Polska z niższą oceną? "Kolejna agencja zmierza do tego"

Z kraju

TVN24 BiSSadoch: konunikat Moody's to zapowiedź obniżenia ratingu

Kolejna agencja zmierza do obniżenia ratingu Polski - ocenia komunikat agencji Moody's ekonomista Rafał Sadoch. - Obniżka ratingu nie jest jeszcze przesądzona - uważa natomiast Ignacy Morawski.

Rafał Sadoch, główny ekonomista Noble Option stwierdził na antenie TVN24 Biznes i Świat, że dzisiejszy komunikat agencji ratingowej Moody's możemy odczytywać jako zapowiedź obniżenia w przyszłości perspektywy lub ratingu Polski.

Będzie obniżka?

- Ta informacja jest bardzo wymowna, szczególnie po tym, jak agencja S&P obniżyła nasz rating ponad tydzień temu. Wówczas agencja Moody's wstrzymała się z publikacją swojego ratingu. To wstrzymanie de facto oznaczało, że możemy w przyszłości spodziewać się podobnych działań ze strony agencji Moody's - powiedział Rafał Sadoch.

- Kolejna agencja zmierza do obniżenia ratingu Polski, a to oznacza, że już dwie z trzech agencji mogą go obniżyć. To nie będzie już tak łatwe do wytłumaczenia, bo to wyraźne obniżenie wiarygodności Polski w związku z bardzo luźną polityką fiskalną jaką prowadzi nowy rząd - uważa Rafał Sadoch. Ekonomista podkreślił, że agencje zwracają uwagę na dobre dane dotyczące polskiej gospodarki. Znaczył jednak, że analizy agencji dotyczą przyszłości.

- A polityka gospodarcza, która w tym momencie jest prowadzona przyczynia się do tego, że zdrowe fundamenty polskiej gospodarki w średnim okresie mogą się pogorszyć. To już teraz sygnalizują agencje ratingowe - tłumaczył Sadoch.

Rozsądna decyzja

Ekonomista Marek Zuber uważa, że agencja Moody's zachowała się racjonalnie. - Zwraca uwagę na problemy, które mogą powodować problemy ze stabilizacją finansów publicznych. Polska jest krajem, który powinien być na ścieżce ograniczania dziury w budżecie, a nie jej zwiększania. Te decyzje, które są podejmowane połączone z brakiem wyraźnej perspektywy, także w zarządzaniu gospodarką mogą prowadzić do niepokoju. Taki niepokój Moody's dziś wyraża, ale nie decydują się na obniżenie ratingu - powiedział Marek Zuber

- Największe niebezpieczeństwo wynika z tego, że głównym narzędziem finansowania pomysłów partii rządzącej jest zwiększenie ściągalności podatków, szczególnie podatku VAT, ale świat nie wierzy, że to się uda zrobić na takim poziomie, aby można było bezpiecznie wprowadzać takie zmiany - dodał Zuber.

Zuber: agencja Moody's zachowała się racjonalnieTVN24 BiS

Wskazówka dla rządu

Prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej uważa, że dzisiejszy komunikat jest wskazówką dla rządu. - Agencja Moody's nie rozumie przesunięcia przychodu z aukcji LTE na 2016 rok i powiększenia deficytu w 2015 roku. Agencja tego nie rozumie i uważa za manipulacja finansami publicznymi, więc rząd niech się nie dziwi, że Moody's tak to ocenia - twierdzi prof. Noga. Zdaniem ekonomisty Ignacego Morawskiego agencja Moody's swoim komunikatem chce podkreślić niepewność związaną z rosnącym deficytem. - Czy to oznacza obniżkę ratingu? Nie wiem. Polska w kilku obszarach wygląda wciąż solidnie. Mamy wysoki wzrost gospodarczy, zadłużenie zagraniczne spada. Obniżka ratingu nie jest jeszcze przesądzona - ocenił Morawski.

Morawski: obniżka ratingu nie jest jeszcze przesądzonaTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: opel.com

Tagi:
Raporty: