Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 6,1 procent - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oznacza to wzrost o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do maja. W urzędach pracy jest zarejestrowanych 1 milion 27 tysięcy osób.
"Warto jednak zauważyć, że po wybuchu epidemii koronawirusa, chociaż od kwietnia poziom rejestrowanego bezrobocia nieco rośnie, to najwyższa dynamika wzrostu w relacji do poprzedniego miesiąca zanotowana została właśnie w kwietniu" - wskazała, cytowana w komunikacie, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Jak dodała, "w maju i czerwcu z miesiąca na miesiąc tempo wzrostu słabło. W kwietniu bieżącego roku liczba bezrobotnych w porównaniu do marca br. wzrosła o 6,2 procent, w maju o 4,8 procent, a w czerwcu już o 1,5 procent". "Sytuacja się więc stabilizuje" - oceniła szefowa MRPiPS.
W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych wzrosła o 15,4 tysiąca osób. Wzrost liczby bezrobotnych zanotowano w dziesięciu województwach. W przypadku województw warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego zanotowano spadek - po 0,1 punktu procentowego w porównaniu do maja.
Najwyższa stopa bezrobocia jest w województwie warmińsko-mazurskim - 10,3 procent, najniższa w Wielkopolsce - 3,7 procent.
Więcej ofert pracy
Resort zwrócił uwagę, że liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w czerwcu wyniosła 91 tysięcy i była o 15,4 tysiąca, czyli o 20,4 procent wyższa niż w maju br.
"Co ważne, wzrost liczby ofert w czerwcu br. miał miejsce w zdecydowanej większości, bo aż w 14 województwach (poza wielkopolskim i lubelskim) i oscylował w przedziale od 4,1 proc. w województwie mazowieckim (wzrost o 454 oferty) do 74,6 proc. w województwie warmińsko-mazurskim (wzrost o 1,9 tys. ofert)" - czytamy.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock