Po zbożu nadciągają kolejne kryzysy. "Rolnicy sygnalizowali to już dawno"

Źródło:
TVN24 Biznes
"Zbliżają się kolejne kryzysy"
"Zbliżają się kolejne kryzysy" TVN24
wideo 2/7
"Zbliżają się kolejne kryzysy" Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby GospodarczejTVN24

Zbliżają się kolejne kryzysy: drobiowy, jajczarski, owoców miękkich - powiedział na antenie TVN24 Jacek Piechota, były minister gospodarki, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. - Tego wszystkiego można było się spodziewać. Wielokrotnie sygnalizowaliśmy te problemy. Rolnicy sygnalizowali je już dawno - dodał.

- Niestety po stronie rządu brakuje nam partnerskiej rozmowy, która służyłaby wyprzedzaniu działań, przed nastaniem problemów. Tego zdecydowanie brakuje - wskazał Piechota. 

Były minister gospodarki wyjaśniał, że Izba pomagała ukraińskim przedsiębiorcom zbudować relacje z odbiorcami na świecie. - Podczas zorganizowanej w październiku konferencji Agro Food Security Forum, w której wzięli udział przedstawiciele 35 państw, rozmawiano o tranzycie przez Polskę. Ale nie będę się powtarzał, wiele już powiedziano na ten temat, jak niewiele zrobiliśmy, by ten tranzyt realizować - powiedział.

Brak pełnomocnika do spraw ukraińskiego kryzysu

- Trzeciego dnia od początku agresji wystąpiliśmy do premiera z wnioskiem o powołanie pełnomocnika rządu do spraw całości kryzysu ukraińskiego. Bo przecież to jest kryzys obejmujący wszystkie branże naszego życia i kompetencje wszystkich ministrów. Takiego pełnomocnika rządu z szerokimi uprawnieniami nie ma do dzisiaj. Dopiero po kilku miesiącach powołano pełnomocnika rządu do spraw uchodźców, a dopiero jeszcze kilka miesięcy później pełnomocnika ministerstwa rolnictwa, do spraw ukraińskich - wskazał.

Piechota zauważył, że kompetencje pełnomocnika ministra nie są zbyt duże.

- Podziwialiśmy pana ministra Rafała Mładanowicza, który dwoił się i troił, był na wszystkich naszych konferencjach, rozmawiał z przedsiębiorcami, odwiedził wszystkie przejścia graniczne, postulował wiele, wiele działań. Ale co może pełnomocnik ministra? Pójść do ministra Kowalczyka i powiedzieć mu "panie ministrze, taki jest problem w infrastrukturze, a taki w finansach". Po pół roku minister Mładanowicz zrezygnował, dzisiaj stoi wśród tych, którzy protestują. Nie ma do dzisiaj kogoś, kto by koordynował wszystkie kwestie dotyczące kryzysu ukraińskiego - tłumaczył Piechota.

"To jest dla mnie przerażające"

Piechota zapytany o to, co myśli o tym, gdy wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski występuje na TikToku z kurczakami odpowiedział, że "niestety już sporo lat temu skończyła się polityka polegająca na merytorycznej dyskusji i wspólnym szukaniu rozwiązań".

- Dzisiaj polityka, i to jest dla mnie przerażające (...), polega na szukaniu błędów po czyjejś stronie, braku autorefleksji, co do własnych błędów. I niestety minister Kowalski jest tego szczególnym przykładem. Ostatnio Polski Instytut Ekonomiczny oszacował, że dzięki temu, że jesteśmy uczestnikami wspólnego unijnego rynku, nasze PKB per capita wzrosło o 31 proc. bardziej niż gdybyśmy byli poza wspólnym unijnym rynkiem. A więc mamy dobrodziejstwa funkcjonowania na wspólnym unijnym rynku. Ale wspólny unijny rynek to też określone obowiązki i określone zasady, a my dzisiaj je dramatycznie łamiemy - podkreślił były minister gospodarki.

O zamykaniu granicy w trybie natychmiastowym

- Zgodziliśmy się na zdjęcie ceł, by pomóc Ukrainie. Przecież to się odbywało za naszą zgodą. Bruksela to nie jest jakiś nie wiadomo jaki twór, który podejmuje decyzje za nami, wbrew nam czy przeciwko nam. Zgodziliśmy się, a dzisiaj podjęliśmy decyzję, która... Ja muszę powiedzieć, że w sobotę przeżyłem szok. Decyzja o zamknięciu granicy wdrożona w trybie natychmiastowym to jest decyzja niezgodna z prawem unijnym o jednolitym wspólnym rynku. W trybie natychmiastowym towary tysięcy przedsiębiorców zostały zatrzymane na granicy - wskazał Piechota.

Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej zapytany no to, czy konwoje "załatwią sprawę zboża" odpowiedział, że nie.

- W Polsce znalazły się ogromne nadwyżki zboża ukraińskiego i własnego. Dlaczego nie można było już rok temu tranzytu wprowadzić? - zapytał retorycznie były minister i wskazał, że 1 października 2022 r. Ukraina wdrożyła unijną konwencję o tranzycie, pozwalającą na bardzo sprawne przesyłanie towarów.

- Posterunek celny u nadawcy i posterunek celny u odbiorcy z pominięciem wszystkich granic. 35 krajów tę konwencję wdrożyło. Niepojęte jest dlaczego dopiero teraz, dopiero pod wpływem takich protestów okazało się, że można zaplombować, że można konwojować - powiedział i podkreślił, że "problemu to nie rozwiązuje".

- Rodzą się pytania, co można jeszcze więcej. Tu apel do rządu, słuchajcie rolników, przedsiębiorców, producentów, nie tylko tych, którzy protestują ale również tych, którzy zgłaszają różnego rodzaju propozycje - mówił Piechota.

Jak rozwiązać kryzys?

Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej zapytany, co by zrobił, gdyby był teraz ministrem odpowiedział, że przede wszystkim do takiej sytuacji by nie dopuścił. Przypomniał, że w debacie publicznej pojawiła się propozycja, by te zalegające zboże przerobić na biopaliwa i wykorzystać stojące dzisiaj przetwórnie.

- Szukałbym rozwiązań w zakresie wspierania wszystkich inwestycji służących zwiększeniu mocy magazynowych. W lipcu podjęto decyzję o uruchomieniu terminala zbożowego w Porcie Gdańsk - do tej pory nie zrobiono nic. Co z propozycją amerykańską budowy terminali przy szerokim torze? Nie zrobiono nic - przypomniał były minister.

Autorka/Autor:JW/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC