Celnicy zapowiadają pikietę. Politycy PiS uspokajają: reforma przyniesie podwyżki

Celnicy zapowiadają pikietębbn.gov.pl

Celnicy zapowiadają, że w środę 8 czerwca o godz. 12:00 przed Parlamentem RP zorganizują pikietę. "Wierzymy, że planowane zmiany w Służbie Celnej nie doprowadzą do jej likwidacji, a praca celników zostanie doceniona" - głosi ich stanowisko. Tymczasem politycy PiS zapewniają, że nie będzie redukcji zatrudnienia, a reformy poprawią warunki pracy.

Jak przekazał Zarząd Główny ZZ Celnicy PL, po odśpiewaniu Hymnu oraz wygłoszeniu oświadczeń i przemówień, spod siedziby Parlamentu wyruszy marsz pod Pałac Prezydencki i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Udział w nim wezmą umundurowani funkcjonariusze reprezentujący wszystkie Izby Celne z całej Polski.

Wielomiliardowe dochody

"Pikieta to wyraz troski Służby Celnej o dobro i pomyślność Ojczyzny i Obywateli. Trwające w całej Polsce protesty funkcjonariuszy, przybierające różne formy, ale zawsze zgodne z zasadami prawa, z etosem Służby Celnej i z poczuciem odpowiedzialności za bezpieczeństwo Rzeczpospolitej, mają zwrócić uwagę na rolę Służby Celnej w strukturach obronnych Państwa, jej znaczenie dla skutecznej kontroli granic Rzeczpospolitej" - przekonują celnicy.

Zdaniem Służby Celnej praca jej funkcjonariuszy zapewnia budżetowi Państwa wielomiliardowe dochody, dzięki którym można realizować ambitne plany reform.

"Wierzymy, że planowane zmiany w Służbie Celnej nie doprowadzą do jej likwidacji, a praca celników zostanie doceniona i uszanowana przez Parlamentarzystów i przez gremia rządowe. Liczymy na zrozumienie i pełne poparcie dla naszych działań, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa Obywateli i szybkie podniesienie Ich stopy życiowej" - głosi stanowisko celników.

Krajowa Administracja Skarbowa

Tymczasem politycy PiS przekonują, że reforma administracji skarbowej i służb celnych spowoduje polepszenie warunków pracy i podwyżkę wynagrodzeń ich pracowników. Nie będzie redukcji zatrudnienia - zapewniają. Politycy PiS w towarzystwie wiceministra finansów Mariana Banasia podczas wtorkowego briefingu w Sejmie przedstawiali założenia projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Dotyczy on powołania Krajowej Administracji Skarbowej w miejsce obecnie funkcjonujących: administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Banaś podziękował funkcjonariuszom pracującym na granicach, którzy - jak się wyraził - "wykonywali i wykonują trudne zadania pomimo nawoływania przez niektórych związkowców do absencji". - Reforma i konsolidacja administracji skarbowej spowoduje lepsze warunki pracy, lepsze wynagrodzenia dla pracowników. Od ośmiu lat nie było większych podwyżek zarówno dla grupy skarbowej, jak i celników. Chcemy, żeby przy tej konsolidacji lepiej zarabiali - powiedział. - Chcemy, żeby aparat był bardziej przyjazny, przede wszystkim dla przedsiębiorców - zaznaczył Banaś. Wiceminister był pytany, skąd, jego zdaniem, pojawiają się protesty celników.

- Protesty pojawiają się z zaszłości, które nie zostały uregulowane w poprzednich ośmiu latach. Wynikają one z tego, że niektórzy związkowcy myślą niestety tylko o swoich sprawach, a rząd odpowiada za wszystkie grupy zawodowe. Nie może być tak, że jedna grupa mogła być uprzywilejowana - powiedział. Ocenił jednak, że większość pracowników służby celnej i skarbowej rozumie cele rządu.

Bez redukcji

Wiceminister był też pytany, czy dojdzie do redukcji zatrudnienia.

- Nie będzie żadnej redukcji zatrudnienia. Przygotowaliśmy tak projekt ustawy, żeby każdy z pracowników miał ofertę i mógł kontynuować swoją pracę jako funkcjonariusz lub jako członek Służby Cywilnej (...) Projekt przewiduje, że wszyscy pracownicy, wszyscy funkcjonariusze dostaną ofertę zatrudnienia - zadeklarował Banaś. - Będziemy rozmawiać ze wszystkimi, którzy są objęci regulacjami. Mam na myśli przedstawicieli służby celnej, ale i również pracowników aparatu skarbowego. Będziemy wskazywać, że ustawa w kwestii zatrudnienia nie będzie powodować znaczących zmian - zaznaczył poseł PiS Jacek Sasin.

- Jest pewna grupa wykonująca zadania służb mundurowych i te osoby będą w dalszym ciągu funkcjonariuszami. Ale część pracowników, którzy wykonują zadania administracyjne, niezwiązane z działaniami ścigania celno-skarbowego to są urzędnicy, którzy będą jak wszyscy urzędnicy podlegali służbie ustawy o Służbie Cywilnej - podkreślił. Sasin wskazywał też na to, że m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zwracał uwagę na potrzebę gruntownych zmian aparatu skarbowego i celnego w Polsce. Dodał, że PiS w kampanii wyborczej zapowiadał pilne działania zmierzające do przebudowania służb skarbowych i celnych.

- Efektem naszych zapowiedzi i prac jest ustawa o krajowej administracji skarbowej - zaznaczył.

Dwa piony

Inny poseł PiS Łukasz Schreiber dodał, że zamiast obecnie istniejących Izby Celnej, Urzędu Celnego, Izby Skarbowej, Urzędu Skarbowego, Urzędu Kontroli Skarbowej powstanie Izba Administracji Skarbowej; będzie ona podzielona na dwa piony: urząd skarbowy i urząd celno-skarbowy. - Pierwszym filarem naszego projektu jest chęć zwiększenia wpływów do budżetu, likwidacja luki w VAT, zmniejszenie szarej strefy. Wprowadzenie tych mechanizmów zmniejszy koszty biurokratyczne - przekonywał. - Drugą sprawą jest reorganizacja, uporządkowanie, połączenie kilku pionów. W tym rozproszeniu, w którym istnieje podległych pod Ministerstwo Finansów 48 różnych jednostek, a one dzielą się na 594 jednostki lokalne jest bardzo trudno zapanować - tłumaczył.

Sprawniejszy pobór podatków

Według posła PiS ustawa umożliwi też sprawniejszy, mniej kosztowny pobór podatków. - Trzeci filar to ułatwienia dla podatników, przedsiębiorców. Będziemy mieli do czynienia z jednolitą wykładnią prawa. Działalność Krajowej Informacji Skarbowej pozwoli uzyskać w szybszy sposób informację o interpretacjach indywidualnych - dodał Schreiber.

Kilka procent do zwolnienia

Minister finansów Paweł Szałamacha po spotkaniu w Izbie Celnej w Gdyni w zeszłym tygodniu poinformował, że od 1 stycznia 2017 r. polska skarbówka miałaby zacząć działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa, którą miałyby tworzyć połączone służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej. Szef MF zapowiedział podwyżki wynagrodzeń w skarbówce; nie wykluczył zwolnienia 3-4 proc. pracowników. Celnicy protestują przeciwko tym pomysłom, w ich ocenie oznaczają one likwidację ich służby. Służba celna zatrudnia w całym kraju ok. 14,5 tys. pracowników i rocznie wypracowuje dla budżetu państwa ok. 100 mld zł - to jedna trzecia budżetu państwa.

Celnicy już nie po raz pierwszy pokazują swoje niezadowolenie:

Autor: tol/ag / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: bbn.gov.pl

Pozostałe wiadomości

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie powinno być wprowadzone od przyszłego roku - twierdzi ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zdaniem szefowej resortu rodziny nie należy zaskakiwać pracowników i pracodawców tak dużymi zmianami w krótkim czasie.

"Duża zmiana" w sprawie pensji. "Nie należy zaskakiwać ani pracowników, ani pracodawców"

"Duża zmiana" w sprawie pensji. "Nie należy zaskakiwać ani pracowników, ani pracodawców"

Źródło:
PAP

Inflacja po odmrożeniu cen energii wzrośnie w 2025 roku do 5,6 procent – prognozuje NBP w "Raporcie o inflacji". Z kolei przy utrzymaniu zamrożenia cen energii inflacja w 2025 roku wyniesie 4,3 procent.

Raport o inflacji. Nowa prognoza NBP

Raport o inflacji. Nowa prognoza NBP

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może zacząć dyskusję o obniżkach stóp procentowych w marcu 2025 roku - powiedział agencji Bloomberg członek RPP Ludwik Kotecki.

Kiedy obniżki stóp procentowych? Członek RPP komentuje

Kiedy obniżki stóp procentowych? Członek RPP komentuje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że klauzule, w oparciu o które Vectra dokonywała zmian wysokości opłat, były niedozwolone - przekazał UOKiK w komunikacie. Nałożył za to na spółkę karę finansową w wysokości ponad 68 miliona złotych, a także nakazał zwrot klientom sumy zapłaconych podwyżek abonamentu.

Duży operator ma zwrócić pieniądze klientom. Decyzja urzędu

Duży operator ma zwrócić pieniądze klientom. Decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Roczne emisje dwutlenku węgla z prywatnych lotów wzrosły o 46 procent między 2019 a 2023 rokiem. Tak wynika z analizy opublikowanej w czasopiśmie naukowym "Communications Earth & Environment", wydawanym przez Nature. Rekordziści wytworzyli 2400 ton CO2 na osobę w zeszłym roku.

Niemal 500 razy więcej niż przeciętna osoba. Zatrważające obliczenia Szwedów

Niemal 500 razy więcej niż przeciętna osoba. Zatrważające obliczenia Szwedów

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto aż 11 graczy trafiło szóstki. Żaden z nich nie został tym samym milionerem. Po odliczeniu podatku każdy dostanie niespełna 200 tysięcy złotych. Aż 270 osób trafiło też piątki. To kilka razy więcej niż zwykle. W kolejnym losowaniu do wygrania będą dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 7 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita. Padło aż 11 szóstek

Kumulacja w Lotto rozbita. Padło aż 11 szóstek

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W ciągu doby od wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA majątki dziesiątki najbogatszych ludzi globu zwiększyły się łącznie o 64 miliardy dolarów - poinformowała stacja informacyjna CNN. Najbardziej - o 25,5 miliarda dolarów - wzbogacił się Elon Musk.

Imponujący wzrost majątku w ciągu jednej doby

Imponujący wzrost majątku w ciągu jednej doby

Źródło:
PAP

W marcu, po kolejnej projekcji inflacji, w Radzie Polityki Pieniężnej może rozpocząć się dyskusja o obniżkach stóp procentowych. Może pojawić się taki wniosek - ocenił podczas czwartkowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Żaden miliarder nie zrobił więcej, by wesprzeć kandydaturę byłego prezydenta Donalda Trumpa niż Elon Musk - pisze CNN. Choć mogłoby się wydawać, że polityczna inwestycja najbogatszego człowieka świata już zaczęła zwracać się z nawiązką, to dla Muska nowa kadencja Trumpa może oznaczać też wyzwania.

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

Źródło:
CNN

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blisko 30 związków z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zwróciło się do premiera Donalda Tuska. Związkowcy apelują o powstanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Ich zdaniem pozwoli to uniknąć katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej.

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Źródło:
PAP

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mimo osłabienia popytu ceny mieszkań nie spadają. W największych miastach na rynku pierwotnym jest coraz mniej lokali w cenach poniżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy - wynika z danych za trzeci kwartał 2024 roku.

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

Źródło:
PAP

Australijski rząd planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia - informuje BBC. Premier Anthony Albanese poinformował, że projekt przepisów pojawi się w parlamencie w przyszłym tygodniu, a ich celem jest złagodzenie negatywnego wpływu, jaki media społecznościowe mają na australijskie dzieci.

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Źródło:
BBC

Ministra przemysłu Marzena Czarnecka oraz wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Shinji Takeuchi podpisali w czwartek w Warszawie memorandum o współpracy Polski i Japonii w sektorze jądrowym.

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

Źródło:
PAP

Firmy liczą na interwencję rządu w sprawie napływających na rynek nawozów z Rosji i Białorusi - pisze "Puls Biznesu". Wjeżdżające do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Polski, produkty zatapiają europejskich producentów. Najboleśniejsze jest to dla rodzimych przedsiębiorców - zwraca uwagę "PB".

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Źródło:
PAP