Jest porozumienie między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a władzami podwarszawskiego portu. Szefowie rządowej instytucji zadeklarowali, że zadbają o odpowiednią kontrolę ruchu lotniczego - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".
Jak czytamy w artykule, istniejącą wieżę kontroli ruchu lotniczego, wobec której kończy się zgoda na użytkowanie, zastąpi mobilna, a potem zostanie sfinansowana budowa docelowego obiektu.
"Rozważane są różne warianty"
PAŻP nie wyklucza, że wzorem niektórych portów w Europie kontrolerzy będą nadzorować ruch lotniczy na odległość - na przykład z wieży w Warszawie.
- Rozważane są różne warianty. To może być budowa stałej wieży. Nie wykluczamy jednak zastosowania zdalnej, z której ruch kontroluje się na odległość. To bezpieczne rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze w Europie i na świecie. Za kilka miesięcy zostanie zastosowane na lotnisku w Budapeszcie - powiedział w rozmowie z "DGP" nowy szef PAŻP Janusz Janiszewski, który objął swoje stanowisko w lipcu.
Jednocześnie zadeklarował, że agencja weźmie na siebie finansowanie tego typu inwestycji w Modlinie.
- Nie ma możliwości zakończenia funkcjonowania lotniska ze względu na brak odpowiedniego obiektu i brak służb ruchu lotniczego - podkreślił Janiszewski.
Przełomowa deklaracja
Jak pisze "DGP", ta deklaracja to przełom: do tej pory mówiło się o poważnym konflikcie portu z agencją. Na początku roku wycofała się ona z planów budowy wieży w Modlinie. Tym samym nad lotniskiem zawisła groźba czasowego zamknięcia.
Według gazety do zakończenia sporu przyczyniła się deklaracja wiceministra infrastruktury Mikołaja Wilda, który stanowczo zaprzeczył, że port w Modlinie ma zostać zlikwidowany.
Porozumienie portu z agencją żeglugi powietrznej daje zatem nadzieję na to, że uda się przełamać impas wokół portu.
"Dziennik Gazeta Prawna" przypomniał, że oprócz wieży najpilniejszą inwestycją jest teraz rozbudowa zatłoczonego terminalu. Trzeba też przebudować płytę lotniskową. Zarząd portu chce wziąć na ten cel 40 mln zł kredytu. "O propozycji dyskutowali kilka dni temu członkowie rady nadzorczej. Nie zapadły jednak jeszcze żadne wiążące decyzje" - czytamy.
Autor: mb//dap / Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna