Morawiecki chwali się "dobrymi informacjami o budżecie". Ekonomiści wskazują przyczynę

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier Morawiecki o dochodach budżetu w czerwcu
Premier Morawiecki o dochodach budżetu w czerwcuTVN24
wideo 2/5
Premier Morawiecki o dochodach budżetu w czerwcuTVN24

W czerwcu tego roku mamy o 3 procent wyższe dochody niż w czerwcu zeszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Ekonomiści ING Banku Śląskiego zwrócili uwagę, że to głównie zasługa przelewu z Narodowego Banku Polskiego, który podzielił się zyskiem z rządem.

- Dzisiaj przywożę do Wielkopolski informacje dobre o budżecie. O budżecie państwa polskiego, ale wiecie doskonale jako samorządowcy, że dane dotyczące budżetu potem się przekładają na inne budżety - wskazał premier Morawiecki podczas wystąpienia w Obornikach w województwie wielkopolskim.

Szef rządu poinformował, że "w czerwcu mamy 3 procent wyższe dochody niż w czerwcu zeszłego roku". - A czerwiec tego roku, to czerwiec bardzo niedobry dla całego świata. Świadczy to o tym, że gospodarka się odbija, konsumpcja rusza. Rzeczywiście konsumpcja ruszyła kilkanaście procent w czerwcu - zauważył Morawiecki.

- Eksport również rusza. Wczoraj (w poniedziałek – red.) rozmawiałem z wieloma przedsiębiorcami z kujawsko-pomorskiego, mówią mi, że praktycznie 90 procent zamówień jest odbudowanych. Nie we wszystkich branżach na pewno, ale w wielu - dodał premier.

W ocenie ekonomistów ING Banku Śląskiego wyższe dochody to głównie zasługa przelewu z Narodowego Banku Polskiego. "Rząd poinformował, że w czerwcu dochody budżetowe były o 3% większe niż rok temu. To jednak głównie zasługa wpłaty NBP do budżetu, która w tym roku wyniosła prawie 8 mld zł, a w ubiegłym roku okrągłe zero" - poinformowano we wpisie na Twitterze.

Bank centralny poinformował w komunikacie, że 1 czerwca dokonał wpłaty ponad 7,4 miliarda złotych do budżetu państwa. To kwota stanowiąca 95 procent zysku wypracowanego przez bank centralny w ubiegłym roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Stan budżetu po czerwcu

W ocenie Ministerstwa Finansów sytuacja budżetowa po odmrożeniu gospodarki poprawiła się. Resort we wtorkowym komunikacie poinformował, że dochody budżetu państwa ogółem w okresie od stycznia do czerwca są wyższe o około 3 procent w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego - 197,5 miliarda złotych w 2020 roku wobec 192,2 miliarda złotych w 2019 roku.

Z danych MF wynika, że w czerwcu dochody podatkowe były wyższe o około 9 procent rok do roku - 29,2 miliarda złotych w 2020 roku wobec 26,7 miliarda złotych w 2019 roku. Ponadto - jak możemy przeczytać w komunikacie - w czerwcu miesiąc do miesiąca nastąpiły bardzo wyraźne odbicia w dochodach z podatku akcyzowego i w podatkach dochodowych. Ministerstwo zwróciło uwagę, że szczególne widoczne jest ono w podatku CIT. "Drugi miesiąc z rzędu następuje trwały wzrost z podatków CIT. Oznacza to, że nadrabiana jest luka między wykonaniem budżetu państwa a harmonogramem" - czytamy. MF podało, że deficyt po czerwcu br. wynosi około 17 miliardów złotych. Oznacza to, że jest o ponad 8,8 miliarda złotych niższy niż po maju br., kiedy wynosił 25,9 miliarda złotych. Dla porównania, po kwietniu br. deficyt budżetu państwa wynosił 18,9 miliarda złotych, zaś po marcu 9,4 miliarda złotych.

Nowelizacja budżetu

Rzecznik rządu Piotr Mueller we wtorek w Radiu Plus był pytany, kiedy zostanie znowelizowany budżet i o jakim deficycie rząd myśli. - W tej chwili musimy poczekać na pełen zestaw danych, myślę, że to będzie koniec lipca, początek sierpnia, to są dane, które powinny spłynąć ze świata, przede wszystkim jak wygląda sytuacja, ponieważ nasze dane makroekonomiczne akurat są bardzo dobre w stosunku do innych krajów oczywiście - powiedział rzecznik rządu. Według niego sierpień jest realnym terminem na nowelizację budżetu. W ocenie rzecznika rządu, przez pomoc przeznaczoną na ratowanie miejsc pracy w związku z pandemią COVID-19, pojawi się deficyt budżetowy. Dopytywany, ile będzie wynosił, Mueller odparł, że teraz nie chciałby takich liczb podawać, ponieważ obarczone są one dużym stopniem ryzyka ze względu na to, że nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja ekonomiczna. - Natomiast my - i to podkreślamy od początku - będziemy kierować dodatkowe środki finansowe i zwiększać deficyt, jeżeli to będzie potrzebne, aby ratować miejsca pracy. I to jest różnica, która nas dzieli z na przykład panem Rafałem Trzaskowskim, który tutaj próbuje siać panikę - stwierdził rzecznik rządu.

Brak informacji

Udzielenia informacji o stanie finansów państwa domagał się marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Taki punkt pojawił się w porządku obrad podczas ostatniego posiedzenia Senatu, które miało miejsce na początku lipca. Centrum Informacyjne Senatu poinformowało jednak, że z powodu nieobecności Prezesa Rady Ministrów ani innego upoważnionego przedstawiciela, Izba przerwała rozpatrywanie "Informacji Prezesa Rady Ministrów na temat finansów publicznych w 2020 roku".

"Ktoś, kto nie przychodzi, to tak jakby chciał coś ukryć. Oczekujemy jasnych informacji, jasnych deklaracji premiera i to jest rzecz absolutnie niezbędna, dlatego ponawiamy wezwanie dla premiera rządu, aby stanął przed obliczem Wysokiego Senatu i taką informację przedłożył" - oświadczył marszałek Grodzki, cytowany w komunikacie CIS.

Na początku lipca minister finansów Tadeusz Kościński powiedział podczas konferencji prasowej, że z analiz MF wynika, iż dochody budżetowe w czerwcu są wyższe niż wcześniej planowano. - Z naszych analiz wychodzi, że czerwiec był lepszy niż planowaliśmy, szczególnie w dochodach podatkowych. Na ten moment wygląda, że najgorsze już za nami. Oczywiście nie wiemy, co jest przed nami - powiedział wtedy szef MF.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

W Krajowym Planie Odbudowy (KPO) nie ma żadnych zawartych umów ani zapisów dotyczących Izery, są natomiast środki, które na ten projekt mogą zostać wydane, jest to pięć miliardów złotych - powiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, że prace nad projektem nie są tak zaawansowane.

"Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja". Ministra o przyszłości polskiego auta elektrycznego

"Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja". Ministra o przyszłości polskiego auta elektrycznego

Źródło:
PAP

W ramach międzynarodowej akcji organów ścigania zlikwidowano jeden z największych na świecie botnetów, czyli wykorzystywaną przez hakerów sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA, cytowane w czwartek przez BBC.

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyliśmy skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów, który zapadł 13 marca 2024 roku - przekazała PGE GiEK S.A w oficjalnym komunikacie. Teraz rozpatrzeniem sprawy zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

Źródło:
PAP

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu. Ceny ofertowe mieszkań spadły w kwietniu w siedmiu z 17 analizowanych miast Polski - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Wśród nich znalazła się Warszawa. W kilku miastach padły jednak kolejne rekordy przeciętnej ceny za metr kwadratowy.

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie podczas wyjazdów na długi weekend będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP