Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zmienił prognozy dla polskiej gospodarki. Organizacja spodziewa się, że w tym roku produkt krajowy brutto naszego kraju wzrośnie o 4,6 procent, a w przyszłym - o 5,2 procent. Nie zmieniono prognozy wzrostu światowego PKB w 2021 r., który ma być na poziomie 6 proc., a szacunki na 2022 r. podniesiono do 4,9 proc. Według MFW, kolejne fale i nowe warianty wirusa nadal zagrażają perspektywom gospodarczym.
Z najnowszej wersji cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook wynika, że PKB Polski w 2021 roku wzrośnie o 4,6 proc., a nie o 3,5 proc., jak spodziewano się wcześniej. W 2022 roku PKB Polski ma wzrosnąć o 5,2 proc., podczas gdy wcześniejsza prognoza zakładała wzrost o 4,5 proc.
Raport nie zawiera uzasadnienia dla prognoz.
PKB Polski
Na początku lipca Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku z 4 proc. do 4,8 proc. Jednocześnie KE obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2022 roku z 5,4 proc. do 5,2 proc.
Tymczasem z lipcowej projekcji wzrostu PKB opublikowanej przez Narodowy Bank Polski wynika, że w tym roku polska gospodarka urośnie o 5 proc., w 2022 roku o 5,4 proc. i 5,3 proc. w 2023 roku. W projekcji marcowej centralna ścieżka przewidywała, że PKB w 2021 roku wzrośnie o 4,1 proc., a w latach 2022 i 2023 wzrost gospodarczy będzie wynosić 5,4 proc.
"Rewizja w górę ścieżki PKB w 2021 r. jest wynikiem szybszej od założeń poprzedniej projekcji odbudowy krajowej aktywności gospodarczej w I kw. br. Dane te, wraz z relatywnie korzystnymi wynikami gospodarczymi za kwiecień i maj br., pomimo utrzymywania się w tym okresie trudnej sytuacji epidemicznej, wskazują na wyższy niż zakładano stopień dostosowania podmiotów gospodarczych do funkcjonowania w okresie pandemii" – napisano w lipcowym "Raporcie o inflacji".
Światowa gospodarka - prognozy MFW
Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozostawił bez zmian prognozę wzrostu światowego PKB w 2021 r. na poziomie 6 proc., a szacunki na 2022 r. podniósł do 4,9 proc. - podano w lipcowej edycji World Economic Outlook.
Jak czytamy w raporcie, to dostęp do szczepionek okazał się główną linią podziału, wzdłuż której globalne ożywienie dzieli się na dwa bloki: te, które mogą spodziewać się dalszej normalizacji aktywności jeszcze w tym roku (prawie wszystkie zaawansowane gospodarki) oraz te, które nadal będą musiały stawić czoła nawracającym infekcjom i rosnącej liczbie zgonów z powodu COVID-19. Jednak powrót do normalnego funkcjonowania nie jest zapewniony nawet w krajach, w których infekcje są obecnie bardzo niskie - napisano w projekcji.
MFW podał, że kolejne fale zachorowań na COVID-19 i nowe warianty koronawirusa to istotne czynniki ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB na świecie.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock