TVN24 Biznes | Z kraju

Nowe obligacje dla zwykłego Kowalskiego i apel do banków. "Koledzy, przebudźcie się"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mateusz Morawiecki o nowych obligacjach
Mateusz Morawiecki o nowych obligacjachTVN24
wideo 2/3
TVN24Mateusz Morawiecki o nowych obligacjach

Podczas Impact'22 premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie dwóch nowych rodzajów obligacji oszczędnościowych. - Będą to między innymi nowe jednoroczne obligacje z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej banku centralnego - powiedział Morawiecki.

TVN24 BIS NA IMPACT'22 - TRANSMISJA >>>

- Chcę powiedzieć o dobrej propozycji ze strony Ministerstwa Finansów, wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków i będą wyznaczać benchmark właśnie po to, aby wielkie korporacje finansowe nie były tymi, które skorzystają na trwających obecnie turbulencjach gospodarczych – powiedział w premier Mateusz Morawiecki w środę podczas wystąpienia na kongresie Impact'22.

Premier zapowiada nowe obligacje oszczędnościowe

Jak mówił, wkrótce pojawi się nowa obligacja, powiązana ze stopami procentowymi NBP. - Będą to nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP, a więc obecnie 5,25 procent – powiedział premier.

Dodał, że "poza tym są obligacje o wyższym oprocentowaniu, które są już dostępne, ale będziemy je promować szerzej, nie tylko w sieci banku PKO BP, ale także w innych bankach". - Sieć zostanie powiększona do 1,5 tys. placówek, poza tym obligacje będzie można kupić przez telefon, przez internet. Będą to obligacje bardzo mocno chroniące Polaków przed inflacją - mówił szef rządu.

Z prezentacji, jaka pojawiła się podczas wystąpienia premiera, wynika, że zostaną także zaoferowane obligacje dwuletnie z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną. Szczegóły nowej oferty MF mają zostać zaprezentowane w trzeciej dekadzie maja, a papiery trafią do sprzedaży w czerwcu. 

Apel Morawieckiego do banków

Wcześniej szef rządu ocenił, że jest grupa podmiotów, która zarabia na obecnym kryzysie inflacyjnym, i są to banki i instytucje finansowe. Zaapelował przy tym do prezesów banków: - Koledzy, przebudźcie się, nie może być tak, że 1 bilion 250 miliardów złotych depozytów bieżących jest oprocentowane na poziomie 0,1-1 procent - powiedział Morawiecki, który w przeszłości stał na czele BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska).

Szef rządu mówił też: - To niezdrowy model gospodarczy, kiedy bardzo dobrze dokapitalizowany sektor finansowy jest beneficjentem tej inflacji.

Morawiecki podkreślił, że tak niskie oprocentowanie depozytów występuje nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach Europy Centralnej.

Premier zaznaczył, że spotykał się z kierownictwem "największych instytucji finansowych" i dokonywali przeglądu sytuacji. - Wiem, że tam również jest pogłębiona refleksja co do tego, aby oprocentowanie depozytów w bardzo krótkim czasie poszło do góry - powiedział.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Koledzy, przebudźcie się". Premier Mateusz Morawiecki na Impact'22
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Oprocentowanie obligacji detalicznych Skarbu Państwa

Pod koniec kwietnia Ministerstwo Finansów poinformowało, że podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych, które będą sprzedawane w maju. Obligacje detaliczne dedykowane są zwykłemu Kowalskiemu i mogą być traktowane jako alternatywa dla lokat bankowych. "Podnosimy oprocentowanie obligacji oszczędnościowych o dłuższym niż 3 miesiące okresie zapadalności. Oprocentowanie wszystkich obligacji o długości inwestycji od 2 do 12 lat, będzie wyższe o 1 proc. Chcemy zachęcić naszych klientów do oszczędzania w dłuższym horyzoncie czasowym" – wyjaśniał cytowany w kwietniowym komunikacie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Resort podał wówczas, że nowe oprocentowanie dwuletnich obligacji stałoprocentowych wynosić będzie 3 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 3,10 proc. dla 3-latek, 3,30 proc. dla 4-latek oraz 3,70 proc. dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu Rodzina 500 plus, oprocentowane są odpowiednio 3,5 proc. i 4 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Bez zmian pozostało oprocentowanie obligacji o 3-miesięcznym okresie zapadalności - obecnie są oprocentowane na poziomie 1,5 proc. w skali roku.

Premier o inflacji

Premier mówił też o inflacji. - Wyraźnie widzimy, że większość krajów świata przeżywa dzisiaj ogromny szok inflacyjny. Jak mówi prezydent Joe Biden, 70 procent inflacji wywołała Rosja. Wysokie ceny energii, wojna na Ukrainie - powiedział szef rządu na Impact'22.

Zwrócił uwagę, że w Holandii inflacja jest najwyższa od ponad 45 lat, a w Niemczech, we Francji, USA - najwyższa od 40 lat. - Także w Polsce, w moim kraju, inflacja jest najwyższa od około 20 lat. W jaki sposób musimy sobie z nią poradzić? Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że państwa Europy Centralnej, które cały czas mają mniejszy zasób kapitału niż bogate kraje Zachodu, muszą pokazywać swoją równowagę - powiedział premier.

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości