Gowin: OECD zmienia prognozy dotyczące polskiej gospodarki

Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu
wideo 2/4
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podnosi prognozy wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) Polski do 3,7 procent w 2021 roku, a w 2022 roku do 4,7 procent - informuje wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Wcześniej prognozy dotyczące wzrostu polskiej gospodarki zrewidowała Komisja Europejska.

Jak podkreśla wicepremier w poniedziałkowym wpisie na Twitterze, OECD podnosi prognozy wzrostu PKB dla Polski. "Zgodnie z 'Economic Outlook' w 2021 na 3,7 proc. (poprzednia prognoza 2,9 proc.), a w 2022 na 4,7 proc. (poprzednio 3,8 proc.)" - pisze Gowin.

Gowin przypomina, że wcześniej prognozy wzrostu podniosła Komisja Europejska. W pierwszej połowie maja KE podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku z 3,1 procent do 4 procent. KE przewiduje, że w 2022 roku PKB Polski wzrośnie o 5,4 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Raport "Economic Outlook"

W swoim raporcie dotyczącym Polski OECD pisze, że "wzrost liczby zakażeń koronawirusem jesienią 2020 roku oraz wprowadzane w związku z tym restrykcje przyczyniły się do spadku produkcji pod koniec roku i w mniejszym stopniu w pierwszej połowie 2021 roku". Dodano, że "ponowny wzrost zakażeń w marcu i kontynuacja obostrzeń wpłynęły na aktywność ekonomiczną".

"Zakładany wzrost liczby zaszczepionych osób pozwoli na stopniowe znoszenie ograniczeń. Pozwoli to na odbicie się prywatnej konsumpcji oraz przyczyni się to do zmniejszenia oszczędności gospodarstw domowych, które są powyżej poziomów sprzed pandemii" - czytamy w raporcie.

Dodano, że "inwestycje również się odbiją, ale w mniejszym stopniu z powodu wciąż wysokiej niepewności i potencjału wzrostu".

Światowa gospodarka

Według OECD wzrost globalnego PKB w 2021 r. wyniesie 5,8 proc., a w 2022 r. - 4,4 proc. Poprzednie przewidywania z grudnia 2020 r. mówiły o 5,6 proc. wzrostu w 2021 r. i 4 proc. w 2022 r.

W raporcie napisano, że ożywienie gospodarcze na świecie nie przebiega równo we wszystkich krajach świata. Najszybciej z kryzysu wychodzą rozwinięte gospodarki z zaawansowanymi programami szczepień i pomagającymi zwiększyć popyt rządowymi pakietami stymulacyjnymi.

W wielu państwach rozwijających się, w których dostęp do szczepionek jest ograniczony, a pomoc państwa dla gospodarek niewielka, proces wychodzenia z kryzysu będzie powolny - zastrzega organizacja.

PKB na mieszkańca w Chinach, USA, Rosji i Korei Płd. już wróciło do poziomu sprzed pandemii, podczas gdy w większości krajów Europy zajmie to jeszcze około roku; najpóźniej odbudują się gospodarka RPA i Argentyny - przewiduje OECD. Według prognoz organizacji PKB strefy euro wzrośnie w 2021 r. o 4,3 proc., a w 2022 r. o 4,4 proc. W analogicznym latach PKB USA powiększy się o 6,9 i 3,6 proc., a Chin - o 8,5 i 5,8.

Prognoza gospodarcza OECDPAP

Prognozy na 2021 rok dla Polski

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że produkt krajowy brutto (PKB) w pierwszym kwartale 2021 roku zmniejszył się o 0,9 procenta rok do roku.

O tym, że dane za pierwszy kwartał będą słabsze mówił wcześniej minister finansów Tadeusz Kościński. - Myślę, że teraz pierwszy kwartał pewnie też będzie relatywnie słaby, bo ten lockdown dalej trwał, dłużej niż się spodziewaliśmy, ale myślę, że już teraz - drugi, trzeci i czwarty kwartał to można się spodziewać, że polska gospodarka bardzo szybko będzie się rozwijać w każdej dziedzinie - mówił Kościński podczas Kongresu 590, odnosząc się do perspektyw na rok 2021.

Ocenił, że rodzima gospodarka na tle europejskiej wygląda bardzo pozytywnie. - W ostatnim roku statystycznie polska gospodarka cofnęła się o dwa lata, a średnia dla Unii to było gdzieś 8-9 lat, a niektóre kraje cofnęły się prawie 20 lat. To nas pozycjonuje bardzo dobrze na wyjściu z pandemii - ocenił szef MF.

Kościński podkreślił, że pomocny jest bardzo wzrost polskiego eksportu, a także wzrost produkcji przemysłowej.

"W drugim kwartale 2021 roku spodziewamy się dwucyfrowego wzrostu PKB w ujęciu rocznym. W całym roku szansa na więcej iż 4,5 proc." - przewidują analitycy Banku Pekao.

Z kolei ekonomiści mBanku podnieśli prognozę wzrostu PKB do 5,7 proc. rdr w 2021 roku.

Autorka/Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że wbrew wcześniejszym wypowiedziom nie rozważa przedłużenia dekretu o zawieszeniu wyższych ceł dla prawie 70 krajów i UE, które upływa 9 lipca. Wyjaśnił, że napisze listy do przywódców innych państw, w tym Japonii, informujące o nowym poziomie ceł. Prezydent ponownie skrytykował także szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Tym razem nazwał go "kretynem".

Zapowiedź Trumpa. "Niektórym nie pozwolimy nawet na handel z nami"

Zapowiedź Trumpa. "Niektórym nie pozwolimy nawet na handel z nami"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat dotyczący kilkunastu partii piwa. Są one wycofywane z obrotu. Powód? Możliwość wystąpienia wtórnej fermentacji, a następnie wybuchu butelki.

Wybuchowe piwo. Wycofano kilkanaście partii

Wybuchowe piwo. Wycofano kilkanaście partii

Źródło:
tvn24.pl

One Big Beautiful Bill Act ("jedna wielka piękna ustawa"), łączący obiecane przez Donalda Trumpa cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów została we wtorek przyjęta przez amerykański Senat. "To świetna ustawa. Jest tam coś dla każdego" - chwalił we wtorek projekt Trump. Projekt ma podwyższyć dług USA o blisko 4 biliony dolarów.

"Wielka piękna ustawa" przyjęta. Flagowy projekt Trumpa coraz bliżej

"Wielka piękna ustawa" przyjęta. Flagowy projekt Trumpa coraz bliżej

Źródło:
PAP

Firmy finansowe będą musiały udostępnić swoim klientom elektroniczny kanał składania reklamacji. Tak wynika z projektu ustawy, który przyjął dziś rząd.

Rewolucja w składaniu reklamacji. Decyzja rządu

Rewolucja w składaniu reklamacji. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w czwartek do wygrania będzie trzynaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 1 lipca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca w Singapurze obowiązują przepisy, które pozwalają policji na przejęcie kontroli nad czyimś kontem i zablokowanie przelewów, jeśli podejrzewają, że osoba ta padła ofiarą oszustów. Jak zauważa BBC, Singapur ma poważne problemy z oszustwami, tylko w zeszłym roku straty nimi spowodowane osiągnęły rekordowy poziom 860 milionów dolarów.

Policja może przejąć konto bankowe i zablokować przelewy

Policja może przejąć konto bankowe i zablokować przelewy

Źródło:
BBC

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zyska nowe uprawnienia i kompetencje - wynika z projektu, który trafił we wtorek do Rządowego Centrum Legislacyjnego. Będzie on mógł reprezentować nie tylko małych i średnich przedsiębiorców, ale także dużych i rolników. Zaproponowano też zmianę nazwy na Rzecznika Praw Przedsiębiorców.

Nie tylko dla "małych" i "średnich". Nowe uprawnienia dla Rzecznika Przedsiębiorców

Nie tylko dla "małych" i "średnich". Nowe uprawnienia dla Rzecznika Przedsiębiorców

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot ponownie nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 1 lipca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Eurojackpot jest jeszcze większa

Ogromna kumulacja w Eurojackpot jest jeszcze większa

Źródło:
tvn24.pl

Ceny za tygodniowy pobyt dla dwóch osób w hotelu przy plaży na Wyspach Kanaryjskich zaczynają się już od 2119 złotych. Tymczasem w Ustce ceny hoteli są nawet o 1400 złotych wyższe, i to bez gwarancji lokalizacji tuż przy morzu - wynika z wyliczeń przygotowanych przez Rankomat.pl.

Tydzień urlopu w Polsce i za granicą. Gdzie jest taniej?

Tydzień urlopu w Polsce i za granicą. Gdzie jest taniej?

Źródło:
tvn24.pl

Angielska Premier League i Microsoft we wtorek ogłosiły pięcioletnie partnerstwo, w ramach którego informatyczny gigant wdroży swoją sztuczną inteligencję Copilot na cyfrowych platformach ligi, aby zapewnić szybki dostęp do faktów i statystyk dotyczących meczów - donosi Reuters.

Premier League i Microsoft nawiązują współpracę. Skorzystają kibice i widzowie

Premier League i Microsoft nawiązują współpracę. Skorzystają kibice i widzowie

Źródło:
Reuters

Pasażerowie wycieczkowców płynących na wyspy Mykonos i Santorini muszą od wtorku uiścić dodatkową opłatę w wysokości 20 euro - poinformowało ministerstwo finansów Grecji. Nowe przepisy, które będą obowiązywać do 30 września, mają zmniejszyć ruch turystyczny, który latem wystawia na próbę miejscową infrastrukturę.

Od wtorku dodatkowa opłata dla turystów

Od wtorku dodatkowa opłata dla turystów

Źródło:
PAP

Możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty, śledzenie statusu jego przygotowań, unieważnienie tego dokumentu czy zgłoszenie utraty lub uszkodzenia paszportu - to nowe funkcje, które zostały dodane do rządowej aplikacji mObywatel.

Nowe usługi w rządowej aplikacji. "Pomagają oszczędzać czas"

Nowe usługi w rządowej aplikacji. "Pomagają oszczędzać czas"

Źródło:
PAP

W Rumunii spłonął budynek centrum dystrybucyjnego, wynajmowany przez polską spółkę LPP. Firma poinformowała, że w wyniku pożaru uległ zniszczeniu towar o wartości około 300 milionów złotych, a także sprzęt o orientacyjnej wartości 100 milionów złotych.

Pożar magazynu polskiego giganta. Straty liczone w milionach

Pożar magazynu polskiego giganta. Straty liczone w milionach

Źródło:
PAP/profit.ro

Ceny gazu w dół o niemal 15 procent. Ma to związek z wejściem w życie 1 lipca nowej taryfy. Obniżka zostanie zastosowana automatycznie - przekazała w komunikacie spółka PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen. Według koncernu nowe ceny to nawet tysiąc złotych oszczędności rocznie w przypadku domów ogrzewanych gazem.

Nowa taryfa wchodzi w życie. Zmiany dla klientów

Nowa taryfa wchodzi w życie. Zmiany dla klientów

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI w czerwcu 2025 roku wyniósł 44,8 punktu - przekazał S&P Global. To największe pogorszenie warunków w polskim przemyśle od października 2023 roku. Zdaniem analityków to "katastrofalny odczyt".

"Katastrofalny odczyt". Nieoczekiwane dane

"Katastrofalny odczyt". Nieoczekiwane dane

Źródło:
PAP

Donald Trump zasugerował, by Departament Wydajności Państwa (DOGE) przyjrzał się dotacjom przyznawanym firmom miliardera Elona Muska. Według prezydenta USA mogłoby to przynieść rządowi federalnemu znaczne oszczędności.

Donald Trump uderza w Elona Muska: nasz kraj zaoszczędziłby fortunę

Donald Trump uderza w Elona Muska: nasz kraj zaoszczędziłby fortunę

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące chochli sprzedawanej w sieci sklepów Kaufland. Stwierdzono bowiem przenikanie substancji chemicznych z tego produktu do żywności. Jak wyjaśniono, mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Popularna sieć wycofuje produkt ze sprzedaży. "Zagrożenie dla zdrowia ludzkiego"

Popularna sieć wycofuje produkt ze sprzedaży. "Zagrożenie dla zdrowia ludzkiego"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk skrytykował projekt ustawy budżetowej Donalda Trumpa, nazywając ją "ustawą o niewolnictwie długu". Miliarder dodał, że w przypadku jej przegłosowania utworzy nowe ugrupowanie - Partię Ameryki.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa i zapowiada nową partię

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa i zapowiada nową partię

Źródło:
PAP

Nie milkną komentarze na temat pierwszego połączenia kolejowego z Warszawy do Rijeki. Internauci krytykują zbyt małą ich zdaniem liczbę pasażerów, którzy pojechali do Chorwacji w ostatni piątek. PKP Intercity tłumaczy, że liczba ta jest zgodna z zakładaną. Dziś nad Adriatyk jadą kolejni pasażerowie.

Pierwszy pociąg do Chorwacji. Ile osób jechało? Fala komentarzy w sieci

Pierwszy pociąg do Chorwacji. Ile osób jechało? Fala komentarzy w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Europejskie giełdy notują rekordowe wzrosty, a euro umacnia się najszybciej w historii. Przyczyną jest nieprzewidywalna polityka prezydenta USA Donalda Trumpa, która skłania inwestorów do przenoszenia kapitału na Stary Kontynent - podaje "Puls Biznesu".

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Źródło:
PAP

We wtorek startuje dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Eksperci przewidują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian z powodu niepewnej sytuacji gospodarczej. Obniżek można oczekiwać najwcześniej we wrześniu 2025 roku.

Stopy procentowe. Rada podejmie decyzję

Stopy procentowe. Rada podejmie decyzję

Źródło:
PAP