Morawiecki zapowiada 20 tys. nowych miejsc pracy. Sprawdź gdzie

Z kraju

ShutterstockMorawiecki liczy na przeniesienie do Polski takich funkcji, jak zarządzanie danymi, zarządzanie projektami, zarządzanie kadrami i księgowością czy ryzykiem

W przyszłym roku w Polsce powstanie ponad 20 tys. nowych miejsc pracy dzięki zagranicznym inwestycjom m.in. instytucji finansowych, z którymi resort rozwoju prowadzi rozmowy – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Liczy na przeniesienie do Polski centrów zarządzania: danymi, projektami, kadrami, księgowością czy ryzykiem.

O korzyściach z inwestowania w Polsce Morawiecki mówi w środę w Londynie podczas konferencji ABSL – Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych.

Dziennikarzom wicepremier powiedział przed konferencją, że ma obietnice przeniesienia miejsc pracy do Polski z wielu instytucji, z którymi rozmawia. Oprócz obietnic są też konkretne działania.

- Teraz toczymy rozmowy z dwudziestoma różnymi instytucjami finansowymi (…) już mamy kilkanaście tysięcy nowych miejsc pracy w centrach finansowych, a kolejne kilkanaście, czy może nawet kilkadziesiąt tysięcy w kolejnym roku - wierzę - że się pojawi, bo te rozmowy są bardzo, bardzo intensywne – poinformował.

Przeniesienie usług

- My po prostu strasznie intensywnie działamy, nasi ludzie non stop jeżdżą do Londynu, do Wielkiej Brytanii, do Stanów Zjednoczonych i zachęcają do relokacji do Polski – powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o przeniesienie do Polski takich funkcji, jak zarządzanie danymi, zarządzanie projektami, zarządzanie kadrami i księgowością czy ryzykiem.

- Ale również rozmawiamy o centrach badań i rozwoju, o przenoszeniu centrów wdrożeń. Jak porównamy sobie lata 2016 i 2017 do lat 2015 i 2014, to jestem przekonany, że pokażemy państwu ogromne przyrosty w przenoszeniu aktywności takiej, na jakiej nam najbardziej zależy, czyli działalności innowacyjnej, działalności wdrożeniowej, badawczej (...), tworzenia nowych innowacyjnych usług i produktów – mówił Morawiecki.

Nowe miejsca pracy

- To będzie z pewnością w przyszłym roku skutkować utworzeniem ponad 20 tys. miejsc pracy. Już w naszych tabelkach to widzę i raczej może być tylko lepiej niż ta liczba, którą podałem – powiedział wicepremier.

Zaznaczył, że statystki z ostatniego 2,5 miesiąca, po jego ostatniej wizycie w Londynie, pokazują, ile nowych miejsc pracy przynoszą rozmowy z instytucjami finansowymi i nie tylko.

Dodał, że Polska nie zyskuje już na niskich kosztach pracy, bowiem jest coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania ze względu na to, na czym nam najbardziej zależy.

- To po pierwsze wykształcona kadra zawodowa; po drugie odbudowa szkolnictwa zawodowego, technicznego i wyższego (…). Po trzecie – przedstawienie kilku strategicznych kierunków działania bardziej niż wcześniej przyciąga inwestorów – powiedział.

Zaznaczył, że rok temu nikt nie myślał, że będziemy atrakcyjnym miejscem do inwestowania w produkcję samochodów elektrycznych, autobusów elektrycznych, baterii litowo-jonowych.

- W ciągu ostatnich 6 miesięcy po ogłoszeniu Planu rozwoju mamy kilka bardzo dużych, ciekawych inwestycji w tym zakresie – dodał.

Zobacz, Morawiecki o inwestycji Bombardiera we Wrocławiu:

Minister Morawiecki o inwestycji Bombardiera we WrocławiuTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock