Obawy o utratę pracy. Te branże są najmniej spokojne

Źródło:
TVN24 Biznes
Ponad milion osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Bezrobocie w górę
Ponad milion osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Bezrobocie w góręTVN24
wideo 2/5
Ponad milion osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Bezrobocie w góręTVN24

Zmniejsza się liczba osób obawiających się utraty pracy - wynika z badania "Monitor Rynku Pracy" przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Jak dodano w raporcie spadła też rotacja na rynku pracy, a ocena szans na znalezienie nowej posady utrzymuje się na niskim poziomie.

W trakcie pandemii wywołanej przez koronawirusa aż 26 proc. Polaków oceniało ryzyko utraty zatrudnienia jako duże - był to najwyższy wskaźnik w całej historii badania "Monitor Rynku Pracy". Obecnie sytuacja na rynku pracy powoli się normuje, ale odsetek ten, pomimo że spadł, to nadal utrzymuje się na dość wysokim poziomie. 16 proc. pracowników uważa, że prawdopodobieństwo ich zwolnienia jest duże - napisano w informacji prasowej.

- W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami dawno nieobserwowanych zawirowań na rynku pracy. Przestój gospodarczy spowodowany pandemią sprawił, że obawy Polaków o utrzymanie pracy były największe od 10 lat. Teraz widzimy, że sytuacja powoli normuje się, choć ocena ryzyka utraty zatrudnienia pozostaje wysoka. Największe obawy widać wśród pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło. Wynikać to może z faktu, że stosunek pracy takich osób jest najmniej trwały - stwierdziła cytowana w komunikacie Monika Hryniszyn, Dyrektor Personalna i HR Consultancy w Randstad Polska.

Ocena ryzyka utraty pracyRandstad

Obawa utraty praca

Jak czytamy w informacji prasowej, największe obawy o utrzymanie obecnego zatrudnienia mają inżynierowie (27 proc.), niewykwalifikowani robotnicy (21 proc.) oraz top management (20 proc.). Pewni swoich posad pozostają natomiast kierownicy średniego szczebla. Aż 41 proc. z nich w ogóle nie obawia się zwolnienia. W podziale na branże najmniej spokojni są pracownicy związani z branżą kultury, rozrywki, sportu i rekreacji (21 proc.) oraz przemysłu (19 proc.). Utraty pracy nie boją się natomiast przedstawiciele opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (49 proc.) oraz transportu i logistyki (33 proc.).

- W historii życia obecnych pracowników nie było żadnego wydarzenia na rynku pracy, które można by porównać do pandemii COVID-19. Brakuje więc wzorców indywidualnego postępowania czy wiarygodnych scenariuszy rozwoju sytuacji. To wszystko powoduje wzrost niepewności i obaw, również tych dotyczących własnej przyszłości zawodowej. W moim przekonaniu, poziom niepewności będzie powoli spadał wraz ze stopniem opanowywania pandemii oraz przyzwyczajenia do działania w warunkach zwiększonego zagrożenia epidemicznego. Może wzrosnąć wraz z nową falą zwiększonej liczby zachorowań - podkreśla cytowana w informacji prasowej Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Znalezienie nowej pracy

80 proc. zatrudnionych uważa, że w przypadku zwolnienia znajdzie jakąkolwiek pracę, a 53 proc., że będzie to posada tak samo dobra lub lepsza niż obecnie. Przy czym 20 proc. Polaków jest przekonanych, że raczej nie ma i zdecydowanie nie ma szans na nowe zatrudnienie.

Analitycy zwrócili uwagę, że ocena możliwości zawodowych spada wraz z wiekiem respondentów badania. Podczas gdy 88 proc. osób w wieku od 18 do 29 lat uważa, że znajdzie pracę, a 62 proc., że będzie to praca lepsza, to w najstarszej grupie wiekowej (50-64 lata) wskaźniki te wynoszą 62 proc. i 38 proc.

46 proc. respondentów wskazało, że największą motywacją do zmiany pracy była dla nich chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Choć czynnik ten nadal utrzymuje się na pierwszym miejscu, zaobserwowano spadek jego znaczenia o 3 p.p. w porównaniu do I kw. 2020 r. W oczach pracowników zyskują natomiast takie czynniki jak: chęć rozwoju zawodowego (44 proc.) i korzystniejsza forma zatrudnienia (38 proc.).

Jak długo pracujemy w jednym miejscu?

W badaniu zaobserwowano również, że wydłużyła się długość pracy u jednego pracodawcy. 28 proc. respondentów zatrudniona jest w firmie do roku, a 36 proc. pracuje w tym samym miejscu od 1 do 5 lat. Czynniki te odnotowały spadki o odpowiednio 4 i 1 p.p. w stosunku do po-przedniego okresu. O 5 p.p. wzrósł natomiast odsetek osób, które pracują w jednym przedsiębiorstwie więcej niż 10 lat - wynosi on 36 proc.

Długość pracy u obecnego pracodawcyRandstad

Prawie jedna piąta zmieniła pracę

Jak napisano w raporcie, widać wyraźny - największy od 2017 r. - spadek rotacji pracowników. Miejsce pracy zmieniło 18 proc. zatrudnionych, czyli o 5 p.p. mniej niż w I kw. 2020 r. 

Podczas gdy rotacja pracowników pomiędzy przedsiębiorstwami wyraźnie wyhamowała, zmiany stanowisk w obrębie jednej firmy pozostały na podobnym poziomie. W ciągu ostatnich 6 miesięcy awans lub przesunięcie do innego zespołu zadeklarowało 19 proc. zatrudnionych - tj. 1 p.p. mniej niż w poprzedniej edycji badania - dowiadujemy się informacji prasowej.

Zmiana pracodawcy lub stanowiskaRandstad

Satysfakcja z pracy

Satysfakcję płynącą z wykonywanej pracy odczuwa 77 proc. zatrudnionych, przy czym 22 proc. deklaruje, że są bardzo, a 55 proc., że raczej zadowoleni. Jedynie 6 proc. Polaków jest niezadowolonych z życia zawodowego.

- W sytuacji kryzysu i silnego lęku o utratę pracy satysfakcja z wykonywanego zajęcia dla wielu pracowników może rosnąć, gdyż punktem odniesienia nie są jak do tej pory inne firmy czy inne stanowiska w tym samym przedsiębiorstwie, na których zarabia się lepiej i panują lepsze warunki pracy, ale bezrobocie. Wskaźnik zadowolenia jest jednak mitygowany przez grupę tych, którzy doświadczyli pogorszenia warunków pracy - na przykład obniżenia wynagrodzenia lub (rzadziej) rodzaju umowy - co miało miejsce także w niektórych firmach, których pandemia nie dotknęła, a więc takie ruchy postrzegane są jako niesprawiedliwe - tłumaczy Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Satysfakcja z wykonywanej pracyRandstad

Benefity

Najatrakcyjniejszym ze wszystkich świadczeń dodatkowych oferowanych przez pracodawców jest prywatna opieka zdrowotna. Wskazuje na nią co drugi zatrudniony (56 proc.). Na drugim miejscu jest ubezpieczenie na życie (30 proc.), a trzecim ubezpieczenie na wypadek utraty pracy (30 proc.). Wśród profitów najczęściej oferowanych przez pracodawców wymienia się natomiast ubezpieczenie na życie (17 proc.) oraz prywatną opiekę zdrowotną (12 proc.) - czytamy w komunikacie.

W badaniu w dniach 29 maja - 8 czerwca 2020 roku wzięła udział grupa 1005 respondentów. Badani byli w wieku 18-64 lata - były to osoby pracujące minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnione.

Autorka/Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET

Jack Ma powrócił do łask chińskich władz? Tak zdaje się sugerować nagranie ze spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z liderami biznesu w kraju, na którym pojawił się założyciel Alibaby. Jack Ma zniknął z życia publicznego w 2020 roku, po tym jak skrytykował chiński sektor finansowy.

Zniknął po krytyce władz, teraz pokazał się na spotkaniu z prezydentem. Co to oznacza?

Zniknął po krytyce władz, teraz pokazał się na spotkaniu z prezydentem. Co to oznacza?

Źródło:
BBC

Największym dostawcą dużego sprzętu AGD w Unii Europejskiej nie jest już Polska. Jej miejsce zajęły Chiny. Grozi nam utrata konkurencyjności i wielu rynków – ostrzegają przedstawiciele branży, cytowani w czołówkowym tekście piątkowego wydania "Rzeczpospolitej".

Polska była numerem jeden w tej branży, ale właśnie przegrała z Chinami

Polska była numerem jeden w tej branży, ale właśnie przegrała z Chinami

Źródło:
PAP

Chorwaci bojkotują supermarkety i konkretne produkty w proteście przeciwko drożyźnie. Jak wskazuje w rozmowie z portalem tvn24.pl analityczka do spraw Bałkanów Zachodnich w Ośrodku Studiów Wschodnich Paulina Wankiewicz, akcje konsumenckie odniosły pewien skutek - rząd wprowadził punktowo ceny regulowane, a niektórzy handlowcy zdecydowali się na obniżki. Ekspertka zwraca także uwagę na "psychologiczny efekt" związany ze zmianą waluty, a także na istotne wyzwanie, jakie kwestia cen niesie dla turystyki, odpowiadającej aż za 20 procent PKB tego kraju.

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Źródło:
tvn24.pl

Ważna informacja dla tych, którzy planują podróż do Grecji. Kontrolerzy ruchu lotniczego w tym kraju ogłosili, że dołączą 28 lutego do strajku generalnego, co oznacza, że nie będą obsługiwane loty komercyjne. Na ostatni dzień lutego zaplanowano demonstracje w związku z drugą rocznicą katastrofy kolejowej, w której zginęło 57 osób.

Ważna informacja dla podróżujących do Grecji. Kontrolerzy lotów dołączają do strajku

Ważna informacja dla podróżujących do Grecji. Kontrolerzy lotów dołączają do strajku

Źródło:
PAP

To bardzo dobra rzecz, by wspierać budownictwo społeczne, ale także spółdzielcze. To są rzeczy, z którymi się zgadzamy - mówiła w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, nie zgadza się natomiast z dopłatami do kredytów, które mogą wpłynąć na ceny mieszkań oraz ich dostępność.

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Źródło:
tvn24.pl

Dość rozmów, czas na działanie! Sfinansujmy pomoc dla Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów - napisał w czwartek na platformie X premier Donald Tusk. Dodał, że konieczne jest także wzmocnienie europejskich granic z Rosją, ochrona nieba, a także przyjęcie nowych zasad fiskalnych w celu sfinansowania bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Trzy punkty Tuska. "Czas na działanie!"

Trzy punkty Tuska. "Czas na działanie!"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Linie lotnicze Delta Air Lines zaoferowały, że zapłacą po 30 tysięcy dolarów wszystkim pasażerom samolotu, który rozbił się na lotnisku w Toronto - pisze "The New York Times". W poniedziałek świat obiegły zdjęcia maszyny leżącej do góry podwoziem na płycie kandyjskiego lotniska.

Wypadek w Toronto. Linie chcą zapłacić po 30 tys. dolarów każdemu z pasażerów

Wypadek w Toronto. Linie chcą zapłacić po 30 tys. dolarów każdemu z pasażerów

Źródło:
The New York Times, tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o dokapitalizowaniu z budżetu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) kwotą do 60 miliardów złotych, co ma być wkładem do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Warunkiem dokapitalizowania jest zgoda Brukseli na pomoc publiczną.

Ogromne pieniądze na elektrownię jądrową. Decyzja Sejmu

Ogromne pieniądze na elektrownię jądrową. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. Kumulacja rośnie, a w sobotę będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 20 lutego 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja w górę

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja w górę

Źródło:
tvn24.pl

W ubiegłym roku branża piwna sprzedała o 100 milionów butelek i puszek mniej niż w 2023 roku, co oznacza spadek o 1,7 procent. Jak poinformowały Browary Polskie, jedynie segment piwa bezalkoholowego zanotował wzrost, wynoszący ponad 17 procent.

Najgorszy wynik od 20 lat

Najgorszy wynik od 20 lat

Źródło:
PAP

Na Facebooku pojawiają się reklamy oferujące zakup zagubionych bagaży z Lotniska Chopina za jedyne dziewięć złotych. To oszustwo - ostrzega firma CyberRescue.

Bagaże za dziewięć złotych. Ostrzeżenie

Bagaże za dziewięć złotych. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rozliczając PIT, mamy prawo skorzystać z różnych odliczeń podatkowych, między innymi z ulgi na dziecko, dla młodych, termomodernizacyjnej czy rehabilitacyjnej. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tych zwolnień i zapłacić niższy podatek.

W ten sposób można zapłacić niższy podatek

W ten sposób można zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Mercedes ogłosił dalsze cięcie kosztów i wprowadzenie do swojej gamy produktów większej liczby samochodów benzynowych i wysokoprężnych niż pojazdów elektrycznych. Firma chce w ten sposób "ożywić marże" w obliczu gwałtownego spadku zysków.

Gigant tnie koszty i przedstawia ponure perspektywy

Gigant tnie koszty i przedstawia ponure perspektywy

Źródło:
Reuters

Sejmowa Komisja do spraw Petycji zwróci się do Ministerstwa Zdrowia o stanowisko w związku z pomysłem wprowadzenia zakazu sprzedaży bezalkoholowego szampana dla dzieci w butelkach imitujących szampan dla dorosłych. Pomysł został zawarty w petycji złożonej do Sejmu, którą komisja rozpatrywała w czwartek.

"Takie opakowania oswajają z kulturą picia". Posłowie pytają o napój dla dzieci

"Takie opakowania oswajają z kulturą picia". Posłowie pytają o napój dla dzieci

Źródło:
PAP

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Polska 2050 złożyła w Sejmie projekt ustawy o ujawnianiu cen mieszkań przez deweloperów. Jak powiadomiła szefowa resortu, nowe przepisy nakładają obowiązek podawania ceny mieszkania za metr kwadratowy i za cały lokal, a także informacji o wszystkich dodatkowych kosztach związanych z ofertą.

"Dość pochylania głowy przed wielkim lobby". Szykują nowy obowiązek dla deweloperów

"Dość pochylania głowy przed wielkim lobby". Szykują nowy obowiązek dla deweloperów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie jestem zadowolony z postępów prac Boeinga nad wyprodukowaniem samolotów Air Force One. Zajmuje im to za dużo czasu, a kontrakt podpisaliśmy już dawno temu - powiedział prezydent USA Donald Trump. Zasugerował też gotowość do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Amerykański gigant w ogniu krytyki Trumpa

Amerykański gigant w ogniu krytyki Trumpa

Źródło:
Reuters, BBC

Podaż nowych ofert hamuje, ale najemcy raczej nie mają problemu ze znalezieniem lokalu. Czynsze się stabilizują, w niektórych miastach są też korekty. Część wynajmowanych dotąd nieruchomości trafia na rynek sprzedaży - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Tak ma się rynek najmu. Jest wyhamowanie

Tak ma się rynek najmu. Jest wyhamowanie

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2025 roku wyniosło 8482,47 złotego - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to wzrost o 9,2 procent rok do roku. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,9 procent w ujęciu rocznym.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Były ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski dołączył do rady nadzorczej Peliona, największej w Polsce firmy sektora ochrony zdrowia. Informacja na ten temat ukazała się na stronie internetowej spółki.

Były ambasador USA znalazł nową pracę. Trafił do polskiej firmy

Były ambasador USA znalazł nową pracę. Trafił do polskiej firmy

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w styczniu 2025 roku spadła o 1 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Nowe dane z przemysłu

Nowe dane z przemysłu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Europejskie media obawiają się spadku obrotów firm turystycznych i działających w sektorze usług w związku z planowanym ograniczeniem liczby połączeń lotniczych Ryanair w co najmniej pięciu państwach Unii Europejskiej. Obejmuje to takie kraje jak Hiszpania, Dania, Niemcy. W Polsce w sezonie letnim linia uruchomi 23 nowe kierunki.

Przewoźnik tnie połączenia, rosną obawy

Przewoźnik tnie połączenia, rosną obawy

Źródło:
PAP

Nocna prohibicja została wprowadzona w latach 2018-2024 w 176 gminach. Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy obowiązuje w dużych miastach, w tym na terenie całego obszaru Krakowa, Bydgoszczy i Białej Podlaskiej. Inne samorządy decydują się na ograniczenia sprzedaży tylko w niektórych dzielnicach czy obszarach. Podobne rozwiązanie rozważane jest w Warszawie - nocną prohibicją zajmą się w czwartek stołeczni radni.

Nocna prohibicja. W tych miejscach zabraniają sprzedaży alkoholu

Nocna prohibicja. W tych miejscach zabraniają sprzedaży alkoholu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kamala Harris wraca do aktywności zawodowych po zakończonej niepowodzeniem kampanii prezydenckiej. Była wiceprezydentka USA podpisała umowę z agencją CAA (Creative Artists Agency), która będzie ją reprezentować w kwestii publicznych wystąpień i publikacji książkowych. Założona w 1975 roku w Los Angeles CAA jest największą mediową agencją na świecie.

Kamala Harris wraca. Podpisała umowę ze znaną agencją

Kamala Harris wraca. Podpisała umowę ze znaną agencją

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu soli z Belgii z powodu stwierdzenia możliwej obecności toksyn Alternaria w produkcie.

Ten produkt wycofują ze sklepów. Może być skażony toksynami

Ten produkt wycofują ze sklepów. Może być skażony toksynami

Źródło:
GIS

Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że doprowadzi do tego, by rolnicy nie byli zmuszani do sprzedaży swoich produktów poniżej kosztów produkcji. Konkretne propozycje mają być gotowe w ciągu najbliższych miesięcy. Przyszła Wspólna Polityka Rolna (WPR) w kolejnym siedmioletnim budżecie UE ma być "prostsza".

Nie będą zmuszani do sprzedaży poniżej kosztów. Jest nowa "wizja"

Nie będą zmuszani do sprzedaży poniżej kosztów. Jest nowa "wizja"

Źródło:
PAP

Apple zaprezentowało najnowszy model swojej "budżetowej" podserii. Porzucono dopisek "SE" i nazwano go po prostu "iPhone 16e". Jest droższy niż jego poprzednik i nieco większy. Firma ma nadzieję, że nowy produkt pomoże jej zwiększyć udział w rynku smartfonów ze średniej półki i odeprzeć rywali, takich jak Samsung i chiński Huawei.

Apple zaprezentowało swój najnowszy model iPhone'a. Tańszy smartfon ma pomóc w odbiciu sprzedaży

Apple zaprezentowało swój najnowszy model iPhone'a. Tańszy smartfon ma pomóc w odbiciu sprzedaży

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Litwa wstrzymała tranzyt białoruskiego oleju rzepakowego, tłoczonego z roślin pochodzących z okupowanych przez Rosję terytoriów Ukrainy. Jest to reakcja Wilna na wyniki śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy portalu 15min.lt wraz z Białoruskim Centrum Śledczym i zespołem programistów z Ukrainy KiBorg.

Białoruski transport zatrzymany przez Litwinów. To wynik śledztwa

Białoruski transport zatrzymany przez Litwinów. To wynik śledztwa

Źródło:
PAP