Nowym prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju zostanie Piotr Matczuk - ogłosiła w środę spółka. Rekrutacja na to stanowisko trwała od grudnia ubiegłego roku.
Rada Nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju, po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, dokonała wyboru zarządu na nową pięcioletnią kadencję. Nowym prezesem został Piotr Matczuk. Wiceprezesem zarządu ds. finansów i rozwoju będzie Mariusz Jaszczyk. Z kolei Mikołaj Raczyński obejmie stanowisko wiceprezesa ds. inwestycji.
Rada nadzorcza bez rozstrzygnięcia zakończyła postępowanie na funkcję wiceprezesa ds. programów rozwojowych.
"Nowa kadencja zarządu rozpocznie się w dniu następującym po dniu odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe PFR za rok obrotowy 2023" - poinformowano w komunikacie.
Kim jest Piotr Matczuk?
Jak czytamy na stronie PFR, Piotr Matczuk to ekonomista i menedżer z 17-letnim doświadczeniem zawodowym, w tym 10-letnią praktyką w międzynarodowych instytucjach rozwojowych.
W latach 2017-2024 był przedstawicielem Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) - agendy Grupy Banku Światowego w Polsce, gdzie odpowiadał za realizację strategii IFC, projekty inwestycyjne i doradcze, rozwój biznesu oraz relacje z partnerami publicznymi i prywatnymi.
Przed dołączeniem do IFC nadzorował realizację projektów strategicznych w PKP Intercity. W latach 2011-2014 był doradcą w radzie nadzorczej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W latach 2008-2011 zajmował stanowisko analityka rynków finansowych w Narodowym Banku Polskim.
Jest absolwentem studiów ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej oraz programu sustainable corporations w Saïd Business School na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Mariusz Jaszczyk to menedżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw i rachunkowości. Doświadczenie zawodowe zdobywał w firmach konsultingowych KPMG, EY, instytucjach finansowych – Grupie PKO BP oraz Grupie Polskiego Funduszu Rozwoju, a także w firmie Telematics Technologies.
Mikołaj Raczyński jest ekspertem rynków finansowych, zarządzania aktywami, managerem i ekonomistą. Od lutego 2023 roku związany z Portu – platformą inwestycyjną domu maklerskiego Wood & Co. jako chief investment officer oraz head of Portu Poland.
Wcześniej, w latach 2013-2022, pracował dla Noble Funds TFI, gdzie zajmował stanowiska odpowiednio zarządzającego funduszami, dyrektora działu zarządzania funduszami oraz członka zarządu odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji inwestycyjnych.
Konkurs na prezesa z przeszkodami
Od 1 maja 2016 roku prezesem PFR był Paweł Borys. Borys w listopadzie 2023 roku informował, że z końcem kadencji zarządu PFR, czyli z końcem 2023 roku, rezygnuje z kierowania Funduszem. Zapowiedział też, że ustąpi z funkcji szefa rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego.
Do pierwszego konkursu, ogłoszonego w grudniu jeszcze przed zmianą władzy, nikt się nie zgłosił. Kolejny konkurs został rozpisany dopiero w marcu bieżącego roku i był dwukrotnie przedłużany. W kwietniu natomiast zmieniono również skład rady nadzorczej Polskiego Funduszu Rozwoju. Według ustaleń "Pulsu Biznesu" w konkursie startowało 70 kandydatów.
O spółce
Polski Fundusz Rozwoju S.A. to spółka Skarbu Państwa. Jest grupą instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestującą w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: lukszczepanski/AdobeStock