Przegląd prasy: Październik motoinwestycji w Polsce. Dołączy kolejny gigant

Z kraju

ToyotaZakład silników w Jelczu-Laskowicach

To będzie miesiąc inwestycji motoryzacyjnych gigantów w Polsce - pisze "Puls Biznesu". W sumie ich wartość może wynieść nawet 7,5 mld zł.

Pod koniec miesiąca Toyota ogłosi budowę fabryki automatycznych skrzyń biegów w Wałbrzychu i rozbudowę zakładu silników w Jelczu-Laskowicach. Rozważa też otwarcie w Polsce centrum B+R - twierdzi źródło gazety. Nieoficjalnie mówi się, że łączne nakłady inwestycyjne japońskiego giganta sięgną nawet miliarda złotych.

5 października do Polski przyjedzie Koo Bon-Moo, prezes LG Corp. Weźmie udział we wkopaniu łopaty pod najnowszą inwestycję koncernu - wskazuje gazeta.

W fabryce wartej 1 mld zł ma docelowo pracować 1 tys. osób - twierdzi źródło "PB". LG w ciągu roku ma zacząć produkować w Kobierzycach pod Wrocławiem akumulatory do aut elektrycznych, a produkcję telewizorów przenieść do Mławy.

Nowe fabryki

To jednak nie koniec. Bo choć nie ma jeszcze daty, to wszystko wskazuje na to, że również w październiku Daimler podpisze z rządem umowę dotyczącą budowy w Jaworze fabryki silników do mercedesów. To projekt za 500 mln euro (2,1 mld zł), dzięki któremu powstanie 400-500 miejsc pracy.

Z kolei 24 października nastąpi oficjalne otwarcie fabryki Volkswagen w Białężycach koło Wrześni. W zakładzie produkującym rocznie 100 tys. dostawczych modeli Crafter ma pracować blisko 3 tys. osób. VW zainwestował w fabrykę 800 mln euro (3,4 mld zł).

Jeśli wszystkie projekty się powiodą, Toyota, LG, Daimler i VW firmy za chwilę ogłoszą lub otworzą inwestycje za 7,5 mld zł - wskazuje gazeta.

Wicepremier Mateusz Morawiecki o inwestycji Daimlera w Polsce. Fragment programu "Jeden na Jeden" w TVN24 (30.08.2016):

Wicepremier Morawiecki o inwestycji Daimlera w Polscetvn24

Autor: mb / Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: Toyota

Tagi:
Raporty: