Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Adam Glapiński o stopach procentowych
Adam Glapiński o stopach procentowychTVN24
wideo 2/5
Adam Glapiński o stopach procentowychTVN24

W tym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się dane makro takie jak inflacja bazowa czy produkcja przemysłowa. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji, a tydzień zakończy decyzja Moody's dotycząca ratingu Polski. Rząd zajmie się natomiast projektem nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych.

Dane NBP o inflacji

Na froncie makro tydzień rozpocznie się od publikacji przez NBP inflacji bazowej za styczeń i luty. Po piątkowych odczytach inflacji (4,9 proc. w I i II), opartych o nowe wagi w koszyku CPI, ekonomiści szacują wskaźnik bazowy w styczniu na ok. 4 proc. i nieco poniżej tego poziomu dla lutego. Równolegle z bazowym CPI bank centralny poda saldo bilansu płatniczego za styczeń.

Dane GUS o płacach, przemyśle i zatrudnieniu

Następnie rynek czekać będzie na czwartkowe dane GUS za luty o płacach, zatrudnieniu, produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz PPI. Odczyty analizowane będą w kontekście jaskółek postępującego ożywienia gospodarczego, które sygnalizowały odczyty ze stycznia.

Dyrektor Departamentu Analiz i Badań NBP Jacek Kotłowski powiedział w ub. tygodniu podczas prezentacji najnowszej projekcji NBP, że styczniowe dane z polskiej gospodarki były dobre i pozwalają wnioskować, że I kw. w polskiej gospodarce powinien być również w miarę dobry, podobnie jak cały 2025 r. z dynamiką PKB 3,7 proc.

"Oczekuje się, że nadwyżka salda C/A będzie nadal spadać, gdy przemysł wciąż czeka na ożywienie. Prawdopodobnie najlepiej (wśród wszystkich odczytów - red.) poradzi sobie sektor budowlany. Na rynku pracy spodziewamy się kontynuacji umiarkowanego wzrostu płac" - ocenili ekonomiści PKO BP.

W ocenie ekonomisty ING Adama Antoniaka lutowe dane powinny potwierdzić, że wzrost płac obniżył się do jednocyfrowego poziomu, co powinno wywierać mniejszą presję na wzrost inflacji w nadchodzących miesiącach.

W ocenie ekonomisty ING Adama Antoniaka lutowe dane powinny potwierdzić, że wzrost płac obniżył się do jednocyfrowego poziomu, co powinno wywierać mniejszą presję na wzrost inflacji w nadchodzących miesiącach.

- Poziom zatrudnienia w lutym prawie nie zmienił się w porównaniu ze styczniem, co przekłada się na jego roczny spadek, ale w ciągu tego roku zmiany rdr powinny stać się dodatnie, zakładając, że poziom zatrudnienia będzie się nadal stabilizował - wyjaśnił.

Odnośnie do produkcji przemysłowej Antoniak wskazał, że pomimo wzrostu wskaźnika PMI w tym sektorze powyżej 50 pkt., produkcja nadal spadała w lutym z powodu negatywnych efektów kalendarzowych oraz słabych zamówień i popytu zewnętrznego.

- Stagnacja w przemyśle powinna zacząć się poprawiać w ciągu tego roku. Ceny producentów pozostają w deflacji, ale wkrótce powinno się to zmienić"- dodał.

Dzień przed i dzień po czwartkowej paczce danych z realnej gospodarki GUS poda odczyty koniunktury konsumenckiej i sektorowej za marzec.

Aukcje obligacji i rating Polski

Na rynku długu uwagę zwrócą aukcje obligacji - we wtorek Ministerstwa Finansów, a w środę Banku Gospodarstwa Krajowego. MF zaoferuje do sprzedaży 18 marca obligacje o łącznej wartości 6-10 mld zł serii OK0127, WS0429, PS0130, WZ0330, DS1034.

Tydzień na rynkach zakończy (dosłownie, publikacja po 22.00 w piątek) decyzja Moody's w sprawie ratingu Polski. Agencja nie wysyłała od ostatniego przeglądu we wrześniu ub. roku żadnych sygnałów pod adresem wiarygodności kredytowej kraju, co może sugerować stabilizację oceny.

Z technicznego punktu widzenia, od 2020 r. Moody's średnio raz na dwa przeglądy w roku nie dokonywała aktualizacji/działań względem ratingu Polski (rating action/update), co z reguły (z wyjątkami) oznaczało w takije sytuacji brak publikacji bieżącego raportu analitycznego.

W ub. piątek agencja Fitch potwierdziła ocenę kredytową Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.

Sytuacja na GPW

Na GPW rynek będzie wypatrywać kolejnych szczytów hossy lub sygnałów korekty sentymentu - w ub. tygodniu indeks WIG20 wzrósł o 4,2 proc., przebijając poziom 2.700 pkt., pierwszy raz od lipca 2011 r. Indeks szerokiego rynku WIG zamknął się w piątek najwyżej w historii, ustanawiając po drodze również rekord intraday.

- Technicznie patrząc, wybicie nad 2.700 pkt. oznacza, iż WIG20 grany jest znów na poziomach najwyższych od kilkunastu lat. W efekcie, oporów technicznych na wykresie indeksu trzeba szukać raczej na poziomach psychologicznych. W takim ujęciu i przy zamknięciu sesji w rejonie 2.754 pkt., na radar wchodzi rejon 2.800 pkt. Patrząc na siłę rynku, nie warto jednak zapominać o zbliżającym się terminie rozliczenia marcowej serii kontraktów terminowanych na WIG20, który musi być brany pod uwagę jako jedna ze zmiennych stojących za wzrostami w Warszawie - ocenił analityk DM BOŚ Adam Stańczak.

Ze spółek, wyniki poda kilku przedstawicieli sektora deweloperskiego (Dom Development, Atal, Lokum), a także Jeronimo Martins.

W porządku obrad rządu we wtorek znajdzie się projekt noweli ustawy o elektrowniach wiatrowych - przewiduje ona odejście od zasady 10H oraz ułatwienia w zakresie repoweringu.

Autorka/Autor:BC/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Z powodu strajku francuskich kontrolerów lotów linie lotnicze zmniejszają liczbę rejsów między Warszawą a Paryżem - wynika z danych na stronie internetowej Lotniska Chopina. Protest przyczynia się do problemów także na innych francuskich lotniskach.

Linie odwołują loty do Paryża

Linie odwołują loty do Paryża

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Do jednego z graczy trafi milion złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 3 lipca 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Aż 933 loty zostały odwołane we Francji po rozpoczęciu strajku kontrolerów lotów. Agencja AFP podała, że w piątek można spodziewać się jeszcze większego chaosu. Strajkujący domagają się poprawy warunków i organizacji pracy, ale francuski minister transportu nie chce słyszeć o rozmowach i określił żądania jako "nie do zaakceptowania".

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak wycofała rezygnację, którą w ostatni piątek złożyła w Ministerstwie Infrastruktury - poinformował rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Źródło:
PAP

Magdalena Jaworska-Maćkowiak nadal pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ma pełne wsparcie Ministerstwa Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak stwierdził, przeprowadził w tej sprawie konstruktywne rozmowy z szefową PAŻP.

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Źródło:
PAP

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP