Gowin: OECD zmienia prognozy dotyczące polskiej gospodarki

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu
wideo 2/4
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podnosi prognozy wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) Polski do 3,7 procent w 2021 roku, a w 2022 roku do 4,7 procent - informuje wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Wcześniej prognozy dotyczące wzrostu polskiej gospodarki zrewidowała Komisja Europejska.

Jak podkreśla wicepremier w poniedziałkowym wpisie na Twitterze, OECD podnosi prognozy wzrostu PKB dla Polski. "Zgodnie z 'Economic Outlook' w 2021 na 3,7 proc. (poprzednia prognoza 2,9 proc.), a w 2022 na 4,7 proc. (poprzednio 3,8 proc.)" - pisze Gowin.

Gowin przypomina, że wcześniej prognozy wzrostu podniosła Komisja Europejska. W pierwszej połowie maja KE podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku z 3,1 procent do 4 procent. KE przewiduje, że w 2022 roku PKB Polski wzrośnie o 5,4 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Raport "Economic Outlook"

W swoim raporcie dotyczącym Polski OECD pisze, że "wzrost liczby zakażeń koronawirusem jesienią 2020 roku oraz wprowadzane w związku z tym restrykcje przyczyniły się do spadku produkcji pod koniec roku i w mniejszym stopniu w pierwszej połowie 2021 roku". Dodano, że "ponowny wzrost zakażeń w marcu i kontynuacja obostrzeń wpłynęły na aktywność ekonomiczną".

"Zakładany wzrost liczby zaszczepionych osób pozwoli na stopniowe znoszenie ograniczeń. Pozwoli to na odbicie się prywatnej konsumpcji oraz przyczyni się to do zmniejszenia oszczędności gospodarstw domowych, które są powyżej poziomów sprzed pandemii" - czytamy w raporcie.

Dodano, że "inwestycje również się odbiją, ale w mniejszym stopniu z powodu wciąż wysokiej niepewności i potencjału wzrostu".

Światowa gospodarka

Według OECD wzrost globalnego PKB w 2021 r. wyniesie 5,8 proc., a w 2022 r. - 4,4 proc. Poprzednie przewidywania z grudnia 2020 r. mówiły o 5,6 proc. wzrostu w 2021 r. i 4 proc. w 2022 r.

W raporcie napisano, że ożywienie gospodarcze na świecie nie przebiega równo we wszystkich krajach świata. Najszybciej z kryzysu wychodzą rozwinięte gospodarki z zaawansowanymi programami szczepień i pomagającymi zwiększyć popyt rządowymi pakietami stymulacyjnymi.

W wielu państwach rozwijających się, w których dostęp do szczepionek jest ograniczony, a pomoc państwa dla gospodarek niewielka, proces wychodzenia z kryzysu będzie powolny - zastrzega organizacja.

PKB na mieszkańca w Chinach, USA, Rosji i Korei Płd. już wróciło do poziomu sprzed pandemii, podczas gdy w większości krajów Europy zajmie to jeszcze około roku; najpóźniej odbudują się gospodarka RPA i Argentyny - przewiduje OECD. Według prognoz organizacji PKB strefy euro wzrośnie w 2021 r. o 4,3 proc., a w 2022 r. o 4,4 proc. W analogicznym latach PKB USA powiększy się o 6,9 i 3,6 proc., a Chin - o 8,5 i 5,8.

Prognoza gospodarcza OECDPAP

Prognozy na 2021 rok dla Polski

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że produkt krajowy brutto (PKB) w pierwszym kwartale 2021 roku zmniejszył się o 0,9 procenta rok do roku.

O tym, że dane za pierwszy kwartał będą słabsze mówił wcześniej minister finansów Tadeusz Kościński. - Myślę, że teraz pierwszy kwartał pewnie też będzie relatywnie słaby, bo ten lockdown dalej trwał, dłużej niż się spodziewaliśmy, ale myślę, że już teraz - drugi, trzeci i czwarty kwartał to można się spodziewać, że polska gospodarka bardzo szybko będzie się rozwijać w każdej dziedzinie - mówił Kościński podczas Kongresu 590, odnosząc się do perspektyw na rok 2021.

Ocenił, że rodzima gospodarka na tle europejskiej wygląda bardzo pozytywnie. - W ostatnim roku statystycznie polska gospodarka cofnęła się o dwa lata, a średnia dla Unii to było gdzieś 8-9 lat, a niektóre kraje cofnęły się prawie 20 lat. To nas pozycjonuje bardzo dobrze na wyjściu z pandemii - ocenił szef MF.

Kościński podkreślił, że pomocny jest bardzo wzrost polskiego eksportu, a także wzrost produkcji przemysłowej.

"W drugim kwartale 2021 roku spodziewamy się dwucyfrowego wzrostu PKB w ujęciu rocznym. W całym roku szansa na więcej iż 4,5 proc." - przewidują analitycy Banku Pekao.

Z kolei ekonomiści mBanku podnieśli prognozę wzrostu PKB do 5,7 proc. rdr w 2021 roku.

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości