TVN24 Biznes | Z kraju

Polska gospodarka na hamulcu. Największy spadek w całej Unii Europejskiej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Marek Zuber o prognozach wzrostu inflacji
Marek Zuber o prognozach wzrostu inflacjiTVN24
wideo 2/7
TVN24Marek Zuber o prognozach wzrostu inflacji

W ujęciu kwartalnym Polska odnotowała najwyższy spadek Produktu Krajowego Brutto wśród państw Unii Europejskiej - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.

W drugim kwartale 2022 roku PKB wzrósł zarówno w strefie euro, jak i całej w Unii Europejskiej o 0,6 proc. kwartał do kwartału. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2022 roku PKB wzrósł o 0,5 proc. w strefie euro i o 0,6 proc. w całej UE.

W ujęciu rocznym PKB w drugim kwartale wzrósł o 3,9 proc. w strefie euro i o 4,0 proc. w całej Wspólnocie. W pierwszym kwartale wzrost ten wyniósł odpowiednio 5,4 proc. i 5,5 proc.

PKB Polski na tle Unii Europejskiej - dane Eurostatu

Największy spadek PKB w ujęciu kwartalnym zaliczyła Polska. W drugim kwartale Polska gospodarka skurczyła się o 2,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. W ujęciu rocznym gospodarka w drugim kwartale urosła o 4,5 proc.

Spadek PKB odnotowano też w Łotwie (-1,4 proc.), Litwie (-0,4 proc.), i Portugalii (-0,2 proc.). Najwyższy wzrost PKB miała Holandia (o 2,6 proc.).

Dane GUS

W środę Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB Polski urósł w drugim kwartale 2022 roku o 5,3 procent, licząc rok do roku. W ujęciu kwartalnym spadł jednak aż o 2,3 procent.

Dla porównania, w pierwszym kwartale tego roku polska gospodarka urosła o 8,5 procent rok do roku i o 2,5 procent kwartał do kwartału.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości