TVN24 Biznes | Z kraju

Kończy się budżet trzeciej edycji programu "Mój prąd"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Ruszają wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Mój prąd"TVN24
wideo 2/5
TVN24Ruszają wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Mój prąd"

Budżet programu "Mój prąd" zaczyna się kończyć - informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zainteresowani dotacjami do paneli PV powinni więc pospieszyć się z wnioskami o wsparcie. Nabór może być zamknięty pod koniec miesiąca.

Na trzecią odsłonę programu promocji fotowoltaiki "Mój prąd" zarezerwowano 534 mln zł. NFOŚiGW poinformował, że budżet ten wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. "Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków" - zaznaczono.

Nabór w trzeciej edycji "Mojego prądu" rozpoczął się 1 lipca br. i miał być prowadzony do najwyżej 22 grudnia lub do wyczerpania puli środków.

"Zainteresowanie programem w bieżącej edycji, podobnie jak w dwóch poprzednich, okazało się tak duże i dynamiczne, że już teraz, po niespełna trzech miesiącach trwania naboru, środki finansowe są na wyczerpaniu" - podkreślił NFOŚiGW.

"Mój prąd". Jakie dofinansowanie można otrzymać?

W nowym naborze maksymalna dotacja wynosiła 3000 zł (tj. była o 2000 zł niższa niż w dwóch poprzednich odsłonach programu). Mimo obniżenia kwoty maksymalnego wsparcia, zainteresowanie programem było bardzo duże.

Fundusz poinformował, że od startu trzeciej edycji "Mojego prądu" codziennie wpływało nawet 3-4 tys. wniosków i już po miesiącu, na koniec lipca br., złożonych było ponad 85 tys. wniosków o dotację. Teraz każdego dnia średnio przybywa 1,5 tys. aplikacji, a w systemie (według danych z 24 września br.) zarejestrowane były ponad 162 tys. wniosków o wsparcie finansowe.

"Przy zachowaniu obecnej dynamiki, maksymalna liczba 178 tys. wniosków zostanie osiągnięta już pod koniec września br. Wówczas trzeci nabór w programie 'Mój prąd' zostanie zamknięty z powodu wyczerpania budżetu. To informacja ważna dla osób, które zamierzają w tej edycji ubiegać się o dotację na domową fotowoltaikę. Na złożenie wniosków w praktyce zostało już tylko kilka dni, dlatego warto pośpieszyć się z formalnościami" - dodano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Mój prąd" - kto może skorzystać?

O wsparcie z "Mojego prądu" może ubiegać się osoba fizyczna, której instalacja fotowoltaiczna jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej (m.in. istnieje licznik dwukierunkowy). Instalacja o mocy 2-10 kW musi być przeznaczona na cele mieszkaniowe. Dotacja obejmuje wydatki poniesione od 1 lutego 2020 r. – pod warunkiem, że instalacja nie została zakończona przed tą datą, a inwestycja nie jest rozbudową już istniejącego systemu. Z NFOŚiGW w ramach dofinansowania można uzyskać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 3000 zł na instalację.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości