Z kraju

Rozbudowa pasa w Radomiu. Przetarg przedłużony

Z kraju

[object Object]
Wild o lotnisku w Radomiu tvn24bis
wideo 2/2

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" kolejny raz przekłada termin rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę drogi startowej na lotnisku w Radomiu. Jak wskazano w komunikacie, termin składania ofert został przedłużony do 23 kwietnia "ze względu na duże zainteresowanie postępowaniem".

"Wielu wykonawców wzięło udział w wizji lokalnej, do PPL wpłynęło ponad 600 pytań, co wskazuje na duże zainteresowanie potencjalnych wykonawców złożeniem oferty. Na wniosek wykonawców PPL dopuścił także przeprowadzenie dodatkowego spotkania, podczas którego wykonawcy będą mieli możliwość wykonania badań i pomiarów" - dodano.

Jednocześnie poinformowano, że "w toku postępowania PPL zmodyfikował i doprecyzował opis przedmiotu zamówienia odpowiadając na pytania wykonawców".

"W związku z wprowadzonymi modyfikacjami oraz chcąc uzyskać możliwie największą liczbę ofert PPL podjął decyzję o wydłużeniu terminu składania ofert. Dzięki temu wykonawcy mają stosowny czas na przeanalizowanie wprowadzonych zmian oraz złożenie rzetelnych ofert" - wskazali przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze".

Kolejne opóźnienia

Tym samym przedłuża się wybór wykonawcy. Przetarg ogłoszony w styczniu unieważniono, bo jedyna oferta, jaka wpłynęła była wyższa o 200 milionów złotych od kwoty, którą zamierzał przeznaczyć na ten cel inwestor.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze chciało przeznaczyć na to zadanie 88 milionów złotych. Jedyny podmiot, który zdecydował się złożyć swoją ofertę, zażądał 288 milionów złotych.

W związku z tym ogłoszono kolejny przetarg, w którym termin na złożenie ofert pierwotnie miał upływać 29 marca. Jak poinformował branżowy portal pasazer.com, z uwagi na wiele pytań i zastrzeżeń zgłaszanych przez potencjalnych wykonawców, PPL w ostatnich dniach dwukrotnie przekładało termin dostarczenia ofert - na 8, a następnie 12 kwietnia.

Do zadań wykonawcy należeć będzie między innymi przedłużenie pasa startowego lotniska o 500 metrów, do długości 2,5 kilometra. Wydłużenie drogi startowej jest niezbędne do tego, aby w Radomiu mogły lądować popularne samoloty, na przykład boeingi 737 czy airbusy A320.

Lotnisko w Radomiu

Pod koniec lutego Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze podpisało kilka innych umów dotyczących budowy lotniska w Radomiu.

Chodzi między innymi o wykonanie projektów budowlanych wraz z programami funkcjonalno-użytkowymi nowego terminala, dróg kołowania i płyt postojowych oraz lotniskowych parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców.

Zgodnie z zamierzeniami PPL port lotniczy w Radomiu ma być gotowy pod koniec 2020 roku. Jest projektowany jako lotnisko czarterowe i obsługujące linie niskokosztowe. Ma odciążyć stołeczne lotnisko Chopina, choć ten plan wzbudza spore wątpliwości.

W pierwszej fazie ma obsłużyć rocznie 3 miliony pasażerów, a docelowo 10 milionów osób.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości