Rafał Hirsch: Dlaczego rynek znów boi się rozpadu strefy euro?

Draghi robi wiele żeby utrzymać strefę euro. Ale czy to wystarczy?sxc. hu

Kryzys wrócił do strefy euro. Jak można było zobaczyć w ostatnim tygodniu na rynkach finansowych jest to znów kryzys egzystencjalny, a nie obawa przed zwykłą recesją. Znów, podobnie jak w 2011 i 2012 chodzi o niepewność co do trwałości całej instytucji, jaką jest strefa euro. Dziś widać wyraźnie, że efektowna obrona strefy w wykonaniu Mario Draghiego z 2012 może na dłuższą metę okazać się nieskuteczna.

Coraz bardziej powszechne na rynku staje się przekonanie, że Draghi mówiąc w 2012, że ECB zrobi „whatever it takes”, czyli absolutnie wszystko co w jego mocy, aby utrzymać strefę euro, mówił wprawdzie szczerze i w to wierzył, ale po dwóch latach widać, że „w jego mocy” wcale nie leży aż tak wiele.

Co mówi Draghi?

Dziś Draghi przy każdej okazji powtarza, że sam bank centralny nie jest w stanie zreformować gospodarek, obniżyć podatków, czy też zmienić zasad panujących na rynkach pracy w Europie. Łagodna polityki monetarna stwarza lepsze warunki do przeprowadzania fatycznych reform gospodarczych, ale nigdy ich przecież nie zastąpi. Rynek boi się więc takiego scenariusza: rządy w Europie nadal niczego nie będą reformować, bo nie chcą, a co ważniejsze nie chcą tego ich wyborcy przyzwyczajeni do wygody i luksusu. Europa coraz częściej będzie wpadać w recesje (właśnie wpada w kolejną) wywołując wzrost bezrobocia i wzrost frustracji u wyborców przyzwyczajonych do wygody i luksusu. Ci wyborcy przerzucą swoje głosy na polityków chcących rozpadu strefy euro. Ci politycy po jakimś czasie przekroczą masę krytyczną i uruchomią proces polityczny, w ramach którego strefa euro zacznie się rozpadać. Kiedyś tak złożony proces musiałby trwać co najmniej kilka lat, dziś rynek ma prawo się obawiać, że wszystko może pójść szybciej. A dlaczego zaczął panikować akurat w tym tygodniu? Oczywiście pomagało trochę doniesień nie związanych ze strefą (na przykład z USA, związanych z przyszłą polityką Fed), ale sama strefa także dostarczyła wyjątkowo dużo okazji do poważnego niepokoju. Oto przegląd tego, co mogło wystraszyć rynek w strefie euro w ostatnim tygodniu:

Poniedziałek:

Niemiecki magazyn Focus napisał, że szef ECB Draghi jest tak pokłócony z szefem Bundesbanku Weidmannem, że panowie od lipca ze sobą nie rozmawiają.

Wtorek:

Niemiecki instytut ZEW podaje, że ocena sytuacji w oczach niemieckich inwestorów jest najgorsza od 2010 roku, czyli nawet kiedy Grecja bankrutowała w 2012 nie było tak źle jak teraz. Beppe Grillo zaczął we Włoszech zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie wyjścia ze strefy euro. W greckich sondażach coraz wyraźniejszą przewagę nad koalicją rządową ma antyunijna Syriza, a rząd coraz głośniej kłóci się z Brukselą o to, kiedy Grecja ma wyjść z unijnego programu pomocowego (rząd w Atenach chce jak najszybciej). Władze Katalonii wprawdzie odwołały wiążące referendum niepodległościowe, ale głosowanie 9 listopada i tak będzie, tyle, że sondażowe. Pozostaje więc możliwość wykreowania najsilniejszego jak dotąd sygnału politycznego w sprawie Katalonii. Inflacja we Francji spada najniżej od 5 lat, oczekiwania inflacyjne w strefie euro spadają najniżej w historii. Rząd Niemiec obniża prognozę wzrostu gospodarczego z 2% do 1,3%, a jednocześnie upiera się, że nie będzie stymulować gospodarki i chce mieć zrównoważony budżet.

Środa:

Cały sektor bankowy w Austrii w pierwszym półroczu miał 0,6 mld EUR straty netto. Zdaniem Commerzbanku szybko spadające oczekiwania inflacyjne sprawią, że ECB za chwilę będzie skłonny szybko i znacząco osłabiać euro. Nadzwyczajne posiedzenie greckiego rządu w związku z załamaniem na rynku greckich obligacji i spadkiem o kilkanaście procent notowań giełdowych greckich banków. Pierwszy raz od dwóch lat mamy wyraźny podział na rynkach obligacji na Europę północną i południową. Na południu trwa wyprzedaż obligacji – rentnowści rosną, a na północy trwają paniczne zakupy obligacji – rentowności spadają, coraz częściej poniżej zera. Ujemna rentowność dotyczy już ponad połowy wszystkich wyemitowanych niemieckich obligacji, w tym wszystkich zapadających w okresie krótszym niż pięć lat.

Czwartek:

ECB złagodził greckim bankom dostęp do swoich pożyczek ratunkowych.

Pierwszy raz od kilku lat nie wyszła aukcja nowych obligacji – Hiszpanie nie sprzedali tyle ile chcieli. Inflacja w strefie euro spadła do 0,3 procent – najniżej od października 2009. Rentowność obligacji greckich sięga 9 procent, chociaż na początku tygodnia była jeszcze w okolicach 6 procent.

Piątek:

Okazuje się, że w minionym tygodniu z rynków akcji w Europie odpłynęło rekordowe 5,9 mld EUR.

Taki właśnie był to tydzień. W 2012 udało się wyprowadzić inwestorów ze stanu paniki jednym stanowczym stwierdzeniem szefa ECB. Wiadomo, że dziś już takie stwierdzenie nie będzie wystarczające, bo skoro rynek znów boi się tego samego, to znaczy, że to poprzednie stwierdzenie było niewiele warte – wystarczyło zaledwie na dwa lata.

Trzeba wymyślić coś innego. Nic nie wskazuje na to, aby tym razem miało to być to, czego Europa naprawdę potrzebuje, a więc zdecydowane i skoordynowane ruchy wielu rządów idące jednocześnie w stronę reform podatkowych i rynków pracy, a jednocześnie równie zdecydowane ruchy tych samych rządów w stronę wspierania popytu w gospodarce, aby nie zapadła się ona w głęboką recesję w trakcie reform. Gdyby do takiego miksu działań dołączył ECB ze swoim wsparciem monetarnym, wtedy może za kilka lat mielibyśmy nową, zdrowszą strefę euro. Ale obecnie nikt nie wierzy w to, że tak będzie. Reformy są politycznie nieosiągalne, słowa Draghiego teraz już nie wystarczą, nie wiadomo więc co tym razem ma uratować strefę euro. Tego właśnie boi się dzisiaj rynek.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc. hu

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl