Jeszcze wczoraj pytaliśmy, czy możliwy jest powrót w miarę normalnego życia, dziś pytamy już raczej o to, jak będzie wyglądała ta przyszłość, bo wiemy, że będzie wyglądała inaczej - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji Impact'21 . Dodał, że poszukiwanie nowych ścieżek rozwoju "wiąże się z trzema obszarami".
- Dziś jesteśmy w przededniu przełomowego czasu dla całego świata, rzecz oczywiście wiąże się z wychodzeniem z COVID-19. Jeszcze wczoraj pytaliśmy, czy możliwy jest powrót w miarę normalnego życia, dziś pytamy już raczej o to, jak będzie wyglądała ta przyszłość, bo wiemy, że będzie wyglądała inaczej. COVID-19, wielkie straty wśród ludzi, ale także w gospodarce, wiążą się jednocześnie z głęboką przebudową ładu gospodarczego - powiedział Mateusz Morawiecki.
- Jeżeli Polska dzisiaj ma możliwość poszukiwania odważnie i rozważnie nowych ścieżek rozwoju, to przede wszystkim wiąże się to trzema podstawowymi obszarami: pierwszy to błyskawiczne zastosowanie Tarcz Antykryzysowych w marcu i kwietniu, to dzięki nim potrafiliśmy przechować 5 milionów miejsc pracy, ale też zachować i rozwijać potencjał polskiej gospodarki. Drugi czynniki to potężne fundusze o charakterze drugiego Planu Marschalla, potężne fundusze idące na rozwój gospodarki - mówił.
- Te fundusze są częścią czegoś większego – polskiego Nowego Ładu, które pokażemy w ciągu najbliższe dni - podkreślił.
Szef rządu podczas wystąpienia wymieniał uczestników kongresu m.in. dyrektor generalną Youtube Susan Wojcicki czy Natalię Brzezinski, czyli - jak mówił premier - szefową strategii jednego z najwyżej wycenianych startupów finansowych w Europie.
- Celem naszym, celem rozwoju polskiej gospodarki jest to, żeby osoby o takich talentach mogły budować polską gospodarkę, europejską gospodarkę tutaj na polskiej ziemi. Żeby ten trudny los, który rzucił Polaków, zwłaszcza w I połowie, ale i II połowie XX wieku do różnych krajów, rozrzucił ich po całym świecie, żeby odmienił się - mówił Morawiecki.
- Żeby wraz z odszukiwaniem ścieżek rozwoju po pandemii Covid-19, żebyśmy potrafili wspólnie razem z przedsiębiorcami, z pracownikami, w ramach dialogu społecznego, ale także z uwzględnieniem trudnego kontekstu międzynarodowego, znaleźli najlepsze drogi do rozwoju, tak, aby właśnie wszyscy utalentowani ludzie, wszyscy ludzie którzy mają gen innowacyjności, w których DNA zaszyte jest poszukiwanie nowych ścieżek mogli tutaj znaleźć swoje najlepsze miejsce do funkcjonowania, działania na całym świecie. Polska może być takim miejscem - przekonywał premier.
"Tempo rozwoju gwałtownie przyspiesza"
- Tempo rozwoju polskiej gospodarki gwałtownie przyspiesza i potwierdzam prognozy wszystkich tych, którzy mówią, że rok zakończymy z czwórką na czele - powiedział natomiast wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Gowin podczas Impact'21 ocenił, że jeśli chodzi o bezrobocie, "dzisiaj większym problemem polskiej gospodarki jest brak rąk do pracy".
Wicepremier powiedział, że w polskiej gospodarce bardzo optymistyczne dane płyną z sektora przemysłowego, rośnie eksport, a w piątek spodziewane są dane o PKB za pierwszy kwartał tego roku.
- Nasze prognozy są umiarkowanie optymistyczne - uda się nam zahamować tempo spadku, mimo że cały I kwartał to był czas ogromnego nasilenia pandemii - powiedział Gowin. Jak podkreślił, prognozowany spadek PKB w tym okresie to "1,5 proc., dla porównania w IV kw. 2020 r. odnotowaliśmy 2,7 proc. spadek".
Gowin ocenił, że "to koniec złych danych, bo tempo rozwoju polskiej gospodarki gwałtownie przyspiesza".
- Potwierdzam prognozy wszystkich tych, którzy mówią, że rok zakończymy z czwórką na czele - stwierdził wicepremier.
- Nasza gospodarka ma zdywersyfikowany charakter - to okazało się dużym atutem w czasie pandemii - (...) z silną rolą przemysłu, który okazał się tą lokomotywą napędzającą wzrost gospodarczy - powiedział Gowin w środę podczas imprezy Impact'21. Jak dodał, mamy także zdrowy sektor finansów.
Zdaniem Gowina nasz kraj ma również dobrą sytuację na rynku pracy. Jak wskazał, to w dużej mierze zasługa polskich przedsiębiorców, milionów pracowników oraz dobrze przemyślanej pomocy ze strony państwa.
- Ta pomoc nastąpiła natychmiast. Trwa do dzisiaj, będzie przedłużana tak długo, jak długo sytuacja covidowa będzie zmuszała rząd do wprowadzania obostrzeń- zadeklarował minister.
Impact'21
Transformacja energetyczna, zielona ekonomia, perspektywy sektora bankowego, cyberbezpieczeństwo oraz ochrona zdrowia - to główne tematy kongresu Impact'21.
Kolejne tematy będą związane z transformacją systemu ochrony zdrowia, rozwojem rynku kryptowalut oraz cyberbezpieczeństwem. Ponadto goście będą rozmawiać o zarządzaniu i ekonomicznych realiach polskiego sektora sportowego, trendach inwestycyjnych w sztuce w Polsce, czy roli kobiet w biznesie oraz walki z przejawami dyskryminacji.
Dwudniowy Impact'21 będzie zorganizowany w hybrydowej formule, spotkania będę się odbywać jednocześnie na trzech scenach. W sumie przez dwa dni zaplanowano wystąpienie 300 przedstawicieli biznesu, nauki, polityki i nowych technologii, którzy poruszać się będą w 15 obszarach tematycznych.
Pierwszego dnia swoje wystąpienie będzie miał również chargé d'affaires a.i. ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu oraz dyrektor generalna YouTube Susan Wojcicki.
Także w środę prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny będzie uczestniczył w dyskusji poświęconej nowej roli urzędów antymonopolowych w zmieniającym się świecie; minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka będzie mówił o transformacji energetycznej 2.0 w Polsce; wiceminister Marek Niedużak będzie mówił o roli fundacji rodzinnych w zabezpieczeniu kapitału polskiego biznesu; minister ds. cyfryzacji w KPRM Marek Zagórski, sekretarz stanu będzie uczestniczył w panelu "OK Cloud. What's next?"
W wydarzeniu wezmą też udział przedstawiciele biznesu. W dyskusjach wezmą udział m.in. Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA, Rafał Brzoska z Inpostu, Włodzimierz Wlaźlak z Lidla, czy prezes Maspeksu, Krzysztof Pawiński.
Impact’21 wiosna będzie transmitowane m.in. na platformie Impact.
Źródło: TVN24 Biznes