Firmy planują zwiększenie zatrudnienia i wzrost płac. Najnowszy raport

Z kraju

ShutterstockW najbliższym półroczu wzrost zatrudnienia planuje 37 proc. firm

W najbliższym półroczu wzrost zatrudnienia planuje 37 proc. firm, czyli o 2 pkt proc. więcej niż w badaniu sprzed kwartału - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania firmy Randstad i TNS Polska. Również odsetek przedsiębiorstw planujących zwiększenie płac wzrósł - do 25 proc. z 24 proc.

"Mimo trwającego jeszcze sezonu wakacyjnego dynamika rynku pracy nie traci rozpędu. Do 37 proc. wzrósł i tak już rekordowy odsetek firm chcących tworzyć nowe miejsca pracy w okresie najbliższego półrocza. Sytuacja jest bardzo dobra dla pracowników, ale coraz trudniejsza dla firm, z których tylko 1/3 jest w stanie skutecznie zrekrutować odpowiednio wykwalifikowanych ludzi na wszystkie potrzebne stanowiska" - napisano w komentarzu do badania. Zdaniem autorów raportu, uzupełnianiu braków kadrowych sprzyjają świetne wyniki polskich przedsiębiorstw. "68 proc. badanych co najmniej dobrze oceniało sytuację finansową (rekord, ex aequo z badaniem z sierpnia 2015 roku), podczas gdy źle - tylko 4 proc. (rekord, ex aequo z wynikami z lutego 2016 roku)" - napisano. "Biorąc pod uwagę powyższe wskazania z pewnym dystansem należy podejść do ocen koniunktury w gospodarce w najbliższym półroczu. Przedsiębiorcy byli bowiem bardzo ostrożni: jedynie 22 proc. spodziewało się wzrostu, a aż 21 proc. recesji" - dodano.

Podwyżka wynagrodzeń

Autorzy raportu dodają, że poprawa sytuacji finansowej firm zwiększa presję na wzrost wynagrodzenia i w kolejnych sześciu miesiącach podwyżki przewiduje 1/4 firm (1 pkt. proc. więcej niż w minionym kwartale). Badanie przeprowadzono w dniach 7 lipca - 5 sierpnia 2016 r. na próbie 1000 firm.

Zobacz rozmowę TVN24 BiS o rynku pracy w Polsce. Gośćmi byli Hanna Więcewicz oraz Andrzej Kubisiak (18.08.2016):

Eksperci: teraz rynek pracy czeka na ludzi "50 plus"

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock