Polski Ład może zmniejszyć liczbę samozatrudnionych. Ekonomista tłumaczy dlaczego

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Sarnowski o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensje
Sarnowski o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensjeTVN24
wideo 2/8
TVN24Sarnowskim o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensje

Polski Ład spowoduje zmniejszenie liczby jednoosobowych działalności gospodarczych - uważa ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. Jego zdaniem mniej będzie zwłaszcza samozatrudnionych. Według ekonomisty zmiany mają sprzyjać tworzeniu większej liczby miejsc pracy w oparciu o standardowe etaty.

Ministerstwo Finansów pod koniec lipca opublikowało projekt ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu.

Polski Ład - samozatrudnieni

Jak zauważył Rybacki, od kwietnia ubiegłego roku zdecydowanie wzrosła liczba jednoosobowych działalności gospodarczych, ale było to efektem przekształcania umów o pracę w niżej opodatkowaną formę świadczenia usług B2B, co oznacza, że wiele osób przeszło na samozatrudnienie. - Proponowane w Polskim Ładzie reformy zmniejszą dysproporcje związane z opodatkowaniem, co powinno sprzyjać tworzeniu większej liczby miejsc pracy w oparciu o standardowe etaty - powiedział ekonomista.

Z danych GUS wynika, że na koniec marca 2021 roku do rejestru REGON wpisanych było 4694,9 tys. podmiotów gospodarki narodowej - o 0,3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 3,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrost liczby podmiotów nowo zarejestrowanych odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wyniósł 24 proc. Obecnie wg GUS, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - 2 842 396. Największą grupa podmiotów są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Ich liczbę GUS szacuje na 2 842 396.

Według oficjalnego rejestru Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej aktywnych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest jednak nie więcej niż 2 mln. Pozostałe, to podmioty z zawieszoną działalnością gospodarczą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pandemia COVID-19 a sytuacja firm

Według danych urzędowych z rejestru REGON, liczba zamykanych spółek wzrosła w pierwszym półroczu 2021 r. o ponad 20 proc. rdr. Jak zauważył ekspert PIE, działalność najczęściej kończyły przedsiębiorstwa handlowe, które łącznie odpowiadały za 28 proc. złożonych wniosków. - W przypadku handlu możemy mówić jednak o kontynuacji trendu konsolidacji branży, który widoczny był jeszcze przed kryzysem gospodarczym związanym z pandemią - wskazał.

Branżą, którą mocno dotknął COVID-19 i związane z nim restrykcje gospodarcze, odbiły się na firmach usługowych. Jak powiedział, wysokie 25-35 proc. wzrosty liczby zamykanych działalności widoczne są między innymi w firmach szkoleniowych, świadczących usługi profesjonalne (np. prawnicze, księgowe, marketingowe) oraz branżach obsługujących rynek nieruchomości komercyjnych. Dodał, że kryzys uderzył również w niektóre firmy informatyczne oraz budowlane.

- Spodziewamy się, że tendencja wzrostowa zamykania spółek ulegnie złagodzeniu w kolejnych miesiącach – największy wzrost zamknięć nastąpił na początku roku, a w czerwcu wynik był już zbliżony do roku 2020 - powiedział Rybacki.

Polski Ład - Konfederacja Lewiatan o samozatrudnionych

Według Konfederacji Lewiatan Polski Ład uderzy w samozatrudnionych. "Zawierają kontrakty B2B, nie są związani kodeksem pracy czy klauzulami wyłączności. Często to poszukiwani specjaliści (menedżerowie, inżynierowie, informatycy, programiści) prowadzący działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych albo podatkiem liniowym" – wyjaśniono.

Z wyliczeń Lewiatana wynika, że w ich przypadku po wejściu w życie nowych przepisów obciążenia wzrosną o prawie 50 proc. Jak podano w przykładzie, inżynier świadczący usługi na podstawie umowy B2B, opodatkowany podatkiem liniowym, uzyskujący dochód po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne (1457,49 zł) w wysokości 15 000 zł płaci obecnie 2850 zł podatku, po zmianach będzie to 4200 zł. Oznacza to wzrost o 1350 zł miesięcznie. W skali roku to zaś kwota 16 200 zł.

Polski Ład - proponowane zmiany

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości