"Wystąpił nieoczekiwany błąd". Rozliczanie z fiskusem z problemami

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Od 15 lutego można rozliczyć się z fiskusem za pomocą usługi Twój e-PITTVN24
wideo 2/6
TVN24Od poniedziałku można rozliczyć się z fiskusem poprzez usługę Twój e-PIT

W poniedziałek 15 lutego ruszyło składanie zeznań podatkowych za 2020 rok. Przygotowane przez fiskusa deklaracje zostały udostępnione na portalu podatki.gov.pl w ramach usługi Twój e-PIT. Nie wszyscy jednak mogli bez przeszkód uzyskać dostęp do swoich PIT-ów. Niektórzy internauci zgłaszali przed południem kłopoty z logowaniem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Po godz. 9.00 internauci informowali nas, przesyłając zgłoszenia na Kontakt24, o problemach z logowaniem do usługi Twój e-PIT. Części wyświetlał się komunikat o pracach serwisowych z sugestią, by zalogować się ponownie wkrótce, innym - informacja o nieoczekiwanym błędzie.

- Pracujemy w tej chwili nad usunięciem (awarii - red.) - mówiła rano w rozmowie z TVN24 Biznes rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Iwona Prószyńska.

MF nie wydało jeszcze komunikatu o usunięciu awarii, jednak przed południem procedura logowania sprawiała już mniej problemów.

Rusza Twój e-PIT

W ramach usługi Twój e-PIT wypełnione są zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną. Do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi podając: PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r., kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r.

Jak informuje w swoim komunikacie MF, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała podatnikom ich zeznania roczne na podstawie posiadanych przez siebie danych. W usłudze Twój e-PIT są najczęściej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38.

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak samemu będzie uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej). Dostępne jest również oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

Czytaj także: Czas na PIT za 2020 rok. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe?

Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznanie PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r.

WSZYSTKO O ULDZE TERMOMODERNIZACYJNEJ >>>

Rozliczenie roczne PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Jak informuje MF, podatnik korzystający z usługi Twój e-PIT może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

WSZYSTKO O ULDZE NA DZIECI >>>

Podatek do zapłaty

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty, zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.

PODATEK OD DAROWIZNY - CO WARTO WIEDZIEĆ >>>

Ministerstwo tłumaczy, że Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, podatnicy mogą korzystać również z systemu e-Deklaracje. Możliwe jest także rozliczenie się z fiskusem w tradycyjnej formie - na papierowym druku.

Wszelkie informacje związane z rozliczeniem podatku PIT za 2020 r., podatnicy znajdą na stronie podatki.gov.pl w dedykowanej zakładce: www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/.

WSZYSKTO O KWOCIE WOLNEJ OD PODATKU >>>

Autor:mp/dap

Źródło: PAP