Pracownicy ze Wschodu poszukiwani. Zapotrzebowanie wróciło do poziomu sprzed pandemii

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Sarnowski o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensje
Sarnowski o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensjeTVN24
wideo 2/6
TVN24Sarnowski o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensje

W turystyce czy hotelarstwie powrócił deficyt kadrowy. Rodzimi pracownicy nie są w stanie wypełnić wszystkich luk, dlatego rośnie zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu, w tym pracowników z Ukrainy - wskazała firma Personnel Service.

Według Personnel Service "odbicie gospodarcze, które możemy teraz obserwować, przywróciło problem, z którym pracodawcy mierzyli się przed pandemią". Chodzi o deficyt kadrowy, który powrócił jak odmrożono takie sektory gospodarki jak m.in. turystyka czy hotelarstwo.

Praca w Polsce

"Pracownicy z Ukrainy przez większość pracodawców są traktowani tak samo jak pracownicy z Polski. Myślę, że ta neutralność nastawienia wskazuje właśnie na to, że dla firm nie ma znaczenia czy pracuje dla nich Polak czy Ukrainiec byle dobrze wykonywał swoje obowiązki. A dotychczasowe doświadczenia pracodawców ze współpracy z Ukraińcami przemawiają tylko na korzyść ich zatrudniania" - wskazał, cytowany w komunikacie, Krzysztof Inglot, prezes Zarządu Personnel Service.

Dlatego - jak dodał - "nie widać wyhamowania chęci zatrudniania kadry ze Wschodu i to nawet teraz, gdy mamy do czynienia z pandemią". "Tylko w pierwszej połowie tego roku wydano niemal milion oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu, czyli aż o 63 procent więcej niż w pandemicznym 2020 roku i o 18 procent więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku" - zauważył Inglot.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pracownicy ze Wschodu

Z ostatniej edycji "Barometru Polskiego Rynku Pracy" z lutego br. wynika, że 28 proc. firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy. Najwięcej pracuje ich w dużych firmach, zatrudniających ponad 250 osób. Jak wskazano, już 45 proc. z nich ma w załodze kadrę ze Wschodu.

Co więcej - jak wynika z badania Personnel Service - co czwarta firma w Polsce zamierza rekrutować Ukraińców w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Przed pandemią takie plany miała co dziesiąta firma.

Ponadto, co trzeci polski pracodawca ma pozytywny stosunek do pracowników z Ukrainy. To wzrost o 3 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Większość, bo 49 proc. firm, że ma neutralne nastawienie do Ukraińców, a negatywne odczucia zgłasza 8 proc. przedsiębiorców.

Badani pracodawcy zapytani o to, za co najbardziej cenią kadrę ze Wschodu, wskazali w pierwszej kolejności na pracowitość - 42 proc., doświadczenie oraz szybką adaptację - po 32 proc.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości