Tak rosła polska gospodarka w pierwszym kwartale

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Wojciech Kostrzewa o inflacji i stopach procentowych
Wojciech Kostrzewa o inflacji i stopach procentowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Wojciech Kostrzewa o inflacji i stopach procentowych

Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale 2022 roku wzrósł o 8,5 procent rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 7,6 procent w czwartym kwartale 2021 roku - wynika z komunikatu GUS.

Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w pierwszym kwartale wzrósł 8,5 proc. rok do roku.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w pierwszym kwartale wzrosły o 4,3 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 6,6 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 13,2 proc. rdr.

Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał w pierwszym kwartale wzrostu inwestycji o 5,0 proc. rdr, konsumpcji prywatnej o 7,5 proc. rdr i popytu krajowego o 10,2 proc. rdr.

Komentarze ekonomistów

"GUS potwierdził, że w I kwartale PKB wzrósł o 8,5 proc. r/r, przy umiarkowanym wzroście inwestycji (4,3 proc. r/r) i hamowaniu konsumpcji (6,6 proc. r/r). To, co zwraca uwagę, to monstrualny wkład zmiany zapasów (7,7 pkt. proc.). Będziemy w tym cyklu spadać z bardzo wysokiego konia" - piszą ekonomiści Analiz Pekao.

"PKB potwierdzony na 8,5 proc. r/r. Kompozycja wyjątkowo nietypowa. Konsumpcja GD +6,6 proc. (mało?), inwestycje +4,3 proc. (zgodnie z danymi o nakładach). Zapasy dodały 7,7pp. (sic!), eksport netto odjął 3,8pp. Ścieżka na kolejne kwartały wyraźnie opadająca. Cały rok nadal szacujemy 4,8 proc." - komentują natomiast eksperci mBank Research.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości