TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiana ustawy o PIT przyjęta do dalszych prac rządowych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Artur Soboń o zmianach w Polskim Ładzie
Artur Soboń o zmianach w Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/7
TVN24Artur Soboń o zmianach w Polskim Ładzie

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął do dalszych prac rządowych zmianę ustawy o PIT - podał w piątek wiceminister finansów Artur Soboń w mediach społecznościowych. W projekcie zaproponowano między innymi obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 procent do 12 procent.

"Dzisiaj Stały Komitet Rady Ministrów na czele z @Lukasz Schreiber przyjął do dalszych prac rządowych zmianę ustawy o PIT #niskiepodatki. Dziękuję WSZYSTKIM za tygodnie dobrego dialogu społecznego i wspólnego projektu zmian podatkowych, który jest kompromisem uwzględniającym uwagi" – napisał w piątek wiceminister finansów Artur Soboń na swoim profilu na Twitterze.

Polski Ład po nowemu. Zakończyły się konsultacje

W środę zakończyły się konsultacje społeczne projektu ustawy, wprowadzającej zmiany w PIT. W ramach konsultacji została wprowadzona możliwość ponownego wyboru sposobu opodatkowania przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub podatek zryczałtowany.

W projekcie ustawy proponuje się także obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Wprowadzona zostanie też możliwość odliczenia części składki zdrowotnej zapłaconej przez przedsiębiorców od podstawy opodatkowania. Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, to będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości