Rafał Hirsch: Dlaczego rynek znów boi się rozpadu strefy euro?

Draghi robi wiele żeby utrzymać strefę euro. Ale czy to wystarczy?sxc. hu

Kryzys wrócił do strefy euro. Jak można było zobaczyć w ostatnim tygodniu na rynkach finansowych jest to znów kryzys egzystencjalny, a nie obawa przed zwykłą recesją. Znów, podobnie jak w 2011 i 2012 chodzi o niepewność co do trwałości całej instytucji, jaką jest strefa euro. Dziś widać wyraźnie, że efektowna obrona strefy w wykonaniu Mario Draghiego z 2012 może na dłuższą metę okazać się nieskuteczna.

Coraz bardziej powszechne na rynku staje się przekonanie, że Draghi mówiąc w 2012, że ECB zrobi „whatever it takes”, czyli absolutnie wszystko co w jego mocy, aby utrzymać strefę euro, mówił wprawdzie szczerze i w to wierzył, ale po dwóch latach widać, że „w jego mocy” wcale nie leży aż tak wiele.

Co mówi Draghi?

Dziś Draghi przy każdej okazji powtarza, że sam bank centralny nie jest w stanie zreformować gospodarek, obniżyć podatków, czy też zmienić zasad panujących na rynkach pracy w Europie. Łagodna polityki monetarna stwarza lepsze warunki do przeprowadzania fatycznych reform gospodarczych, ale nigdy ich przecież nie zastąpi. Rynek boi się więc takiego scenariusza: rządy w Europie nadal niczego nie będą reformować, bo nie chcą, a co ważniejsze nie chcą tego ich wyborcy przyzwyczajeni do wygody i luksusu. Europa coraz częściej będzie wpadać w recesje (właśnie wpada w kolejną) wywołując wzrost bezrobocia i wzrost frustracji u wyborców przyzwyczajonych do wygody i luksusu. Ci wyborcy przerzucą swoje głosy na polityków chcących rozpadu strefy euro. Ci politycy po jakimś czasie przekroczą masę krytyczną i uruchomią proces polityczny, w ramach którego strefa euro zacznie się rozpadać. Kiedyś tak złożony proces musiałby trwać co najmniej kilka lat, dziś rynek ma prawo się obawiać, że wszystko może pójść szybciej. A dlaczego zaczął panikować akurat w tym tygodniu? Oczywiście pomagało trochę doniesień nie związanych ze strefą (na przykład z USA, związanych z przyszłą polityką Fed), ale sama strefa także dostarczyła wyjątkowo dużo okazji do poważnego niepokoju. Oto przegląd tego, co mogło wystraszyć rynek w strefie euro w ostatnim tygodniu:

Poniedziałek:

Niemiecki magazyn Focus napisał, że szef ECB Draghi jest tak pokłócony z szefem Bundesbanku Weidmannem, że panowie od lipca ze sobą nie rozmawiają.

Wtorek:

Niemiecki instytut ZEW podaje, że ocena sytuacji w oczach niemieckich inwestorów jest najgorsza od 2010 roku, czyli nawet kiedy Grecja bankrutowała w 2012 nie było tak źle jak teraz. Beppe Grillo zaczął we Włoszech zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie wyjścia ze strefy euro. W greckich sondażach coraz wyraźniejszą przewagę nad koalicją rządową ma antyunijna Syriza, a rząd coraz głośniej kłóci się z Brukselą o to, kiedy Grecja ma wyjść z unijnego programu pomocowego (rząd w Atenach chce jak najszybciej). Władze Katalonii wprawdzie odwołały wiążące referendum niepodległościowe, ale głosowanie 9 listopada i tak będzie, tyle, że sondażowe. Pozostaje więc możliwość wykreowania najsilniejszego jak dotąd sygnału politycznego w sprawie Katalonii. Inflacja we Francji spada najniżej od 5 lat, oczekiwania inflacyjne w strefie euro spadają najniżej w historii. Rząd Niemiec obniża prognozę wzrostu gospodarczego z 2% do 1,3%, a jednocześnie upiera się, że nie będzie stymulować gospodarki i chce mieć zrównoważony budżet.

Środa:

Cały sektor bankowy w Austrii w pierwszym półroczu miał 0,6 mld EUR straty netto. Zdaniem Commerzbanku szybko spadające oczekiwania inflacyjne sprawią, że ECB za chwilę będzie skłonny szybko i znacząco osłabiać euro. Nadzwyczajne posiedzenie greckiego rządu w związku z załamaniem na rynku greckich obligacji i spadkiem o kilkanaście procent notowań giełdowych greckich banków. Pierwszy raz od dwóch lat mamy wyraźny podział na rynkach obligacji na Europę północną i południową. Na południu trwa wyprzedaż obligacji – rentnowści rosną, a na północy trwają paniczne zakupy obligacji – rentowności spadają, coraz częściej poniżej zera. Ujemna rentowność dotyczy już ponad połowy wszystkich wyemitowanych niemieckich obligacji, w tym wszystkich zapadających w okresie krótszym niż pięć lat.

Czwartek:

ECB złagodził greckim bankom dostęp do swoich pożyczek ratunkowych.

Pierwszy raz od kilku lat nie wyszła aukcja nowych obligacji – Hiszpanie nie sprzedali tyle ile chcieli. Inflacja w strefie euro spadła do 0,3 procent – najniżej od października 2009. Rentowność obligacji greckich sięga 9 procent, chociaż na początku tygodnia była jeszcze w okolicach 6 procent.

Piątek:

Okazuje się, że w minionym tygodniu z rynków akcji w Europie odpłynęło rekordowe 5,9 mld EUR.

Taki właśnie był to tydzień. W 2012 udało się wyprowadzić inwestorów ze stanu paniki jednym stanowczym stwierdzeniem szefa ECB. Wiadomo, że dziś już takie stwierdzenie nie będzie wystarczające, bo skoro rynek znów boi się tego samego, to znaczy, że to poprzednie stwierdzenie było niewiele warte – wystarczyło zaledwie na dwa lata.

Trzeba wymyślić coś innego. Nic nie wskazuje na to, aby tym razem miało to być to, czego Europa naprawdę potrzebuje, a więc zdecydowane i skoordynowane ruchy wielu rządów idące jednocześnie w stronę reform podatkowych i rynków pracy, a jednocześnie równie zdecydowane ruchy tych samych rządów w stronę wspierania popytu w gospodarce, aby nie zapadła się ona w głęboką recesję w trakcie reform. Gdyby do takiego miksu działań dołączył ECB ze swoim wsparciem monetarnym, wtedy może za kilka lat mielibyśmy nową, zdrowszą strefę euro. Ale obecnie nikt nie wierzy w to, że tak będzie. Reformy są politycznie nieosiągalne, słowa Draghiego teraz już nie wystarczą, nie wiadomo więc co tym razem ma uratować strefę euro. Tego właśnie boi się dzisiaj rynek.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc. hu

Pozostałe wiadomości

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP