Zmiany dla właścicieli paneli słonecznych. Wiceminister mówi o terminach

Źródło:
PAP
Cios w fotowoltaikę
Cios w fotowoltaikęTVN24
wideo 2/4
Cios w fotowoltaikęTVN24

Regulacje wprowadzające zmiany w modelu rozliczania prosumentów mogą wejść w życie najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku - poinformował Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska. Chodzi o zapowiadane przez rząd zmiany w fotowoltaice. Wiceminister zapewnił, że nowy system będzie opłacalny dla prosumentów.

- 1 stycznia (2022 roku - red.) regulacja nie wejdzie w życie. To jest niemożliwe ze względu na proces legislacyjny, który trwa około roku. Możemy się spodziewać, że ustawa wejdzie w życie najwcześniej 1 lipca 2022 roku, a może nawet i 1 stycznia 2023 roku - powiedział PAP Biznes wiceminister Zyska.

Zmiany

Prosument to osoba, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby za pomocą mikroinstalacji, jednocześnie może ją magazynować i przekazywać nadwyżkę do sieci energetycznej.

Z opublikowanego niedawno projektu nowelizacji prawa energetycznego wynika, że od przyszłego roku zlikwidowany ma zostać system opustów dla prosumenckich mikroinstalacji. Obecnie zgodnie z zasadą net-meteringu, prosument może w zamian za prąd oddawany do sieci bezpłatnie odebrać 80 proc. oddanej energii. Dla instalacji o mocy co najmniej 10 kW współczynnik wynosi 0,7.

Projekt zakłada, że prosumenci posiadający instalacje oddane do użytku po 2021 roku mają otrzymać możliwość sprzedaży nadwyżek energii.

Dokument jest obecnie na etapie konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekonuje, że proponowane zmiany w zakresie nowej koncepcji systemu prosumenckiego są niezbędne dla stabilnego rozwoju tego obszaru, a koncepcja sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej jest spójna z wymogami unijnej dyrektywy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Po pierwsze, musimy implementować dyrektywę rynkową, która wyznacza ramy osobnego rozliczania energii wprowadzonej do sieci i pobranej z sieci. Po drugie, mamy ograniczone możliwości magazynowania energii w sieci i dziś, gdy prosumentów jest 600 tysięcy, możemy jeszcze zareagować - powiedział wiceminister.

Jego zdaniem na koniec roku liczba prosumentów może przekroczyć milion.

- W 2015, czy 2016 roku rynek potrzebował impulsu. Były nimi system opustów wprowadzony w 2016 roku i program Mój prąd. To znakomicie zafunkcjonowało, ale obecnie zauważamy, że rynek fotowoltaiki jest rozgrzany i za chwilę nie wyhamuje - powiedział Zyska.

Zauważył, że już teraz zdarza się, że automatyka systemowa w szczycie wyłącza instalacje fotowoltaiczne.

"To element świadomego działania"

Wiceminister przekonuje, że nowy system będzie opłacalny dla prosumentów.

- Zwykły prosument, nieaktywny, który będzie się rozliczał tylko z ceną urzędową z poprzedniego kwartału albo ceną bieżącą rynkową uśrednioną - bo to rozważamy - będzie miał o połowę tańszą energię niż ten, kto nie jest prosumentem. Jeśli jednak prosument będzie aktywny, będzie wyszukiwał najlepszą ofertę sprzedaży energii agregatorowi, uzyska wyższą cenę - powiedział Zyska.

- Propozycja nowych regulacji nie jest wymierzona w prosumentów. To element świadomego działania na rzecz budowy nowego rynku energii. Jestem przekonany, że branża będzie sobie nadal znakomicie radzić - dodał.

Jak poinformował Zyska, resort przeanalizuje wszystkie uwagi spływające w ramach konsultacji projektu.

Wiceminister Zyska poinformował też, że w lipcu uruchomiony zostanie program Mój prąd 3.0, a kolejna, czwarta edycja zostanie skorelowana z nowymi regulacjami. Jak poinformował, program przewidywać będzie m.in. dopłaty do magazynów energii i ciepła, czy systemów zarządzania energią. 

Propozycja branży

O minimum dwuletni okres przejściowy przy wprowadzaniu zapowiadanych przez rząd zmian w fotowoltaice postulowało wcześniej Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej. Organizacja chciałaby utrzymania obecnego systemu opustów dla nowych prosumentów wyprowadzających energię do sieci do końca 2023 roku.

Z kolei Polski Alarm Smogowy zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o nielikwidowanie korzystnego dla prosumentów systemu rozliczeń za energię produkowaną w przydomowych instalacjach. Organizacja wystosowała w tej sprawie list do szefa rządu.

Duży wzrost cen

Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl tłumaczył w TVN24 BiS, że w przypadku wejścia proponowanych przepisów, rachunki roczne za prąd wzrosną z poziomu kilkudziesięciu do prawie 1100 złotych.

Portal wysokienapiecie.pl przygotował wyliczenia na podstawie rządowego projektu ustawy. Wynika z nich, że za prąd przekazywany do sieci gospodarstwo domowe otrzymywałoby 256,22 zł/MWh, ale kupować już musiałoby po 667 zł/MWh. W efekcie gospodarstwo domowe, które po 1 stycznia założy instalację fotowoltaiczną, zamiast obecnych 62 złotych zapłaci 1078 złotych rocznie za prąd. Co oznacza, że inwestycja w panele stanie się mniej opłacalna.

Fotowoltaika. Ile może stracić Kowalski?TVN24 BiS

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm uchwalił budżet na 2025 rok z deficytem w wysokości 289 miliardów złotych. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Prawie 300 miliardów złotych deficytu. Sejm uchwalił budżet

Prawie 300 miliardów złotych deficytu. Sejm uchwalił budżet

Źródło:
PAP

Producent wódki Stoli złożył wniosek o upadłość. Decyzja dotyczy wyłącznie działalności koncernu na terenie Stanów Zjednoczonych. Jako uzasadnienie swojego wniosku firma wskazała mniejszy popyt na napoje spirytusowe, poważny cyberatak, który sparaliżował jej działalność, oraz kilkuletnią walkę z Rosją w sądzie.

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Źródło:
CNN

Na wniosek ministry klimatu i środowiska, premier Donald Tusk odwołał Joannę Piekutowską ze stanowiska Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - poinformował resort klimatu i środowiska. Wkrótce ma być ogłoszony konkurs na to stanowisko.

Główna Inspektor Ochrony Środowiska odwołana ze stanowiska

Główna Inspektor Ochrony Środowiska odwołana ze stanowiska

Źródło:
PAP

Elektrownia atomowa na wyspie Beznau w Szwajcarii - najstarsza w Europie i jedna z najstarszych na świecie - zostanie zamknięta w 2033 roku. Poinformowała o tym w czwartek szwajcarska grupa energetyczna Axpo w komunikacie. Greenpeace domaga się natychmiastowego wycofania jej z użytku.

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta

Źródło:
PAP

Władimir Putin podpisał w czwartek dekret pozwalający klientom zagranicznym kupującym gaz rosyjski płacić za niego w innych bankach niż Gazprombank, który został objęty amerykańskimi sankcjami.

Putin zmienia zasady płatności za gaz

Putin zmienia zasady płatności za gaz

Źródło:
PAP

- Dyskusja o obniżce stóp procentowych zacznie się od października 2025 roku, nie będzie to dyskusja, która doprowadzi do obniżki stóp w przyszłym roku, to się przesuwa na 2026 rok - powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Szef NBP o obniżce stóp procentowych. "To się przesuwa"

Szef NBP o obniżce stóp procentowych. "To się przesuwa"

Źródło:
PAP

W grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele - zakłada jedna z poprawek wniesiona w czwartek przez Senat do nowelizacji ustawy w sprawie Wigilii wolnej od pracy. Regulacja wróci teraz do Sejmu.

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Źródło:
PAP

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy podnoszącej kwotę świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie. Regulacja trafi teraz na biurko prezydenta.

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Senat poparł w czwartek nowelizację Kodeksu pracy wydłużającą urlop macierzyński rodzicom wcześniaków. Izba przyjęła też dwie poprawki do nowelizacji. Teraz regulacje trafią ponownie do Sejmu.

Dłuższy urlop dla rodziców. Senat daje zielone światło

Dłuższy urlop dla rodziców. Senat daje zielone światło

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 5 grudnia.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed możliwą obecnością fragmentów metalu w suplemencie diety Propolis Forte. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie serii produktu" - czytamy w komunikacie.

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wyklucza udostępnienia w tym roku odcinka autostrady A2 Groszki - Siedlce Zachód - przekazał rzecznik GDDKiA Szymon Piechowiak. Jak zaznaczył, prace dobiegają końca, jednak data ich zakończenia będzie zależała od warunków pogodowych.

Nowy odcinek autostrady do końca roku? "Czynimy intensywne starania"

Nowy odcinek autostrady do końca roku? "Czynimy intensywne starania"

Źródło:
PAP

Shell i Equinor powołały joint-venture, by wspólnie zająć się wydobyciem ropy i gazu z brytyjskiej części Morza Północnego - przekazał w czwartek norweski koncern Equinor. Norwegowie i Brytyjczycy w nowej spółce mają mieć po 50 procent udziałów.

Paliwowi giganci łączą siły

Paliwowi giganci łączą siły

Źródło:
PAP

Strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok wyniesie około 7,4 miliarda złotych - wynika z ustaleń serwisu Business Insider. Rok wcześniej strata wynosiła niemal 21 miliardów złotych.

NBP pod kreską. Szykuje się potężna strata

NBP pod kreską. Szykuje się potężna strata

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie prokuratury prowadzą przeszukania w budynkach fundacji Lux Veritatis - wynika z informacji tvn24.pl. Chodzi o umowę zawartą z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Agenci CBA weszli do fundacji Lux Veritatis

Agenci CBA weszli do fundacji Lux Veritatis

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe zostają bez zmian. Mimo to według Jarosława Sadowskiego z rankomat.pl raty kredytów hipotecznych spadają. Ekspert wskazuje, o ile i co za to odpowiada.

Co po decyzji RPP? "Ta stawka odzwierciedla przewidywania"

Co po decyzji RPP? "Ta stawka odzwierciedla przewidywania"

Źródło:
tvn24.pl, rankomat.pl

Najwyższy w Norwegii podatek od osób fizycznych (PIT) za 2023 rok wyniósł około 350 milionów koron (w przeliczeniu 130 milionów złotych). Zapłaciła go 29-letnia Katharina Andresen, której rodzina posiada firmy z branży tytoniowej i nieruchomości.

Zapłaciła najwyższy podatek w kraju

Zapłaciła najwyższy podatek w kraju

Źródło:
PAP

Chińscy hakerzy z zespołu nazwanego Salt Typhoon ukradli metadane dużej liczby klientów największych firm telekomunikacyjnych - poinformowali przedstawiciele administracji USA. Włamanie uznawane jest za największy atak na firmy telekomunikacyjne w historii USA i wciąż może być w toku.

Największy taki atak w historii. "Duża liczba osób"

Największy taki atak w historii. "Duża liczba osób"

Źródło:
PAP

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy o mrożeniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Według niej stawka ma nie ulec zmianie do końca września 2025 r. Teraz ustawa trafi do Prezydenta. Według rządu, koszt ustawy to blisko 4 mld zł.

Mrożenie cen energii coraz bliżej. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Mrożenie cen energii coraz bliżej. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Zakładamy, że w najbliższych tygodniach wojewoda mazowiecki wyda decyzję lokalizacyjną dla nowego lotniska w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował prezes spółki CPK Filip Czernicki. Dodał, że zgodnie z harmonogramem prace na terenie portu ruszą w 2026 roku.

Gigantyczna inwestycja w Polsce. Kluczowa decyzja "w najbliższych tygodniach"

Gigantyczna inwestycja w Polsce. Kluczowa decyzja "w najbliższych tygodniach"

Źródło:
PAP

Leśna Asysta Honorowa, której utrzymanie kosztowało milion złotych, samochód za 280 tysięcy złotych, buława hetmańska, stroje dla księży i remont dróg w okręgu posła Suwerennej Polski. To kolejne szokujące ustalenia Najwyższej Izby Kontroli (NIK) w Lasach Państwowych - czytamy w czwartkowej "Gazecie Wyborczej".

Stroje dla księży, buława i leśna asysta. Bizancjum w Lasach Państwowych

Stroje dla księży, buława i leśna asysta. Bizancjum w Lasach Państwowych

Źródło:
PAP