Po zbożu nadciągają kolejne kryzysy. "Rolnicy sygnalizowali to już dawno"

Źródło:
TVN24 Biznes
"Zbliżają się kolejne kryzysy"
"Zbliżają się kolejne kryzysy" TVN24
wideo 2/7
"Zbliżają się kolejne kryzysy" Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby GospodarczejTVN24

Zbliżają się kolejne kryzysy: drobiowy, jajczarski, owoców miękkich - powiedział na antenie TVN24 Jacek Piechota, były minister gospodarki, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. - Tego wszystkiego można było się spodziewać. Wielokrotnie sygnalizowaliśmy te problemy. Rolnicy sygnalizowali je już dawno - dodał.

- Niestety po stronie rządu brakuje nam partnerskiej rozmowy, która służyłaby wyprzedzaniu działań, przed nastaniem problemów. Tego zdecydowanie brakuje - wskazał Piechota. 

Były minister gospodarki wyjaśniał, że Izba pomagała ukraińskim przedsiębiorcom zbudować relacje z odbiorcami na świecie. - Podczas zorganizowanej w październiku konferencji Agro Food Security Forum, w której wzięli udział przedstawiciele 35 państw, rozmawiano o tranzycie przez Polskę. Ale nie będę się powtarzał, wiele już powiedziano na ten temat, jak niewiele zrobiliśmy, by ten tranzyt realizować - powiedział.

Brak pełnomocnika do spraw ukraińskiego kryzysu

- Trzeciego dnia od początku agresji wystąpiliśmy do premiera z wnioskiem o powołanie pełnomocnika rządu do spraw całości kryzysu ukraińskiego. Bo przecież to jest kryzys obejmujący wszystkie branże naszego życia i kompetencje wszystkich ministrów. Takiego pełnomocnika rządu z szerokimi uprawnieniami nie ma do dzisiaj. Dopiero po kilku miesiącach powołano pełnomocnika rządu do spraw uchodźców, a dopiero jeszcze kilka miesięcy później pełnomocnika ministerstwa rolnictwa, do spraw ukraińskich - wskazał.

Piechota zauważył, że kompetencje pełnomocnika ministra nie są zbyt duże.

- Podziwialiśmy pana ministra Rafała Mładanowicza, który dwoił się i troił, był na wszystkich naszych konferencjach, rozmawiał z przedsiębiorcami, odwiedził wszystkie przejścia graniczne, postulował wiele, wiele działań. Ale co może pełnomocnik ministra? Pójść do ministra Kowalczyka i powiedzieć mu "panie ministrze, taki jest problem w infrastrukturze, a taki w finansach". Po pół roku minister Mładanowicz zrezygnował, dzisiaj stoi wśród tych, którzy protestują. Nie ma do dzisiaj kogoś, kto by koordynował wszystkie kwestie dotyczące kryzysu ukraińskiego - tłumaczył Piechota.

"To jest dla mnie przerażające"

Piechota zapytany o to, co myśli o tym, gdy wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski występuje na TikToku z kurczakami odpowiedział, że "niestety już sporo lat temu skończyła się polityka polegająca na merytorycznej dyskusji i wspólnym szukaniu rozwiązań".

- Dzisiaj polityka, i to jest dla mnie przerażające (...), polega na szukaniu błędów po czyjejś stronie, braku autorefleksji, co do własnych błędów. I niestety minister Kowalski jest tego szczególnym przykładem. Ostatnio Polski Instytut Ekonomiczny oszacował, że dzięki temu, że jesteśmy uczestnikami wspólnego unijnego rynku, nasze PKB per capita wzrosło o 31 proc. bardziej niż gdybyśmy byli poza wspólnym unijnym rynkiem. A więc mamy dobrodziejstwa funkcjonowania na wspólnym unijnym rynku. Ale wspólny unijny rynek to też określone obowiązki i określone zasady, a my dzisiaj je dramatycznie łamiemy - podkreślił były minister gospodarki.

O zamykaniu granicy w trybie natychmiastowym

- Zgodziliśmy się na zdjęcie ceł, by pomóc Ukrainie. Przecież to się odbywało za naszą zgodą. Bruksela to nie jest jakiś nie wiadomo jaki twór, który podejmuje decyzje za nami, wbrew nam czy przeciwko nam. Zgodziliśmy się, a dzisiaj podjęliśmy decyzję, która... Ja muszę powiedzieć, że w sobotę przeżyłem szok. Decyzja o zamknięciu granicy wdrożona w trybie natychmiastowym to jest decyzja niezgodna z prawem unijnym o jednolitym wspólnym rynku. W trybie natychmiastowym towary tysięcy przedsiębiorców zostały zatrzymane na granicy - wskazał Piechota.

Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej zapytany no to, czy konwoje "załatwią sprawę zboża" odpowiedział, że nie.

- W Polsce znalazły się ogromne nadwyżki zboża ukraińskiego i własnego. Dlaczego nie można było już rok temu tranzytu wprowadzić? - zapytał retorycznie były minister i wskazał, że 1 października 2022 r. Ukraina wdrożyła unijną konwencję o tranzycie, pozwalającą na bardzo sprawne przesyłanie towarów.

- Posterunek celny u nadawcy i posterunek celny u odbiorcy z pominięciem wszystkich granic. 35 krajów tę konwencję wdrożyło. Niepojęte jest dlaczego dopiero teraz, dopiero pod wpływem takich protestów okazało się, że można zaplombować, że można konwojować - powiedział i podkreślił, że "problemu to nie rozwiązuje".

- Rodzą się pytania, co można jeszcze więcej. Tu apel do rządu, słuchajcie rolników, przedsiębiorców, producentów, nie tylko tych, którzy protestują ale również tych, którzy zgłaszają różnego rodzaju propozycje - mówił Piechota.

Jak rozwiązać kryzys?

Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej zapytany, co by zrobił, gdyby był teraz ministrem odpowiedział, że przede wszystkim do takiej sytuacji by nie dopuścił. Przypomniał, że w debacie publicznej pojawiła się propozycja, by te zalegające zboże przerobić na biopaliwa i wykorzystać stojące dzisiaj przetwórnie.

- Szukałbym rozwiązań w zakresie wspierania wszystkich inwestycji służących zwiększeniu mocy magazynowych. W lipcu podjęto decyzję o uruchomieniu terminala zbożowego w Porcie Gdańsk - do tej pory nie zrobiono nic. Co z propozycją amerykańską budowy terminali przy szerokim torze? Nie zrobiono nic - przypomniał były minister.

Autorka/Autor:JW/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska analizuje możliwość wprowadzenia embarga na import zbóż z Rosji i Białorusi - poinformował w czwartek premier Donald Tusk. Jak zaznaczył, "mało kto zdaje sobie sprawę, że nasz rynek w Europie i w Polsce jest destabilizowany przez produkty płynące z Rosji i Białorusi".

"Nasz rynek jest destabilizowany przez produkty płynące z Rosji i Białorusi". Tusk zabiera głos

"Nasz rynek jest destabilizowany przez produkty płynące z Rosji i Białorusi". Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Poprawka do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego południowokoreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank), mająca na celu wsparcie kontraktów eksportowych, w tym sprzedaży broni do Polski, została w czwartek przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej – poinformowała agencja Reutera.

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców spółki PGNiG Obrót Detaliczny - podano w komunikacie URE. Jednocześnie - jak przypomniano - do połowy roku 2024 obowiązują rozwiązania zamrażające ceny gazu dla klientów indywidualnych, co powoduje, że do tego czasu odbiorcy nie odczują zmiany na rachunkach.

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa, bo 51 procent firm twierdzi, że przejście na czterodniowy tydzień pracy jest niemożliwe ze względu na specyfikę ich branży - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W grupie firm średnich twierdziło tak 52 procent respondentów, zaś w grupie dużych - 47 procent.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Wyniki badania

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Premier wprowadził stopnie alarmowe BRAVO oraz BRAVO-CRP, które mają obowiązywać do 31 maja 2024 roku - poinformowało w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Jak czytamy w komunikacie, "są one sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Źródło:
tvn24.pl

Europejskie organizacje zajmujące się prawami konsumentów oskarżają firmę Meta, właściciela Facebooka i Instagrama, o gromadzenie nadmiernej ilości danych osobowych w celach reklamowych. "Meta zdecydowanie zaprzecza zarzutom" - komentuje spółka w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl.

Skargi na właściciela Facebooka. Firma odpowiada

Skargi na właściciela Facebooka. Firma odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski w czwartym kwartale 2023 roku wzrósł o 1,0 procent rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Polska złożyła pierwsze wnioski o refinansowanie z funduszy spójności - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że środki w wysokości 2,9 miliarda złotych mają wpłynąć w ciągu kilkunastu dni.

"Złożyliśmy pierwsze wnioski. Wreszcie!"

"Złożyliśmy pierwsze wnioski. Wreszcie!"

Źródło:
PAP

W 2024 roku blisko jedna trzecia średnich i dużych firm planuje podnieść zatrudnienie. To więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Zmalał za to odsetek firm planujących zwolnienia - wynika z badania Grant Thornton.

"Pozytywny zwrot" na rynku pracy

"Pozytywny zwrot" na rynku pracy

Źródło:
PAP

Renciści oraz osoby pobierające wcześniejszą emeryturę mają ostatnie godziny na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 roku. Termin na przekazanie tych danych upływa w czwartek 29 lutego. Jak wyjaśnił ZUS, informacje o przychodach są potrzebne do tego, aby można było ustalić, czy świadczenia były wypłacane w prawidłowej wysokości.

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny unieważniła przetarg na audyt dotyczący weryfikacji i oceny harmonogramów inwestycji dla części lotniskowej oraz kolejowej. Nie podano przyczyny takiej decyzji. To pierwszy z ośmiu przetargów na audyt CPK.

Pierwszy przetarg na audyt CPK unieważniony. "Presja ma sens"

Pierwszy przetarg na audyt CPK unieważniony. "Presja ma sens"

Źródło:
PAP

Lechosław Rojewski został odwołany z zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada nadzorcza spółki.

Kolejna zmiana w PGE. Wiceprezes odwołany

Kolejna zmiana w PGE. Wiceprezes odwołany

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Małżeństwo chce za milion euro sprzedać bunkier z czasów Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) w pobliżu Pasewalku (Pomorze Przednie). Jest już kilku zainteresowanych - twierdzi właściciel Heinz Fuhrmann, który nazywa obiekt schronem atomowym, ponieważ rzekomo może wytrzymać atak nuklearny.

Bunkier za milion euro

Bunkier za milion euro

Źródło:
PAP

Ruszają rządowe prace nad tak zwanym kasowym PIT, czyli rozwiązaniem, które zakłada, że firmy mają obowiązek zapłacić podatek dochodowy dopiero po faktycznym otrzymaniu środków z faktury. - Około 80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło z tego rozwiązania skorzystać - tłumaczył w TVN24 BiS minister Maciej Berek.

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Boeing w ciągu 90 dni musi opracować kompleksowy plan działania w celu rozwiązania "systemowych problemów z kontrolą jakości" - powiedział w środę szef amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa Mike Whitaker. Jak podkreślił, amerykański koncern "musi na nowo spojrzeć na każdy aspekt procesu i zadbać o to, aby bezpieczeństwo było wiodącą zasadą firmy". Agencja Reuters przypomniała, że incydent związany z samolotem Alaska Airlines to drugi poważny kryzys Boeinga w ostatnich latach.

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Polska odpowiada za 40 procent unijnej produkcji dużego AGD (artykułów gospodarstwa domowego) - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie związku producentów Applia. Zdecydowana większość wyprodukowanego nad Wisłą sprzętu trafia na eksport, głównie do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Źródło:
tvn24.pl

W aplikacji Coinbase, która służy do handlu kryptowalutami, w tym bitcoinem, wystąpiły błędy powodujące, że część użytkowników widziała w środę zerowe saldo - informuje CNBC. "Nasz zespół bada sprawę. Wasze aktywa są bezpieczne" - skomentowali przedstawiciele platformy. Sytuacja wydarzyła się w dniu, w którym kurs bitcoina przekroczył po raz pierwszy od ponad dwóch lat poziom 60 tysięcy dolarów.

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa-Mokotów w sprawie wyjątkowo niskich cen wódki w sieciach Biedronka, Lidl oraz Kaufland. - Ze wstępnej analizy wynika, że promocja alkoholu w przyjętej przez te sieci formie może stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych - poinformowała redakcję biznesową tvn24.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Źródło:
tvn24.pl