Państwowa kasa na coraz większym minusie. Są najnowsze dane

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipca
Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipcaTVN24
wideo 2/5
TVN24Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipca

Na koniec maja 2020 roku deficyt budżetu państwa wyniósł 25,9 miliarda złotych - wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Finansów. Dochody podatkowe w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem były niższe o około 14,2 miliarda złotych.

Po kwietniu br. deficyt budżetu państwa wynosił 18,9 miliarda złotych, zaś po marcu 9,4 miliarda złotych.

Wydatki na walkę z epidemią

Resort podał, że wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - maj 2020 rok wyniosło 183 miliardy złotych, co stanowiło 42 procent kwoty zapisanej w ustawie budżetowej na 2020 rok. Dla porównania, w analogicznym okresie przed rokiem wydatki wynosiły 164,8 miliarda złotych. Oznacza to, że wydatki budżetu państwa wzrosły o 18,2 miliarda złotych. czyli 11 procent.

"Głównie z tytułu subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 3,1 mld zł), wydatków z tytułu rozliczenia z budżetem ogólnym UE (więcej o 1,2 mld zł), oraz w ramach budżetów wojewodów w związku z rozszerzeniem programu Rodzina 500 plus od lipca 2019 r. (więcej o 8,2 mld zł)" - podało Ministerstwo Finansów.

Ponadto - jak wskazano w komunikacie - wyższe wykonanie wydatków wynika z uruchamiania środków między innymi w ramach rezerw budżetu państwa na finansowanie zadań związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

"W maju br. dotacja do FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - red.) była częściowo wypłacana z Funduszu COVID-19, w związku z powyższym jej wykonanie w ramach budżetu państwa było niższe o 0,8 miliarda złotych w porównaniu z okresem styczeń-maj 2019 roku" - napisano.

MF podało, że wydatki na obsługę długu Skarbu Państwa były zaś niższe o 0,3 miliarda złotych w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego.

Dane o wykonaniu budżetu państwa do 31 maja 2020 rokuMF

Niższe dochody podatkowe

Dochody w okresie styczeń - maj 2020 roku wyniosły 157,1 miliarda złotych, czyli 36,1 planu zapisanego w ustawie budżetowej na 2020 rok.

MF przekazało, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku dochody budżetu państwa były niższe o 5,8 miliarda złotych w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były zaś niższe o około 14,2 miliarda złotych.

Ministerstwo poinformowało, że w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego dochody z podatku VAT były niższe rok do roku o 6,3 miliarda złotych - 8,6 procent, a z podatku PIT o około 2,2 miliarda złotych - 8,6 procent. Spadek w porównaniu do sytuacji przed rokiem odnotowano także w przypadku dochodów z podatku CIT - o około 4 miliardy złotych, 19,2 procent, podatku akcyzowego i podatku od gier - o około 1,7 miliarda złotych, 6,0 procent, a także z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych o 0,1 procent, czyli około 2,2 miliona złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Dochody niepodatkowe

Według informacji MF w okresie styczeń - maj 2020 roku wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło około 20,6 miliarda złotych i było wyższe o około 8,7 miliarda złotych, czyli 72,9 procent, w stosunku do sytuacji przed rokiem. Resort wskazał, że do wzrostu przyczyniły się dodatkowe dochody z tytułu obsługi długu Skarbu Państwa oraz wpłaty z tytułu aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

Ministerstwo przypomniało, że w ustawie budżetowej na 2020 rok z tytułu obsługi długu Skarbu Państwa zaplanowano dochody w wysokości 1,5 miliarda złotych. "Realizacja dochodów po maju wyniosła 7,6 miliarda złotych, przede wszystkim z tytułu premii i odsetek od sprzedawanych obligacji skarbowych" - czytamy.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości