TVN24 Biznes | Z kraju

Rekordowy wzrost PKB w Polsce. Nowe dane GUS

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu
wideo 2/4
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu

Produkt Krajowy Brutto (PKB) w drugim kwartale 2021 roku zwiększył się w Polsce o 10,9 procent rok do roku - wynika ze wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Odkąd w 1995 roku GUS zaczął publikować tego typu dane, nasza gospodarka nie zaliczyła takiego dużego skoku.

Jak zwrócili uwagę ekonomiści Santander Bank Polska jest to najwięcej, odkąd w 1995 roku GUS zaczął publikować tego rodzaju dane. Średnia prognoz ekonomistów zebranych przez PAP Biznes wskazywała, że PKB wzrósł 11,0 proc. rdr. Jeszcze na początku lipca prognozy ekonomistów były o 0,5 pkt. proc. niższe.

Kwartał do kwartału PKB w drugim kwartale 2021 roku wzrósł o 1,9 proc.

Pełne dane o PKB w II kw. GUS poda 31 sierpnia.

PKB w Polsce - drugi kwartał 2021PAP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rekordowy wzrost PKB w Polsce w II kwartale 2021 - komentarze

"Polska gospodarka odrobiła pandemiczne straty!" - napisali na Twitterze ekonomiści PKO BP. Dodali, że PKB w II kwartale 2021 roku "wzrósł najsilniej w historii".

"Jesteśmy na ścieżce szybkiego wzrostu" - zaznaczyli.

Również analitycy ING Banku Śląskiego podkreślili, że "PKB Polski jest powyżej poziomu sprzed pandemii". "Odbiliśmy się szybciej niż nasi partnerzy handlowi. Silna była naszym zdaniem zarówno konsumpcja jak i inwestycje" - wytłumaczyli w mediach społecznościowych.

"Wzrost PKB w II kwartale: 10,9 proc. rdr (+1,9 proc. kdk). To wystarczyło, aby strumień PKB wyskoczył ponad poziom notowany przed pandemią" - napisali ekonomiści mBanku. Ich zdaniem, "przy tak dużej amplitudzie wahań odczyt w końcu miesiąca może się różnić".

Prognozy dotyczące PKB Polski

W drugiej połowie lipca Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zmienił prognozy dla polskiej gospodarki. Organizacja spodziewa się, że w tym roku produkt krajowy brutto naszego kraju wzrośnie o 4,6 procent, a w przyszłym - o 5,2 procent. 

Na początku lipca Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku z 4 proc. do 4,8 proc. Jednocześnie KE obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2022 roku z 5,4 proc. do 5,2 proc.

Tymczasem z lipcowej projekcji wzrostu PKB opublikowanej przez Narodowy Bank Polski wynika, że w tym roku polska gospodarka urośnie o 5 proc., w 2022 roku o 5,4 proc. i 5,3 proc. w 2023 roku. W projekcji marcowej centralna ścieżka przewidywała, że PKB w 2021 roku wzrośnie o 4,1 proc., a w latach 2022 i 2023 wzrost gospodarczy będzie wynosić 5,4 proc.

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości