Nowe obowiązki notariuszy, teraz fiskus wie więcej

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Urząd skarbowy wystawił na licytację suknie ślubne
Urząd skarbowy wystawił na licytację suknie ślubneTVN24
wideo 2/4
TVN24Urząd skarbowy wystawił na licytację suknie ślubne

Rozszerzony został zakres transakcji, o których notariusz musi poinformować Krajową Administrację Skarbową. - Są to nie tylko czynności podlegające podatkowi od spadków i darowizn oraz podatkowi od czynności cywilnoprawnych (których notariusz jest płatnikiem), lecz także inne czynności, które mogą spowodować powstanie zobowiązania podatkowego - wyjaśnił w "Dziennik Gazeta Prawna" Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej. Dokumenty należy przesyłać elektronicznie.

Jak wskazuje gazeta, od 1 marca 2023 r. notariusze muszą przesyłać elektronicznie wypisy sporządzonych przez siebie aktów notarialnych do Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN). Mają na to siedem dni. Dotychczas przesyłali te dokumenty do urzędów skarbowych w formie papierowej.

Notariusze nie chcą ponosić odpowiedzialności za ewentualny błąd

- Rozszerzył się także zakres transakcji, o których notariusz musi poinformować Krajową Administrację Skarbową – powiedział "DGP" Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej. Wyjaśnił, że są to nie tylko czynności podlegające podatkowi od spadków i darowizn oraz podatkowi od czynności cywilnoprawnych (których notariusz jest płatnikiem), lecz także inne czynności, które mogą spowodować powstanie zobowiązania podatkowego. Według dziennika notariusze zapowiadają na forach internetowych, że w takim razie będą przesyłać do CREWAN wypisy wszystkich aktów notarialnych. Nie zamierzają analizować, czy dana transakcja ma wpływ na zobowiązania podatkowe, czy nie ma. Nie chcą też ponosić odpowiedzialności za ewentualny błąd.

Stworzenie listy aktów notarialnych

Ministerstwo Finansów zapewniło dziennik, że nie potrzebuje wypisów wszystkich aktów notarialnych, bo wiele z tych informacji ma już w swoich bazach. Robert Michalski, zastępca dyrektora departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w MF, zapowiedział w rozmowie z "DGP", że resort zamierza wraz z Krajową Radą Notarialną stworzyć listę aktów notarialnych, których wypisy będą trafiały do CREWAN. Michalski podkreślił, że notariusze będą wysyłać do KAS niewiele więcej wypisów aktów notarialnych niż dotychczas. - Około 99 proc. będą to sprawy związane z PCC i podatkiem od spadków i darowizn - dodał.

Czytaj też: Skarbówka prześwietli zakupy Polaków. Urzędnicy będą wiedzieli, co i za ile kupili Polacy

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości