TVN24 Biznes | Z kraju

Ponad 900 tysięcy złotych dla fundacji i spółek powiązanych z ojcem Rydzykiem

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Miliony złotych dla organizacji Rydzyka
Miliony złotych dla organizacji RydzykaTVN24
wideo 2/4
TVN24Miliony złotych dla organizacji Rydzyka

Ponad 900 tysięcy złotych w ramach jednej z tak zwanych tarcz antykryzysowych otrzymały podmioty związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem - wynika z odpowiedzi, które Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przesłało senatorowi KO Krzysztofowi Brejzie. "Wszystko w trakcie upadku tylu małych przedsiębiorstw, dramatu restauratorów, niezliczonych punktów usługowych" - skomentował senator KO.

"Ponad 900 tys. zł trafiło do imperium o. T. Rydzyka w ramach wsparcia antykryzysowego. To kwota, jaką udało mi się ustalić poprzez interwencję w Ministerstwie Rozwoju. Wszystko w trakcie upadku tylu małych przedsiębiorstw, dramatu restauratorów, niezliczonych punktów usługowych" - napisał Brejza w mediach społecznościowych, publikując jednocześnie odpowiedź resortu na wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Jak wynika z pisma, wsparcie zostało skierowane do Fundacji Lux Veritatis - 335 tys. 669,25 zł (w maju ub. roku), spółki Nasza Przyszłość - 27 tys. 667,77 zł (w lipcu) oraz spółki Bonum - 539 tys. 813,94 zł (w lipcu). Jest to stan na 15 grudnia ub. roku.

Resort poinformował, że środki pochodziły z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, którego dysponentem jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zostały wypłacone w ramach ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Była to pierwsza z tzw. tarcz antykryzysowych, uchwalonych w związku z wiosennym lockdownem. Wśród rozwiązań znalazło się m.in. zwolnienie ze składek do ZUS na trzy miesiące, świadczenie postojowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych, dofinansowanie zatrudnienia czy pożyczka do wysokości 5 tys. zł.

Kilkadziesiąt milionów dla muzuem

Pod koniec ubiegłego roku w Dzienniku Ustaw opublikowano "Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego". Pod numerem 228, w kategorii kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, w dokumencie widnieje pozycja o nazwie: "Opracowanie założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum 'Pamięć i Tożsamość' im. Św. Jana Pawła II w Toruniu". Na ten cel przeznaczonych zostało 60 milionów złotych.

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu jest instytucją powiązaną z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Zostało utworzone w czerwcu 2018 roku zgodnie z umową zawartą pomiędzy wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacją Lux Veritatis. Fundacja Lux Veritatis została powołana w 1998 przez redemptorystów o. Jana Króla i o. Tadeusza Rydzyka.

Muzeum również wcześniej otrzymało wysokie dotacje od rządu. Gazeta.pl przypomniała, że w sierpniu resort kultury zwiększył o ponad 1,8 mln złotych dotację na budowę toruńskiego muzeum. Oznacza to, że ministerstwo przeznaczy na tę inwestycję łącznie prawie 120 mln złotych.

Pierwotna umowa z 2018 roku zawarta między Fundacją Lux Veritatis a ministerstwem przewidywała, że resort przeznaczy dla muzeum 70 mln złotych, jednak w lutym 2019 r. zwiększono tę kwotę o 47,7 mln złotych.

Wsparcie finansowe dla fundacji Lux Veritatis

We wrześniu ub. roku portal OKO.press podał, że Lux Veritatis do 2023 roku dostanie, w ramach rozpisanego w styczniu konkursu, miliony złotych na prowadzenie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Sprawiedliwości.

Fundacja dostała wcześniej dotacje z Funduszu Sprawiedliwości także na inne projekty. "W 2017 roku Lux Veritatis dostała łącznie 641 200 zł na dwa projekty. Pierwszym były reportaże interwencyjne z cyklu "Po stronie prawdy" (choć TV Trwam emitowała je już od lat). Oprócz tego z dotacji sfinansowano koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, który transmitowała TV Trwam, a także koncert kolęd "Pokój ludziom dobrej woli". W 2018 za dotację z państwowego funduszu Lux Veritatis stworzyła m.in. portal ostrzegamy.online.

29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości