłaby wyprzedzaniu działań, przed nastaniem problemów. Tego zdecydowanie brakuje - wskazał Piechota. 

Były minister gospodarki wyjaśniał, że Izba pomagała ukraińskim przedsiębiorcom zbudować relacje z odbiorcami na świecie. - Podczas zorganizowanej w październiku konferencji Agro Food Security Forum, w której wzięli udział przedstawiciele 35 państw, rozmawiano o tranzycie przez Polskę. Ale nie będę się powtarzał, wiele już powiedziano na ten temat, jak niewiele zrobiliśmy, by ten tranzyt realizować - powiedział.

Brak pełnomocnika do spraw ukraińskiego kryzysu

- Trzeciego dnia od początku agresji wystąpiliśmy do premiera z wnioskiem o powołanie pełnomocnika rządu do spraw całości kryzysu ukraińskiego. Bo przecież to jest kryzys obejmujący wszystkie branże naszego życia i kompetencje wszystkich ministrów. Takiego pełnomocnika rządu z szerokimi uprawnieniami nie ma do dzisiaj. Dopiero po kilku miesiącach powołano pełnomocnika rządu do spraw uchodźców, a dopiero jeszcze kilka miesięcy później pełnomocnika ministerstwa rolnictwa, do spraw ukraińskich - wskazał.

Piechota zauważył, że kompetencje pełnomocnika ministra nie są zbyt duże.

- Podziwialiśmy pana ministra Rafała Mładanowicza, który dwoił się i troił, był na wszystkich naszych konferencjach, rozmawiał z przedsiębiorcami, odwiedził wszystkie przejścia graniczne, postulował wiele, wiele działań. Ale co może pełnomocnik ministra? Pójść do ministra Kowalczyka i powiedzieć mu "panie ministrze, taki jest problem w infrastrukturze, a taki w finansach". Po pół roku minister Mładanowicz zrezygnował, dzisiaj stoi wśród tych, którzy protestują. Nie ma do dzisiaj kogoś, kto by koordynował wszystkie kwestie dotyczące kryzysu ukraińskiego - tłumaczył Piechota.

"To jest dla mnie przerażające"

Piechota zapytany o to, co myśli o tym, gdy wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski występuje na TikToku z kurczakami odpowiedział, że "niestety już sporo lat temu skończyła się polityka polegająca na merytorycznej dyskusji i wspólnym szukaniu rozwiązań".

- Dzisiaj polityka, i to jest dla mnie przerażające (...), polega na szukaniu błędów po czyjejś stronie, braku autorefleksji, co do własnych błędów. I niestety minister Kowalski jest tego szczególnym przykładem. Ostatnio Polski Instytut Ekonomiczny oszacował, że dzięki temu, że jesteśmy uczestnikami wspólnego unijnego rynku, nasze PKB per capita wzrosło o 31 proc. bardziej niż gdybyśmy byli poza wspólnym unijnym rynkiem. A więc mamy dobrodziejstwa funkcjonowania na wspólnym unijnym rynku. Ale wspólny unijny rynek to też określone obowiązki i określone zasady, a my dzisiaj je dramatycznie łamiemy - podkreślił były minister gospodarki.

O zamykaniu granicy w trybie natychmiastowym

- Zgodziliśmy się na zdjęcie ceł, by pomóc Ukrainie. Przecież to się odbywało za naszą zgodą. Bruksela to nie jest jakiś nie wiadomo jaki twór, który podejmuje decyzje za nami, wbrew nam czy przeciwko nam. Zgodziliśmy się, a dzisiaj podjęliśmy decyzję, która... Ja muszę powiedzieć, że w sobotę przeżyłem szok. Decyzja o zamknięciu granicy wdrożona w trybie natychmiastowym to jest decyzja niezgodna z prawem unijnym o jednolitym wspólnym rynku. W trybie natychmiastowym towary tysięcy przedsiębiorców zostały zatrzymane na granicy - wskazał Piechota.

Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej zapytany no to, czy konwoje "załatwią sprawę zboża" odpowiedział, że nie.

- W Polsce znalazły się ogromne nadwyżki zboża ukraińskiego i własnego. Dlaczego nie można było już rok temu tranzytu wprowadzić? - zapytał retorycznie były minister i wskazał, że 1 października 2022 r. Ukraina wdrożyła unijną konwencję o tranzycie, pozwalającą na bardzo sprawne przesyłanie towarów.

- Posterunek celny u nadawcy i posterunek celny u odbiorcy z pominięciem wszystkich granic. 35 krajów tę konwencję wdrożyło. Niepojęte jest dlaczego dopiero teraz, dopiero pod wpływem takich protestów okazało się, że można zaplombować, że można konwojować - powiedział i podkreślił, że "problemu to nie rozwiązuje".

- Rodzą się pytania, co można jeszcze więcej. Tu apel do rządu, słuchajcie rolników, przedsiębiorców, producentów, nie tylko tych, którzy protestują ale również tych, którzy zgłaszają różnego rodzaju propozycje - mówił Piechota.

Jak rozwiązać kryzys?

Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej zapytany, co by zrobił, gdyby był teraz ministrem odpowiedział, że przede wszystkim do takiej sytuacji by nie dopuścił. Przypomniał, że w debacie publicznej pojawiła się propozycja, by te zalegające zboże przerobić na biopaliwa i wykorzystać stojące dzisiaj przetwórnie.

- Szukałbym rozwiązań w zakresie wspierania wszystkich inwestycji służących zwiększeniu mocy magazynowych. W lipcu podjęto decyzję o uruchomieniu terminala zbożowego w Porcie Gdańsk - do tej pory nie zrobiono nic. Co z propozycją amerykańską budowy terminali przy szerokim torze? Nie zrobiono nic - przypomniał były minister.

Autorka/Autor:JW/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek zmuszenie państw Unii Europejskiej i innych krajów do płacenia wyższych cen za leki amerykańskich koncernów. Obniżone mają być jednocześnie stawki w Stanach Zjednoczonych. Trump ocenił przy tym, że UE jest "paskudniejsza" od Chin, jeśli chodzi o handel.

Trump: zmuszę państwa Unii do płacenia wyższych cen

Trump: zmuszę państwa Unii do płacenia wyższych cen

Źródło:
PAP

Na otwarciu sesji w USA Dow Jones Industrial wzrósł o 2,54 procent, S&P 500 zwyżkował o 2,98 procent, a Nasdaq o 3,94 procent. Rynki finansowe pozytywnie odebrały tymczasową obniżkę ceł przez USA i Chiny.

Ostro w górę po decyzji w sprawie ceł

Ostro w górę po decyzji w sprawie ceł

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Kwestia rozbudowy elektrowni jądrowej Dukovany została zawieszona na skutek skargi złożonej do czeskiego sądu i do Komisji Europejskiej przez francuską firmę EDF, która przegrała przetarg. Rzecznik KE przekazał, że instytucja ta ma zastrzeżenia do wyłonienia południowokoreańskiej firmy KHNP.

Rozbudowa elektrowni wstrzymana. Sąsiad Polski ma problem

Rozbudowa elektrowni wstrzymana. Sąsiad Polski ma problem

Źródło:
PAP

Kolejne obniżki stóp procentowych mogą nastąpić raczej dopiero w czwartym kwartale 2025 roku i byłby to początek cyklu cięć stóp w drobnych krokach – powiedział dziennikarzom członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski. Dodał, że w czerwcu Rada będzie dyskutować nad obniżeniem oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej.

"Dzisiaj mamy już nowy świat". Członek RPP o stopach procentowych

"Dzisiaj mamy już nowy świat". Członek RPP o stopach procentowych

Źródło:
PAP

Udało się nabyć ponad 50 procent obszaru objętego decyzją lokalizacyjną dla lotniska i zachodniej części węzła kolejowego - napisała spółka Centralny Port Komunikacyjny w oświadczeniu.

Setki hektarów pod wielką inwestycję, trwają rozbiórki budynków

Setki hektarów pod wielką inwestycję, trwają rozbiórki budynków

Źródło:
PAP

Koncern motoryzacyjny Nissan, zmagający się z pogarszającymi się wynikami finansowymi, planuje dodatkową redukcję zatrudnienia o ponad 10 tysięcy osób na całym świecie - poinformował w poniedziałek japoński nadawca NHK, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Firma nie potwierdziła doniesień.

Media: gigant planuje zwolnić tysiące osób

Media: gigant planuje zwolnić tysiące osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed używaniem czajników, które można było kupić w sklepach Aldi. Komunikat w tej sprawie wydała także sieć handlowa.

Produkty wycofane z popularnej sieci. "Prosimy o niezwłoczny zwrot"

Produkty wycofane z popularnej sieci. "Prosimy o niezwłoczny zwrot"

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Polska i Żabka zawarły umowę wedle której ma dojść do "integracji technologicznej" obu spółek. Nowy model komunikacji nie wpłynie na klienta, a wszystkie dotychczasowe procesy związane z nadawaniem i odbieraniem przesyłek będą realizowane w taki sam sposób jak dotychczas.

Poczta Polska "zacieśnia współpracę" z popularną siecią sklepów

Poczta Polska "zacieśnia współpracę" z popularną siecią sklepów

Źródło:
PAP

Chiny i Stany Zjednoczone ogłosiły 90-dniowe zawieszenie broni w wojnie handlowej. Cła na wzajemny import mają zostać obniżone o 115 punktów procentowych. Pekin zobowiązał się także do zniesienia pozataryfowych środków odwetowych. Porozumienie jest efektem dwustronnych rozmów w Genewie.

Zwrot w sprawie ceł. Co w umowie Chiny-USA?

Zwrot w sprawie ceł. Co w umowie Chiny-USA?

Źródło:
Reuters, PAP

Zadłużenie branży przemysłowej sięgnęło już 1,27 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 164 miliony złotych w ciągu roku - wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Na pogorszenie wyników wpłynęła między innymi wojna gospodarcza Donalda Trumpa, która "wywołała dużą niepewność w Unii Europejskiej".

Zadłużenie w górę. Trudna sytuacja polskiego przemysłu

Zadłużenie w górę. Trudna sytuacja polskiego przemysłu

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie spółki, które nie płaciły na czas swoim kontrahentom: Rawag oraz Carlsberg - poinformował w poniedziałek UOKiK. Obie firmy nie kwestionowały ustaleń Urzędu i zapłaciły nałożone kary. Łącznie doszło do opóźnienia w 2 842 transakcjach handlowych.

Nie płaciły na czas. Dwie duże spółki ukarane za tysiące opóźnionych faktur

Nie płaciły na czas. Dwie duże spółki ukarane za tysiące opóźnionych faktur

Źródło:
PAP

Naciągacze i przestępcy pod przykrywką oferowanego wsparcia wykorzystują seniorów, zawierając z nimi niekorzystne umowy. Problem narósł zwłaszcza w ostatnich latach - oceniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

"Wykorzystują seniorów pod przykrywką wsparcia". Ministra o narastającym problemie

"Wykorzystują seniorów pod przykrywką wsparcia". Ministra o narastającym problemie

Źródło:
PAP

W piątek rano urzędnicy portu na zachodnim wybrzeżu USA opowiedzieli CNN o zaskakującym widoku: w ciągu ostatnich 12 godzin z Chin nie wypłynął ani jeden statek towarowy z towarami do dwóch głównych portów na zachodnim wybrzeżu. To się nie zdarzyło od czasu pandemii.

Pustki w portach. Czegoś takiego nie było od czasów pandemii

Pustki w portach. Czegoś takiego nie było od czasów pandemii

Źródło:
CNN

Google zgodziło się zapłacić 1,375 miliarda dolarów w ramach wstępnej ugody zawartej ze stanem Teksas w związku z zarzutami o naruszenie prywatności danych użytkowników - poinformował w piątek prokurator generalny Teksasu Ken Paxton.

"W Teksasie Big Tech nie stoi ponad prawem". Google musi zapłacić miliardową karę

"W Teksasie Big Tech nie stoi ponad prawem". Google musi zapłacić miliardową karę

Źródło:
Reuters

Elizabeth Holmes przebywa w więzieniu za oszukiwanie inwestorów za pośrednictwem swojej firmy Theranos. Obiecywała rewolucję w badaniach krwi, ale z obietnic nic nie wyszło i odsiaduje 11-letni wyrok. W międzyczasie Billy Evans jej partner zakłada własną firmę i składa podobne obietnice.

Ona siedzi w więzieniu za medyczne obietnice. Teraz jej partner składa podobne

Ona siedzi w więzieniu za medyczne obietnice. Teraz jej partner składa podobne

Źródło:
"New York Times"

W kwietniu 2025 roku do Polski przywieziono 87 612 używanych pojazdów o masie do 3,5 tony. Jak podaje IBRM Samar stanowi to wzrost o 1,1 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Średni wiek importowanych samochodów wynosi obecnie 12,04 lat. Ponad połowa z nich pochodzi z Niemiec, jednak zauważalny jest wzrost zainteresowania samochodami z USA i Kanady.

Polacy sprowadzają wiekowe auta. Jeden kierunek rośnie w siłę

Polacy sprowadzają wiekowe auta. Jeden kierunek rośnie w siłę

Źródło:
PAP

Podczas pierwszego dnia rozmów delegacji Stanów Zjednoczonych i Chin w Genewie osiągnięto "totalny reset" i "wielkie postępy" - ogłosił w sobotę prezydent USA Donald Trump. Rozmowy mają być kontynuowane w niedzielę.

"Totalny reset wynegocjowany". Trump o "bardzo dobrym spotkaniu" z Chinami

"Totalny reset wynegocjowany". Trump o "bardzo dobrym spotkaniu" z Chinami

Źródło:
PAP

Sir Elton John, Coldplay, Sir Paul McCartney, Robbie Williams, Dua Lipa, Florence Welch i Sir Ian McKellen - wszystkich łączy to, że są brytyjskimi artystami. Mają także jeden wspólny cel - obrona swoich praw przed kradzieżą swoich utworów przez sztuczną inteligencję. Łącznie ponad 400 osób podpisało się pod apelem do brytyjskiego premiera o zaktualizowanie przepisów dotyczące praw autorskich.

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Źródło:
BBC

Jak oświadczyła prezydentka Claudia Sheinbaum, Meksyk pozywa Google za ignorowanie wielokrotnych próśb, by nie zmieniać nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską dla użytkowników z USA.

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Źródło:
BBC, PAP

Polska XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 milionów koron, czyli około 7 milionów złotych. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Rekordowa cena za złotą monetę Zygmunta III Wazy

Rekordowa cena za złotą monetę Zygmunta III Wazy

Źródło:
PAP

Nvidia, czołowa amerykańska spółka w dziedzinie AI (sztucznej inteligencji) planuje wypuścić zubożałą wersję swojego chipu H20 dla Chin w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ma być to następstwo amerykańskich ograniczeń eksportowych dotyczących oryginalnego modelu.

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Źródło:
Reuters

Aż 32 procent polskich firm doświadczyło w zeszłym roku incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Były to między innymi: utrata lub uszkodzenie danych, wyciek poufnych informacji czy przerwy w dostępności usług. Z badania Eurostatu wynika, że w zestawieniu liczby zdarzeń w Unii Europejskiej wyżej była tylko Finlandia z wynikiem 42 procent.

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Źródło:
PAP

8 złotych na dzień dobry, a potem jest już tylko drożej - takie są stawki za parkowanie w centrum Szczecina. Podwyżki opłat za parkowanie szykują się też w innych miastach. Sprawą zajął się reporter programu "Polska i Świat", Łukasz Wieczorek.

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

Źródło:
TVN24

- W moim przekonaniu będzie kolejne cięcie stóp procentowych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak ocenił, poziom stopy referencyjnej może w tym roku spaść do poziomu 4,5 procent.

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach. Nowela wdraża unijną dyrektywę o warunkach wjazdu i pobytu cudzoziemców, którzy chcą pracować w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Źródło:
PAP

W piątek na Węgrzech wszedł w życie zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Wprowadzone rozporządzeniem premiera Viktora Orbana embargo jest odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Źródło:
PAP

Rachunki za prąd mają być prostsze. Zmianę przepisów w tej sprawie zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Źródło:
PAP