TVN24 Biznes | Z kraju

W planie nowe terminy rozliczania podatków dla osób na działalności gospodarczej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Artur Soboń o zmianach w Polskim Ładzie
Artur Soboń o zmianach w Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/7
TVN24Artur Soboń o zmianach w Polskim Ładzie

Terminy wyboru rodzaju PIT i formy jego rozliczania, które obowiązują osoby fizyczne na działalności gospodarczej, ulegną zmianie - podaje "Puls Biznesu". Gazeta dodaje, że nowe rozwiązania wprowadza kolejna projektowana modyfikacja, która przygotowywana jest w ramach Polskiego Ładu.

Dziennik informuje, że "obecnie zeznania są składane w różnych terminach, zależnie od formy opodatkowania. Najwięcej czasu mają na to osoby rozliczające się według skali podatkowej - do 30 kwietnia (w tym roku jest to niedziela, więc do 2 maja)". Dodaje, że "podatnicy będący na ryczałcie ewidencjonowanym rozliczali się do 28 lutego, a na karcie podatkowej - składali deklarację o wysokości składki zdrowotnej zapłaconej w poprzednim roku do 31 stycznia".

Zmiany terminów dla osób na działalności gospodarczej

Gazeta pisze, że "opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą sporządzać i wysyłać roczny PIT-28 lub PIT-28S (przeznaczony dla przedsiębiorców w spadku) do 20 kwietnia. Termin ma obowiązywać już w czasie zeznań składanych za 2022 rok".

Jak podaje "PB", "zmiana formy opodatkowania w 2022 r. ma przysługiwać wyłącznie przedsiębiorcom opłacającym PIT według jednolitej stawki 19 proc. oraz w formie ryczałtu ewidencjonowanego". Gazeta dodaje, że "poza tym będą oni mogli przejść wyłącznie na zasady ogólne".

"Z projektu wynika też, że podatnicy podlegający ryczałtowi ewidencjonowanemu przez 1 lipca 2022 r. będą mogli do 22 sierpnia 2022 złożyć oświadczenie o rezygnacji z tego opodatkowania od lipca do końca roku" - czytamy. "W takim przypadku po zakończeniu roku rozliczą swoje przychody dwukrotnie - w PIT-28 wykażą przychody osiągnięte do 30 czerwca, a w PIT-36 dochody uzyskane od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r." - napisano w "PB".

Polski Ład po nowemu - zakończyły się konsultacje

W piątek wiceminister finansów Artur Soboń poinformował, że Stały Komitet Rady Ministrów przyjął do dalszych prac rządowych zmianę ustawy o PIT.

W środę zakończyły się konsultacje społeczne projektu ustawy, wprowadzającej zmiany w PIT. W projekcie ustawy proponuje się obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Wprowadzona zostanie też możliwość odliczenia części składki zdrowotnej zapłaconej przez przedsiębiorców od podstawy opodatkowania. Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, to będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości