Przeciętne zarobki Polaków w styczniu. Które branże zanotowały największy wzrost?

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Ignacy Morawski o inflacji
Ignacy Morawski o inflacjitvn24
wideo 2/6
tvn24Ignacy Morawski o inflacji

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 roku wyniosło 6883,96 zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 13,5 procent rok do roku. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło w ujęciu rocznym o 1,1 procent i wyniosło ponad 6,5 miliona etatów.

GUS podał w poniedziałek, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 roku w porównaniu ze styczniem 2022 roku było wyższe o 13,5 proc. i wyniosło 6883,96 zł brutto. Względem grudnia 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zmniejszyło się o 6,1 proc. W grudniu ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 7329,96 zł.

"Spadek przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w styczniu 2023 r. względem grudnia 2022 r. spowodowany był brakiem dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu, tj. premii świątecznych i nagród z okazji Dnia Górnika oraz mniejszą skalą występowania premii rocznych czy odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń" - wyjaśnił GUS.

PAP/Maciej Zieliński

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach - styczeń 2023

Jak podano, w styczniu 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w stosunku do stycznia 2022 r. wzrosły we wszystkich sekcjach Polskiej Klasyfikacji Działalności. Najwięcej, o 25 proc., w sekcji "Transport i gospodarka magazynowa".

Najwyższą przeciętną płacę brutto w sektorze przedsiębiorstw odnotowano w sekcji "Informacja i komunikacja" w wysokości 11 859,24 zł, co oznaczało wzrost o 14,5 proc. rok do roku. Z kolei najniższą w sekcji "Zakwaterowanie i gastronomia" na poziomie 5012,48 zł, pomimo wzrostu w odniesieniu do sytuacji rok wcześniej o 12,4 proc.

Dane dotyczą przedsiębiorstw, których liczba pracujących przekracza dziewięć osób. Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmują wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń, m.in. premie, nagrody, wynagrodzenie za płacę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 roku wyniosło 6530,1 tys. etatów. Tym samym zwiększyło się względem grudnia 2022 roku o 0,4 proc. "Wzrost przeciętnego zatrudnienia w styczniu 2023 r. był wynikiem m.in. mniejszej liczby absencji chorobowych oraz przyjęć w jednostkach. Porównując styczeń 2023 r. do stycznia 2022 r., przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 1,1 proc." - podano w komunikacie.

Wynagrodzenia i zatrudnienie - komentarze

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w styczniu o 25 tys. etatów. "Wzrost wynika bezpośrednio z corocznych procedur statystycznych GUS. Faktyczna aktywność słabła - szacunki MRiPS wskazują, że liczba rejestrujących się bezrobotnych była większa niż w ubiegłych latach" - wskazali analitycy.

Ekonomiści Banku Pekao zwrócili uwagę, że w styczniu GUS "rewiduje jakie firmy jeszcze kwalifikują się a jakie już nie do sektora przedsiębiorstw. Dlatego wzrost zatrudnienia w tym miesiącu to zawsze loteria". "Tym razem maszyna losująca nie była dla nas łaskawa. Obstawialiśmy 2 proc. r/r, konsensus obstawiał 1,8 proc. a wyszło 1,1 proc." - czytamy we wpisie na Twitterze.

Ekonomiści PKO BP wskazali, że "wzrost zatrudnienia o 25 tys. w styczniu 2023, to słaby wynik na tle historycznym".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości