Czas na PIT za 2020 rok. Wszystko, co trzeba wiedzieć i o czym trzeba pamiętać

Źródło:
TVN24 Biznes
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT (materiał z 2021 roku)
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT (materiał z 2021 roku)TVN24
wideo 2/5
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PITTVN24

PIT za 2020 rok - przez Twój e-PIT - można składać od 15 lutego. Czy warto skorzystać z deklaracji wypełnionej przez fiskusa? Jakie zmiany zaszły w stosunku do ubiegłego roku? Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i najkorzystniej rozliczyć się z fiskusem? Najważniejsze kwestie wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektorka w zespole do spraw podatków pracowniczych w PwC.

Podatki i PIT - terminy

W 2021 roku zeznania podatkowe PIT można składać od 15 lutego 2021 roku. Tego dnia udostępnione zostały też na rządowej stronie podatki.gov.pl wypełnione przez fiskusa deklaracje podatkowe, w tym najpopularniejsza - PIT-37. Skorzystanie z usługi Twój e-PIT to najprostszy sposób złożenia rocznej deklaracji.

- Termin na złożenie zeznania podatkowego jest w Polsce niezmienny od wielu lat - to 30 kwietnia. W zeszłym roku z powodu pandemii był ten termin wyjątkowo przedłużony do końca maja. Chodziło o to, że za późniejsze złożenie zeznania nie były nakładane kary. W wielu krajach Europy Zachodniej jest możliwość przedłużenia terminu zeznania, w Polsce tego nie ma i trzeba się trzymać daty 30 kwietnia - tłumaczy Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektorka w zespole do spraw podatków pracowniczych i usług imigracyjnych w PwC.

Zwraca też uwagę na to, że ta data jest szczególnie istotna dla osób, którym po podliczeniu podatku wyjdzie, że muszą coś dopłacić fiskusowi. - W tym terminie trzeba również wpłacić podatek wynikający z zeznania. Czyli na przykład w przypadku osób ze stosunkiem pracy (etat - red.) może wystąpić różnica pomiędzy zaliczkami zapłaconymi w ciągu roku a podatkiem należnym za cały rok – gdy wychodzi, że mamy podatek do dopłaty, to musimy to zrobić do 30 kwietnia - podkreśla.

PIT - lepszy internet czy zeznanie papierowe?

- Lepiej jest złożyć zeznanie elektronicznie - nie ma wątpliwości ekspertka.

Dodaje też: - W przypadku nadpłaty zwrot otrzymujemy w ciągu trzech miesięcy, ewentualnie w ciągu 45 dni, jeśli zeznanie zostało złożone drogą elektroniczną. Zatem korzystniej jest się rozliczać przez internet, bo co do zasady szybciej otrzymamy zwrot.

Rozliczenie się ze skarbówką przez formularz składany online za pomocą usługi Twój e-PIT ma też inne zalety. - Nie wychodzimy z domu - co w okresie pandemii okazuje się niezwykle przydatne. Ponadto, w przypadku zeznań przez internet jest popełniana mniejsza liczba błędów. System podpowiada, jaki błąd zrobiliśmy i możemy to od razu poprawić. W przypadku zeznań papierowych jest o wiele więcej błędów. I w takich wypadkach może wystąpić konieczność złożenia korekty zeznania - zaznaczyła.

Twój e-PIT - czy jest sens sprawdzać?

Jak wyjaśniła Narkiewicz-Tarłowska, rządowy system Twój e-PIT nalicza podatek automatycznie na podstawie danych zgromadzonych przez urząd skarbowy. Podkreśliła jednak, że "może się jednak okazać, że te dane są niepełne lub nie do końca właściwe".

- Urząd bazuje na informacjach przekazanych przez płatnika (np. pracodawcę - red.) - chodzi na przykład o druk PIT-11, w którym są przychody, koszty uzyskania przychodu, dochód i zaliczki podatnika. Fiskus nie zawsze ma jednak informację o możliwych odliczeniach, z których podatnik może skorzystać. Może się okazać, że podatnik wstąpił w związek małżeński i chciałby się rozliczyć wspólnie z małżonkiem. O tym może urząd skarbowy nie wiedzieć, bo wcześniej ta osoba rozliczała się samodzielnie - podkreśla.

Według ekspertki "zawsze trzeba zajrzeć do takiego zeznania przygotowanego przez urząd i sprawdzić, czy wszystkie dane są prawidłowe".

- To my odpowiadamy za nasze zeznanie. Jeśli dane są prawidłowe i nie sprawdzimy naszego zeznania w programie e-PIT do 30 kwietnia, to urząd uzna, że nasze zeznanie zostało złożone przez podatnika. Jeśli dane były prawidłowe, to nie będzie problemu. Gorzej jeśli się okaże, że mieliśmy przychody, o których urząd skarbowy wcześniej nie wiedział, bo nie dostał informacji od płatnika - to kwestia niezadeklarowania dochodu i niezapłacenia podatku. Wtedy może pojawić się problem - ostrzegła.

Jaką karę może nałożyć skarbówka? - Niewywiązanie się z powyższych obowiązków w wymaganym terminie może prowadzić do konieczności uiszczenia odsetek za zwłokę (obecnie wysokość takich odsetek wynosi 8 procent w skali roku) oraz nałożenia przez urząd skarbowy dodatkowej kary z Kodeksu karnego skarbowego, najczęściej w formie mandatu - wyjaśnia Narkiewicz-Tarłowska.

PIT i skala podatkowa - zmiany

- Jeśli chodzi o najważniejsze zmiany w rozliczeniu za 2020 roku, to mamy niższą stawkę podatkową - 17 procent. Weszła ona w życie w październiku 2019 roku i przysługiwała tylko w ostatnim kwartale. Teraz przysługiwała w całym 2020 roku - zauważa ekspertka.

Oznacza to, że w zeznaniu za 2019 rok osoby w pierwszym progu podatkowym korzystały z dwóch stawek 18 proc. przez pierwsze 9 miesięcy i 17 proc. - przez 3 kolejne. W zeznaniu za 2020 rok jest już pod tym względem łatwiej, bo zostało tylko 17 proc.

Skala podatkowa w 2020 rokupodatki.gov.pl

- Mamy też wyższe koszty uzyskania przychodu, które też zaczęły obowiązywać w październiku, więc nie mogliśmy z tego odliczenia korzystać w pełni w 2019 roku - to kolejna korzystna zmiana, o której wspomina dyrektorka PwC.

Koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy w 2020 rokupodatki.gov.pl

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podatki, ulgi i pandemia COVID-19

Przy wypełnianiu PIT-ów warto pamiętać o ulgach, które zmniejszą wysokość odprowadzanego podatku.

- Jedną z najpopularniejszych ulg jest prorodzinna, czyli tak zwana ulga na dzieci. To odliczenie jest powszechne - mówi ekspertka.

Z ulgi na dzieci mogą skorzystać osoby odprowadzające podatek dochodowy według skali podatkowej - rozliczający się na formularzach PIT-36 i PIT-37. Odliczenie przysługuje rodzicom, opiekunom i rodzicom zastępczym wychowującym jedno lub więcej dzieci. Wysokość ulgi na dziecko nie zmieniła się i jest taka sama jak rok wcześniej. Kwoty odliczeń w rozliczeniu za 2020 rok wynoszą: 92,67 zł miesięcznie na pierwsze dziecko (maksymalnie 1112,04 zł w skali roku), 92,67 zł miesięcznie na drugie dziecko (1 112,04 zł), 166,67 zł miesięcznie na trzecie dziecko (2000,04 zł), 225 zł miesięcznie na czwarte i każde kolejne dziecko (2700 zł).

WSZYSTKO O ULDZE NA DZIECI >>>

- Często korzystamy też ulgi rehabilitacyjnej. Z nowszych – ulga termomodernizacyjna, z której podatnicy coraz częściej korzystają. Warto pamiętać również o uldze dla krwiodawców – zwłaszcza, że w związku z pandemią może być więcej takich osób - wylicza Narkiewicz-Tarłowska.

WSZYSTKO O ULDZE TERMOMODERNIZACYJNEJ >>>

Jak dodaje, często wykorzystywana jest też ulga na internet.

Darowizny i koronawirus

Z powodu pandemii w rozliczeniach za 2020 rok, oprócz dotychczasowych zwolnień, przewidziano nowe ulgi i odliczenia. - Rząd umożliwił na przykład odliczanie darowizn na cele walki z COVID-19. Chodzi o darowizny zarówno gotówkowe, jak i rzeczowe, przekazane odpowiednim organizacjom. Tutaj możemy nawet odliczyć dwukrotność przekazanej darowizny, jeśli miało to miejsce w określonym terminie - wyjaśnia Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Chodzi o darowizny przekazane podmiotom wykonującym działalność leczniczą, Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

W przypadku darowizn przekazanych: do końca kwietnia 2020 r. oraz w okresie od 1 października do 31 grudnia 2020 r. - od dochodu możemy odliczyć 200 proc. wartości darowizny, w maju 2020 r. oraz w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2021 r. - 150 proc., od 1 czerwca 2020 r. do 30 września 2020 r. oraz w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 - 100 proc.

Ekspertka dodała, że jeśli chodzi o ważne odliczenia, to warto wspomnieć o darowiznach na cele kościelne, organizacje pożytku publicznego i cele charytatywne.

- W przypadku darowizn należy pamiętać o limicie 6 procent dochodu. Oznacza to, że kwota darowizn nie może przekroczyć 6 procent dochodu. Nie dotyczy to jednak darowizn na rzecz kościoła, bo są regulowane inną ustawą. Darowizny trzeba mieć udokumentowane, czyli na przykład przy przekazaniu darowizny pieniężnej, potrzebny jest dowód przelewu, a w przypadku darowizny niepieniężnej - oświadczenie osoby obdarowanej - wyjaśniła.

Jeśli chodzi o otrzymane darowizny, to co do zasady wszystkie są opodatkowane. Podatku od spadku i darowizn można jednak uniknąć w określonych przypadkach. Wiele zależy od stopnia pokrewieństwa i co za tym idzie przynależności od odpowiedniej grupy podatkowej.

PODATEK OD DAROWIZNY - CO WARTO WIEDZIEĆ >>>

Rozliczanie razem czy osobno?

- Korzystne jest rozliczenie małżeńskie, dzięki któremu możemy zapłacić mniejszy podatek. Oprócz wyższej kwoty wolnej od podatku, łatwiej jest też nam pozostać w pierwszym progu podatkowym. Po prostu, zasadniczo, bardziej opłaca się rozliczać z małżonkiem niż samemu - podkreśliła Narkiewicz-Tarłowska.

Najkorzystniejsze jest wspólne rozliczanie, gdy jeden z małżonków jest w drugim progu podatkowym, a drugi nie. Wtedy po zsumowaniu dochodu możliwe jest zapłacenie niższego podatku.

Co ważne, by było możliwe wspólne rozliczenie się z fiskusem, trzeba przez cały rok być w związku małżeńskim, czyli nie można tego zrobić w roku, w którym się wzięło ślub. Nie może też żaden z małżonków być opodatkowanym ryczałtem lub liniowo.

Ryczałt od najmu

- W przypadku ryczałtu od najmu rozliczamy się na druku PIT-28 i mamy czas do końca lutego, w tym roku wyjątkowo 28 lutego to niedziela i w związku z tym mamy czas do 1 marca - wyjaśniła Narkiewicz-Tarłowska.

Dodała, że należy pamiętać, iż w tym wypadku "opodatkowujemy przychód, a nie dochód, więc nie możemy odliczyć kosztów uzyskania przychodu". - Stawka to 8,5 procent do 100 tysięcy przychodu, a powyżej tej kwoty – 12,5 procent - przypomniała ekspertka.

Zyski kapitałowe

Z zysków kapitałowych rozliczamy się do końca kwietnia na druku PIT-38. - Chodzi o zbycie akcji lub udziałów. Jeśli obracamy papierami wartościowymi za granicą, to trzeba to przeliczyć na złote według kursu z dnia poprzedzającego moment uzyskania przychodu. Trzeba mieć dochód - pomniejszamy przychód o koszty jego uzyskania, czyli na przykład cenę akcji przy zakupie - wyjaśniła.

Zwróciła też uwagę na to, że "jeśli chodzi o odsetki, to polskie banki same pobierają podatek i nie musimy tego deklarować". - W przypadku zagranicznych banków, trzeba zadeklarować kwotę podatku należnego od takich odsetek - wytłumaczyła.

WSZYSKTO O KWOCIE WOLNEJ OD PODATKU >>>

Kwota wolna od podatku - wzory na kwotę zmniejszającą podatektvn24.pl

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach rząd przeanalizuje możliwość otwarcia jednego z przejść granicznych z Białorusią. Chodzi o Bobrowniki. Jak podkreślił, działania te mają pomóc polskim kupcom i przedsiębiorcom, którzy od ponad roku nie mogą prowadzić wymiany handlowej.

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Spożycie produktu przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną.

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 4,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 24 maja.

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zajmie się we wtorek projektem rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty tak zwanej czternastej emerytury. Projekt przewiduje, że w 2024 roku świadczenie zostanie wypłacone we wrześniu - poinformowano w piątek na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Rząd zajmie się projektem

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Alior Bank, Velo Bank, BOŚ Bank, Nest Bank - te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Weekendowe utrudnienia w dziesięciu bankach

Weekendowe utrudnienia w dziesięciu bankach

Źródło:
tvn24.pl

Francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego zaapelowała do przewoźników o odwołanie prewencyjnie 70 procent lotów w sobotę na paryskim lotnisku Orly. Powodem tej decyzji jest zapowiedziany przez związki zawodowe strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Utrudnienia w podróżowaniu mogą potrwać do późnych godzin wieczornych.

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, w których dostępne będą tabletki "dzień po". Obecnie w wykazie znajduje się 770 punktów, jednak nabór wniosków do programu wciąż trwa. "Dostępność do antykoncepcji awaryjnej jest zapewniona w całej Polsce" - informuje Fundusz.

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

Źródło:
PAP

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Numer PESEL jest jedną z najważniejszych danych, którą posiadamy. Jeśli trafi w ręce nieodpowiednich osób, to możemy mieć kłopoty - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. Rozwiązaniem może być usługa zastrzeżenia numeru PESEL. Za jej sprawą możemy się zabezpieczyć na przykład przed próbą wyłudzenia danych czy kredytu naszym kosztem.

Zastrzeganie numeru PESEL. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zastrzeganie numeru PESEL. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Będą dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków - zapowiedziała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. To reakcja na postulat organizacji pozarządowych. W rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl szefowa MRPiPS doprecyzowała, kiedy mogą wejść w życie przepisy.

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Jest projekt

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Elon Musk podczas czwartkowego wystąpienia online powiedział do uczestników targów VivaTech 2024 w Paryżu, że "prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Dodał jednocześnie, że niekoniecznie jest to coś złego.

"Prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Elon Musk zabiera głos

"Prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Elon Musk zabiera głos

Źródło:
CNN

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu wzrosła o 93,2 procent rok do roku, osiągając wartość 6,77 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W stosunku do marca nastąpił jednak spadek - zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i wartość zaciągniętych zobowiązań.

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Źródło:
PAP

Subwencje z tarcz antycovidowych będzie musiało oddać kolejne kilkaset firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że PFR czeka jeszcze na ostatnie potwierdzenia tych decyzji od właściwych służb i instytucji. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy otrzymywali kwoty sięgające nawet 3,5 miliona złotych.

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt