Pomysł zmian w 500 plus. Setki rodzin zyskałyby prawo do wsparcia

Z kraju

ShutterstockProgram Rodzina 500 plus wystartował 1 kwietnia ub.r.

PSL chce wprowadzenia do programu Rodzina 500 plus zasady "złotówka za złotówkę". Miałaby ona sprawić, że przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia nie będzie automatycznie oznaczało jego utraty - powiedziała na czwartkowej konferencji posłanka ludowców Andżelika Możdżanowska. Dodała, że stanowisko rządu "na dzień dzisiejszy jest negatywne".

Posłanka PSL poinformowała, że na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbędzie się pierwsze czytanie projektu PSL nowelizującego ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zaznaczyła, że ludowcy chcą zmiany w programie Rodzina 500 plus, która wprowadzi zasadę "złotówka za złotówkę". Sprawi ona - jak wyjaśniała posłanka ludowców - że przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia nie będzie automatycznie oznaczało jego utraty.

PSL chce zmian

Dodała, że propozycja PSL daje również szansę na uzyskanie wsparcia w wychowaniu tym, którzy mają jedno dziecko. W ocenie Możdżanowskiej obecnie obowiązujące przepisy tworzą "barierę" dla kobiet pracujących, bo - jak uzasadniała - "powoduje to takie zachwianie na rynku pracy" oraz m.in. brak możliwości domagania się o podwyżkę. - Po raz kolejny Polskie Stronnictwo Ludowe ma rację, składając poprawkę do tego ważnego i dobrego programu 500 plus - przekonywała Możdżanowska. - Niestety, stanowisko rządu na dzień dzisiejszy jest negatywne. Ubolewam nad tym, ponieważ to 400 tys. rodzin, które mają zostać wyeliminowane z tego wsparcia - wskazała. Andżelika Możdżanowska przypomniała też sprawę, o której na początku lutego napisała "Rzeczpospolita". Gazeta podała, że w ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku sztywne zasady przyznawania świadczenia na pierwsze dziecko z programu 500 plus mogą łamać konstytucję. WSA z zapytaniem w tej sprawie wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego. Dziennik napisał, że sędziowie WSA uważają, iż przy 500 plus można byłoby wprowadzić mechanizm "złotówka za złotówkę", stosowany przy świadczeniach rodzinnych.

Rodzina 500 plus

W ramach programu Rodzina 500 plus, który funkcjonuje od kwietnia ub.r., świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko.

Podsumowanie roku Rodziny 500 plus. Zobacz materiał "Faktów" TVN (08.02.2017):

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: