W budżecie wciąż nadwyżka. Morawiecki zadowolony

Z kraju

W budżecie wciąż nadwyżka. Morawiecki zadowolonyTVN24 BiS
wideo 2/6

Nadwyżka budżetu w okresie styczeń-lipiec wyniosła 2,4 miliarda złotych. Dochody z VAT w tym czasie były wyższe o 24,4 procent, czyli o ok. 18,5 miliarda złotych niż rok wcześniej - podało ministerstwo finansów. - Pierwszy raz w historii ostatnich 28 lat mamy taką nadwyżkę w budżecie po lipcu - stwierdził szef resortu Mateusz Morawiecki.

To kolejny miesiąc z nadwyżką w budżecie. Na koniec czerwca wynosiła ona 5,9 mld zł.

Według szacunkowych danych dochody po lipcu wyniosły 206,1 mld zł, czyli 63,3 proc. rocznego planu. Z kolei wydatki opiewały na 203,8 mld zł, czyli 53,0 proc. Według szacunkowych danych w okresie styczeń-lipiec 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 17,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Wzrost dochodów podatkowych - jak czytamy w komunikacie - utrzymuje się w dalszym ciągu na wysokim poziomie, czyli 16,2 proc. rok do roku.

Dobre wyniki

Wzrost dochodów w stosunku do okresu styczeń-lipiec 2016 r. odnotowano we wszystkich głównych podatkach. Dochody z: podatku VAT były wyższe o 24,4 proc. rok do roku (tj. ok. 18,5 mld zł); podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 4,8 proc. rok do roku (tj. ok. 1,8 mld zł); PIT były wyższe o 7,8 proc. rok do roku (tj. ok. 2,0 mld zł); CIT były wyższe o 13,4 proc. rok do roku (tj. ok. 2,1 mld zł). Dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych za okres I-VII 2017 r. wyniosły 2,5 mld zł, tj. 63,7 proc. planu. W ocenie MF na wzrost dochodów podatkowych największy wpływ miała m.in. rozbudowa zdolności analitycznych aparatu skarbowego (tworzenie wyspecjalizowanych zespołów analitycznych, wdrożenie analizatorów JPK, rozszerzenie stosowania JPK, wykorzystanie zaawansowanej analityki BIG DATA, wykorzystywanie zagranicznych źródeł danych, powstanie centralnej bazy danych dla potrzeb realizacji procedur analitycznych oraz centralizacja procesu analiz, podniesienie kompetencji ludzkich zasobów analitycznych).

Sytuacja budżetowa po siedmiu miesiącachMF

Więcej z VAT

Resort wskazuje także na utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej i wzrost skuteczności poboru i prowadzonych działań kontrolnych i karno-skarbowych (intensyfikacja walki w terenie z mafiami VAT-owskimi, monitoring transportów, eliminacja tzw. słupów, wdrożenie pakietu paliwowego, zmiana procedur kontrolnych). Jak również eliminacja luk prawnych (pakiet uszczelniający VAT, pakiet transportowy, zmiana limitu płatności gotówkowych w transakcjach miedzy przedsiębiorstwami, zmiany w zakresie rejestracji i wykreśleń podatników z rejestru VAT). W okresie styczeń - lipiec 2017 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 22,5 mld zł i było niższe o 8,1 mld zł w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jak czytamy w komunikacie, głównym powodem niższego wykonania, były "czynniki o charakterze jednorazowym". "W lutym oraz lipcu 2016 roku miała miejsce wpłata w kwocie ok. 9,2 mld zł na rachunek dochodów budżetu państwa z tytułu aukcji LTE, której nie było w 2017 r." - wyjaśniono.

Wydatki budżetu

Jeśli chodzi o wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - lipiec 2017 r., to - według szacunkowych danych - wyniosło ono 203,8 mld zł, czyli 53,0 proc. planu. W analogicznym okresie 2016 r. przekazano porównywalną kwotowo wielkość środków na wydatki - 203,0 mld zł, czyli 55,1 proc. planu. Według MF największe różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do okresu styczeń-lipiec roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe o ok. 6,9 mld zł). Jest to "głównie związane z wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach priorytetowego rządowego programu rodzina 500 plus w okresie styczeń - lipiec br. – w roku ubiegłym wypłata tych świadczeń wystartowała od kwietnia" - wskazano. "Ponadto różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do okresu styczeń - lipiec roku ubiegłego odnotowano w ramach ZUS (wykonanie niższe o ok. 5,6 mld zł), co jest spowodowane przede wszystkim lepszym wpływem składek w okresie styczeń – lipiec 2017 r. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego" - podano w komunikacie.

Pierwszy raz od 28 lat

Dane skomentował minister finansów Mateusz Morawiecki. - Pierwszy raz w historii ostatnich 28 lat mamy taką nadwyżkę w budżecie po lipcu. To oczywiście bardzo dobra wiadomość. Wiąże się to przede wszystkim z bardzo skutecznym uszczelnieniem systemu podatkowego - nie tylko VAT, ale też CIT, z którego dochody rosną szybciej dzięki rozbudowie naszych zdolności analitycznych, pracy z podatnikami, budowie nowych struktur, w tym Krajowej Administracji Skarbowej. To są skuteczne metody, które wdrażamy dla poprawy strony dochodowej głównie – powiedział wicepremier.

Zapewnił, że dobre dane o budżecie to nie efekt oszczędności w wydatkach. Podkreślił jednak, że wydatki są pod kontrolą – stanowią około 53 proc. wydatków całorocznych.

Pytany, czy budżet będzie sobie równie dobrze radził w drugiej połowie roku, Morawiecki, odpowiedział, że "gospodarka jest rozpędzona". - Myślę, że wzrost CIT na koniec roku będzie oscylował wokół 14 proc., wzrost VAT wokół 14-15 proc., może nawet więcej – zaznaczył.

- Ten rok może się zamknąć deficytem poniżej 40 mld zł liczonym według metodologii krajowej, a według metodologii europejskiej poniżej 50 mld zł - wskazał Morawiecki.

Autor: msz / Źródło: PAP