Minister klimatu o polskiej energetyce. "80 miliardów złotych na wsparcie systemowej zmiany"

Źródło:
TVN24 Biznes
Kurtyka o transformacji energetycznej w Polsce
Kurtyka o transformacji energetycznej w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/9
Kurtyka o transformacji energetycznej w PolsceTVN24 BiS

Przewidujemy do 2040 roku dwa scenariusze. Jeden zakłada, że udział energetyki węglowej mógłby być na poziomie 11 procent - powiedział w Karpaczu w rozmowie z TVN24 BiS minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że w zmianach ma pomóc fundusz transformacji energetycznej w wysokości 80 miliardów złotych, który od przyszłego roku ma wspierać systemową zmianę.

- Mamy tutaj potężne wyzwanie. Patrząc od technicznej strony nasza infrastruktura wytwarzania energii elektrycznej z lat 60. i 70., te bloki węglowe, wymaga pilnej wymiany. Stąd program inwestycji, który przewidzieliśmy w polityce energetycznej Polski do 2040 roku, i spadek udziału węgla w produkcji polskiej energetyki. Kluczowe jest tempo pojawiania się nowych inwestycji. Musimy mieć pewność, że będziemy mieli bezpieczeństwo dostaw energii, że będziemy mieli prąd w gniazdku - stwierdził Kurtyka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiany w polskiej energetyce i fundusz 80 miliardów złotych

Minister klimatu opisał również działania resortu, które mają wspierać zmiany w polskiej energetyce. - Otwieramy zarówno rynek mocy, jak i systemy wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, uruchomiliśmy potężny program dla morskiej energetyki wiatrowej, pracujemy nad programem jądrowym. To są rozwiązania, które mogą nam zapewnić zastępstwo dla tych bloków węglowych, które będą nieuchronnie odchodziły, również ze względu na żywotność techniczną - wyjaśnił.

Kiedy nastąpi odejście od węgla? - To będzie zależało od tego, jakie będzie tempo nowych inwestycji. Przewidzieliśmy w polityce energetycznej do 2040 roku dwa scenariusze. Jeden - ten niższy - zakłada, że udział energetyki węglowej mógłby być na poziomie 11 procent. Przypomnijmy, że 7-8 lat temu było to powyżej 80 procent, w tym momencie zeszliśmy poniżej 70 procent. Więc 10 punktów procentowych w ciągu zaledwie 5-6 lat. To jest potężna zmiana. I to tempo będzie musiało być utrzymane, żeby w 2040 roku to było 11 procent - podkreślił Kurtyka.

Dodał, że rosną potrzeby polskiej gospodarki, a "Polska się silnie rozwija, industrializuje" i zmiany w energetyce "muszą być na czas". - Stąd ta cała praca, między innymi fundusz transformacji energetycznej - 80 miliardów złotych, które chcemy od przyszłego roku uruchomić na wsparcie systemowej zmiany w wielkiej energetyce - zaznaczył.

Minister klimatu o sytuacji w polskim ciepłownictwie

- To jest drugi taki potężny, systemowy obszar do zagospodarowania i takie aktywo, które było niestety mocno zapomniane - powiedział o polskim ciepłownictwie Kurtyka.

Wyjaśnił, że gdy przejął resort klimatu, to powołał departament ciepłownictwa, by można było "podjąć ten temat w sposób systemowy". Dodał, że ministerstwo przygotowało strategię ciepłownictwa.

- Zakłada bardzo szybką ewolucję firm ciepłowniczych. One są dzisiaj jeszcze bardzie przestarzałe niż nasz system tradycyjny. Niestety to są małe systemy - małe firmy, często samorządowe. Często brakuje tam kompetencji, wiedzy. Jest 400 takich systemów ciepłowniczych i pracujemy z ciepłownikami po to, żeby zachęcić ich do tego, by jak najszybciej przechodzili ze starych, przestarzałych kotłów węglowych - 71 procent polskiego ciepłownictwa jest oparte o węgiel - na rozwiązania kogeneracyjne - powiedział minister.

Wytłumaczył, że rozwiązania kogeneracyjne polegają na tym, że produkują jednocześnie energię elektryczną i ciepło. - Czyli z tej samej jednostki paliwa, w tym wypadku najprawdopodobniej gazowego, będziemy mogli uzyskiwać dwa produkty i dzięki temu obniżyć koszty funkcjonowania tego ciepłownictwa. Stąd system wsparcia, który zaproponowaliśmy - 500 milionów złotych dla ciepłownictwa powiatowego - powiedział Kurtyka.

Dodał: - To jest bardzo dużo, jeżeli chodzi o to, jaka jest gotowość ciepłowni, by składać projekty. Zachęcamy do tego, żeby były projekty. Jesteśmy gotowi wesprzeć tę ewolucję ciepłownictwa, ale musimy mieć po stronie tych mniejszych podmiotów, po stronie samorządów gotowe projekty. I przełamanie świadomości na temat tego, że trzeba teraz zainwestować w ciepłownictwo, bo to będzie również izolowało ceny ciepła od ewolucji (cen - red.) surowców. Jeżeli rok temu we wrześniu 2020 roku węgiel kosztował około 60 dolarów, a teraz kosztuje 160 dolarów, to w naturalny sposób to są fluktuacje, które wpływają na ceny ciepła.

Kurtyka o sytuacji w polskim ciepłownictwie
Kurtyka o sytuacji w polskim ciepłownictwieTVN24 BiS

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Beko Europe zamierza zamknąć swoją fabrykę w Łodzi. Pracę ma stracić 1100 osób. W piątek przeciwko tej decyzji protestowali pracownicy zakładu. - Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda, o godne odprawy - powiedział szef Solidarności w łódzkich zakładach Beko Sebastian Graczyk.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Źródło:
PAP

Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
tvn24.pl

Niektóre magazyny uległy zalaniu, a część dróg jest zniszczona - zwraca uwagę Polska Izba Gazu Płynnego, prosząc klientów o cierpliwość. "Podejmujemy maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy LPG mieszkańcom na terenach powodziowych" - podkreślają dostawcy.

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego podniesienia cen worków na piasek w sklepach Leroy Merlin - przekazała sieć w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. "Stanowczo zaprzeczamy tym fałszywym doniesieniom" - napisano.

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP, Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Velobank i Nest Bank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja po raz kolejny wzrośnie. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości prawie 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 września 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Samolot linii Scandinavian Airlines (SAS) musiał awaryjnie lądować po tym, jak w trakcie lotu z posiłku jednej z pasażerek wyskoczyła mysz. Podróżujący do Hiszpanii odwiedzili tym samym na moment Danię.

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Źródło:
BBC

Fourna, wyludniająca się wioska w centralnej Grecji, poszukuje nowych mieszkańców - rodzin z dziećmi. Miejscowość oferuje zakwaterowanie, pracę dla co najmniej jednej osoby i pieniądze na dobry start w nowym miejscu. Są już pierwsze zgłoszenia. - Mam nadzieję, że się rozrośniemy - komentuje miejscowy duchowny Konstantinos Dusikos.

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Oprócz środków z Funduszu Solidarności - na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Kwota, która nam się początkowo należała była bowiem zdecydowanie niższa, a sposób jej wydatkowania nie tak korzystny, jak teraz. Co udało się wynegocjować w UE? Podsumowuje Maciej Sokołowski.

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi - poinformował w czwartek urząd. Urząd prosi o rozwagę i podkreśla, że "w takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności".

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Źródło:
PAP

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Firma Nike ogłosiła, że jej aktualny prezes John Donahoe w przyszłym miesiącu przejdzie na emeryturę. Na jego miejsce został mianowany Eliott Hill, który zaczął swoją karierę w Nike'u w 1988 r. jako stażysta. Rynek na nowe doniesienia zareagował pozytywnie.

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Źródło:
BBC, CNN

Głęboki spadek sprzedaży aut elektrycznych w Europie sprawia, że Polska traci jedną ze swoich specjalizacji eksportowych - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksport baterii zmalał w tym roku o ponad połowę.

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP