"Łączy nas coś więcej niż tylko bliskość geograficzna"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Morawiecki o relacjach polsko-słowackichTVN24
wideo 2/7
TVN24Morawiecki o relacjach polsko-słowackich

Rozmawialiśmy, w jaki sposób przyciągnąć jak najwięcej inwestycji do krajów wyszehradzkich z krajów Dalekiego Wschodu, z Chin, Indii - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowacji Eduardem Hegerem. - Bardzo jest istotne, żebyśmy nadrobili wszystkie te zaległości i wzmocnili nasze wzajemne stosunki, które sądzę mają ogromy potencjał – mówił szef słowackiego rządu.

Na czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem Morawiecki przekazał, że jednym z omówionych tematów była kwestia uszczelniania VAT-u na poziomie międzynarodowym.

- My, w Polsce odnieśliśmy ogromny sukces w uszczelnieniu, stąd mamy pieniądze i na politykę społeczną, i walkę z COVID-19, i inwestycje infrastrukturalne. Ale dziś widzimy, że mafie VAT-owskie, przestępcy podatkowi przenoszą się do układów transgranicznych. Dlatego automatyczna wymiana danych - o tym rozmawialiśmy z panem premierem - jest tak ważna – mówił.

Morawiecki relacjonował, że razem z Hegerem zgodzili się, że konieczna jest walka z rajami podatkowymi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jakie tematy rozmów?

W ocenie premiera "Europa Środkowa stała się w ostatnich latach dzięki także właśnie Słowacji, Polski, Grupy Wyszehradzkiej, lokomotywą wzrostu gospodarczego i również ten rok po wyjściu z pandemii COVID-19 będzie bardzo dobrym rokiem wzrostu gospodarczego, wzajemnych relacji handlowych i inwestycji".

Morawiecki podkreślił, że wśród tematów rozmów z premierem Słowacji były ponadto m.in. połączenia komunikacyjne, które otwierałyby możliwości eksportowe, importowe, inwestycyjne, gospodarcze i biznesowe np. trasa międzynarodowa Via Carpatia, która będzie przebiegała przez Słowację.

- W obliczu pandemii pokazaliśmy również, że łączy nas coś więcej niż tylko bliskość geograficzna – mówił polski premier. - Polscy medycy pomagali na Słowacji, a wspólnie, razem utrzymywaliśmy odpowiednią presję na instytucje europejskie, by dostawy szczepionek były jak najszybsze – przypominał Mateusz Morawiecki.

Polityka wschodnia

- Bardzo jednoznaczni byliśmy też w ocenie spraw międzynarodowych za naszą wschodnią granicą - tego, co się dzieje na Ukrainie, na Białorusi, polityka Rosji wobec tych krajów, a także wobec naszych krajów – mówił premier. Podkreślił przy tym, jak ważną częścią architektury bezpieczeństwa jest NATO.

- My, jako dwa kraje na wschodniej flance NATO - Słowacja i Polska - uspójniamy naszą politykę w zakresie bezpieczeństwa, bo to bardzo ważne, aby ta neoimperialne polityka, którą widzimy ze wschodu była powstrzymana – dodał.

Podczas spotkania poruszono również temat gazociągu Nord Stream II. - Wyraziłem mój niepokój i bardzo duże rozczarowanie związane ze zmianą polityki administracji amerykańskiej wobec Nord Stream II – przekazał Morawiecki.

Wskazywał, że wraz z szefem słowackiego rządu ma "praktycznie identyczne stanowiska" we wszystkich omawianych tematach: politycznych, gospodarczych, dotyczących pandemii, wymiany turystycznej, kulturalnej, czy studenckiej.

Inwestycje w krajach Grupy Wyszehradzkiej

Premier był pytany przez dziennikarzy o potencjalne przenoszenie części produkcji z Azji do Europy i rywalizację o te inwestycje ze Słowacją.

- W sensie międzynarodowym konkurujemy ze sobą o inwestycje, inwestycje zaawansowane technologicznie, ale przede wszystkim rozmawialiśmy Eduardem (premierem Słowacji - red.) na temat tego w jaki sposób przyciągnąć jak najwięcej inwestycji do krajów wyszehradzkich i powiedzieliśmy sobie, potem będziemy konkurować między sobą o te inwestycje – wskazał Morawiecki.

- Ale na początek stwórzmy jak najwięcej perspektyw do przyciągnięcia tych inwestycji, które w ostatnich 20 latach były poczynione gdzieś na Dalekim Wschodzie, w Chinach, Indiach, czy w innych krajach azjatyckich – dodał szef polskiego rządu.

Współpraca gospodarcza

Premier Słowacji Eduard Heger zwracał uwagę, że wzajemna wymiana handlowa między Polską a Słowacją w czasie pandemii spadła zaledwie na poziomie błędu statystycznego. - Cieszy mnie, że możemy kontynuować nasze spotkania. Te spotkania były bardzo konstruktywne – ocenił szef słowackiego rządu.

- Mamy już za sobą walkę z pandemią. To był czas bardzo trudny, który fizycznie nas rozdzielił, więc bardzo jest istotne, żebyśmy nadrobili wszystkie te zaległości i wzmocnili nasze wzajemne stosunki, które sądzę mają ogromy potencjał – zaznaczył Heger.

Podziękował za przejawy solidarności podczas walki z pandemią. Przypomniał, że Polska jest trzecim najważniejszym partnerem handlowym dla Słowacji. - Pandemia pokazała, że te więzi są silne – zaznaczył. Dodał, że wzajemna wymiana handlowa spadła zaledwie na poziomie błędu statystycznego.

Heger zaznaczył, że Polskę i Słowację "łączy kulturowa i językowa bliskość, co pomaga turystyce". - To jest dziedzina, gdzie chcielibyśmy rozwijać naszą współpracę i stworzyć takie warunki, w których obywatele Polski i Słowacji będą mogli korzystać z pięknej przyrody naszych oby krajów – mówił. Poinformował, że 100 tys. Polaków w ubiegłym roku odwiedziło Słowację.

Podczas konferencji premierzy wymienili się koszulkami reprezentacji obu państw w piłce nożnej podpisanymi przez zawodników.

PAP/Radek Pietruszka

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka