Z kraju

Trener karate pokieruje finansami państwa. Kim jest nowy minister?

Z kraju

[object Object]
Marian Banaś nowym ministrem finansów tvn24
wideo 2/5

Marian Banaś został nowym ministrem finansów. Obecny sekretarz stanu w resorcie i szef Krajowej Administracji Skarbowej we wtorek odebrał akt powołania z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Na stanowisku ministra finansów Marian Banaś zastąpił Teresę Czerwińską, o której odwołaniu mówiło się od kilku tygodni. Wszystko - jak donosiły media - przez znaczne obciążenie państwowej kasy najnowszymi obietnicami Prawa i Sprawiedliwości (tzw. piątka PiS). - Żaden minister finansów nie jest szczególnie zachwycony, jeśli pojawia się, zwłaszcza w trakcie roku budżetowego, wymagające wyzwanie do sfinansowania - mówiła Czerwińska na początku maja w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Teresa Czerwińska funkcję ministra finansów sprawowała od 9 stycznia 2018 roku.

Banaś dotąd był wiceministrem finansów, szefem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, pełnomocnikiem rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych.

Podczas majowej uroczystości przekazania aut w Krajowej Szkole Skarbowości w Otwocku Banaś chwalił działania ministerstwa. Mówił, że w wyniku wprowadzonych rozwiązań, typu pakiet paliwowy, split payment czy STIR, przez ostatnie dwa lata budżet zyskał ponad 100 miliardów złotych, a szara strefa w paliwach spadła z 26 do 12,5 procent. Podkreślał, że nadal jest dużo do zrobienia, bo luka ciągle wynosi 12,5 procent.

Doświadczenie

Marian Banaś ma spore doświadczenie rządowe. Doradzał bowiem ministrowi spraw wewnętrznych Antoniemu Macierewiczowi w okresie rządu Jana Olszewskiego w latach 1991-1992. W latach 1992–2015 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych stanowiskach, między innymi głównego specjalisty i doradcy prawnego.

Od 21 listopada 2005 roku do 2 stycznia 2008 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, a od 28 listopada 2005 roku do 2008 roku był także szefem Służby Celnej.

Marian Banaś ponownie objął oba stanowiska w listopadzie 2015 roku, po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach. Pod koniec 2016 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, a także szefa Krajowej Administracji Skarbowej. To właśnie KAS, nazywane też "zbrojnym ramieniem fiskusa", odpowiada za wyszukiwanie przestępców skarbowych.

Państwowe odznaczenia

Nowy minister może pochwalić kilkoma państwowymi odznaczeniami.

W 1990 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez rząd RP na uchodźstwie, a w 2011 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, został też wyróżniony Medalem "Niezłomnym w Słowie". W 2015 roku prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności.

Marian Banaś w latach 1976-1980 był jednym z założycieli i działaczy Akcji na rzecz Niepodległości oraz Instytutu Katyńskiego. Od 1981 do 1983 roku odbywał karę pozbawienia wolności za działalność w Solidarności.

Jak możemy przeczytać na stronie MF, Banaś z zamiłowania jest trenerem karate.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości