Uwaga na telefony z egzotycznych numerów. Sieć komórkowa ostrzega: nie oddzwaniajcie

Z kraju

Koniec roamingu. Gdzie nadal słono zapłacimy za rozmowę?TVN24 BiS
wideo 2/5

Orange ostrzega przed kolejną falą telefonicznego oszustwa z egzotycznych krajów. Tym razem chodzi o połączenia z Papui-Nowej Gwinei. Oddzwonienie na numer wskazany na wyświetlaczu telefonu może skończyć się wysokim rachunkiem.

O działaniach oszustów poinformował na swoim koncie na Twitterze rzecznik Orange Wojtek Jabczyński. "Jeżeli zadzwonił do Was numer zaczynający się na +675 uważajcie. To może być numer Papui Nowej Gwinei. Nie oddzwaniajcie!" - ostrzega przedstawiciel operatora.

Początek do złudzenia może przypominać numer kierunkowy z Piły, czyli 67. Należy jednak zachować czujność i pamiętać, że krótkie połączenia nie są jednak z Polski, ale z Papui-Nowej Gwinei.

Jak dodał Jabczyński, Orange blokuje numery wykorzystywane w ataku.

Nie pierwszy raz

To kolejna fala telefonicznego oszustwa z egzotycznych krajów. Przed głuchymi telefonami z Papui-Nowej Gwinei Orange ostrzegało już bowiem pod koniec lutego.

Wcześniej naciągacze wykorzystywali numery między innymi z Kuby, Konga czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Jak wskazywano wówczas, połączenia są szybko przerywane. Oszuści liczyli na to, że użytkownik danego numeru oddzwoni, generując wysoką opłatę.

Na początku stycznia sieć Orange poinformowała, że anuluje klientom opłaty za połączenia telefoniczne z kubańskimi numerami, które wykorzystywali oszuści. Poszkodowanych było kilkadziesiąt tysięcy użytkowników Orange i nju mobile.

Drugi operator w Polsce

Jak wynika z danych za 2017 rok, Play ma największą liczbą klientów w Polsce - 15,22 mln. Na drugim miejscu znalazło się Orange - 14,42 mln klientów, a na najniższym stopniu podium sklasyfikowano sieć Plus z 11,50 mln klientów.

Na czwartym miejscu znalazło się zaś T-Mobile - 10,45 mln.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock