Przegląd prasy: Luka w 500 plus. Resort ma związane ręce

Z kraju

ShutterstockProgram Rodzina 500 plus wystartował 1 kwietnia ubiegłego roku

Nieuczciwi przedsiębiorcy mogą dostać 500 zł na każde dziecko. Nikt nie zweryfikuje ich dochodów - pisze "Rzeczpospolita".

Jak informuje gazeta, wszyscy rodzice prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się ryczałtem lub kartą podatkową mogą otrzymać 500 plus na każde dziecko, nawet gdy nie są do tego uprawnieni. Pozwala na to luka w systemie.

Aby dostać świadczenie na pierwsze dziecko, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 800 zł. Ryczałtowcy, których jest w Polsce ponad 0,5 mln, w PIT wykazują jednak tylko przychód. Jeśli mają dziecko i ubiegają się o świadczenie, to wielkość ich dochodu gmina ustala na podstawie oświadczenia. Problem w tym, że nie jest w stanie zweryfikować jego prawdziwości. I to rodzi możliwość nadużyć - pisze "Rzeczpospolita". Jak wskazano, problem dotyczy też rozliczających się na podstawie karty podatkowej, których jest nieco ponad 100 tys.

Ministerstwo odpowiada

O tym, że problemy są wie też sam resort rodziny. - Postaramy się uszczelnić system, ale już raz Trybunał uznał takie uszczelnienie za niekonstytucyjne - mówi dziennikowi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Paweł Kubicki z SGH też nie widzi pola manewru, bo nie można karać ryczałtowców dodatkowymi kontrolami. - A świadczenie jest relatywnie wysokie i będzie kusić - dodaje w rozmowie z "Rz".

Wiceminister Marczuk wierzy jednak w uczciwość przedsiębiorców.

Z tą jednak jest problem, co przyznaje Eliza Dygas z płockiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak mówi gazecie, zdarzali się przedsiębiorcy, którzy mieli po kilkaset tysięcy złotych przychodu, ale deklarowali dochód pozwalający dostać 500 plus na pierwsze dziecko. Choć były wątpliwości, jaka jest ich prawdziwa sytuacja majątkowa, przepisy nie pozwalają zablokować im wsparcia.

Wyrok z Krakowa

Potwierdził to zresztą Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Zajmował się sprawą, w której podatnik rozliczający się ryczałtem miał ponad 200 tys. zł przychodu rocznie, ale z oświadczenia wynikało, że jego dochód to tylko 13,8 tys. zł. Sąd uznał, że gmina nie miała prawa odmówić 500 plus na pierwsze dziecko - pisze "Rzeczpospolita".

Podsumowanie roku "Rodziny 500 plus". Zobacz materiał "Faktów" TVN (08.02.2017):

Autor: mb / Źródło: Rzeczpospolita, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: