LOT szuka partnerów, ale nie chce "komukolwiek się sprzedawać"

Z kraju

tvn24W poniedziałek pierwszy rejs dreamlinerem PLL LOT do Los Angeles

Polskie Linie Lotnicze LOT strategicznie są zainteresowane współpracą z interesującymi partnerami rynku lotniczego - powiedział prezes spółki Rafał Milczarski. Sprecyzował, że nie chodzi o inwestora, ponieważ firma nie znajduje się w trudnej sytuacji.

Spółka LOT chce nawiązać współpracę z interesującymi z perspektywy rynku partnerami. Jak podkreśla prezes spółki, polski przewoźnik nie jest w "desperacji", żeby "komukolwiek się sprzedawać".

- Szukanie inwestora to szukanie kogoś, kto poratuje w trudnej sytuacji. A my nie jesteśmy w trudnej sytuacji, więc nie potrzebujemy ratunku - dodaje.

"Pewne rozmowy prowadzimy"

Jak powiedział Milczarski, w tegorocznym budżecie PLL LOT zaplanowano 175 mln zł zysku z działalności podstawowej, czyli przewozu pasażerów. Milczarski przypomniał, że spółka za 2016 r. może uzyskać wynik netto przekraczający 300 mln zł. Zysk z działalności podstawowej sięgnie 180-200 mln zł. Podkreślił, że trwa jeszcze audyt wyników. W budżecie na 2016 rok spółka zapisała, że z działalności podstawowej uzyska zysk w wysokości 125 mln zł.

Prezes firmy określa te wyniki jako "niezłe", ale nie do końca zadowalające.

- Owszem, są lepsze niż zakładaliśmy w budżecie. Ale jeżeli będziemy generować kilkaset milionów złotych gotówki w ciągu roku – to wtedy powiem, że jestem w miarę zadowolony- ocenił prezes LOT-u. Urząd Lotnictwa Cywilnego podał, że LOT-em podróżowało w 2016 r. ponad 6,8 mln osób, co dało przewoźnikowi udział w polskim w rynku w wysokości 22,38 proc. LOT z Warszawy obsługuje 63 połączenia. Jeszcze w kwietniu spółka uruchomi połączenia na trasie Warszawa - Newark w USA, w maju zacznie bezpośrednio latać ze stolicy Polski do Astany w Kazachstanie, w czerwcu do Kaliningradu w Rosji i do Stuttgartu w Niemczech, a od 28 sierpnia do szwedzkiego Goeteborga.

Loty w sezonie letnim

Na czas sezonu letniego, w maju LOT uruchomi rejsy z Warszawy do Puli w Chorwacji i do stolicy Czarnogóry, Podgoricy. Połączenia te będą realizowane do października 2017 roku. Ponadto przewoźnik od lipca wznawia rejsy na trasie Kraków-Chicago, a od czerwca uruchomi bezpośrednie loty do Tel Awiwu w Izraelu z Lublina, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Zwiększy także częstotliwość swoich rejsów m.in. na trasie Warszawa-Seul (od lipca o dwa rejsy więcej w tygodniu, czyli pięć razy w tygodniu) czy Warszawa-Tel Awiw (liczba rejsów do tego miasta wzrośnie z siedmiu do 13 tygodniowo).

Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,82 proc. akcji), TFS Silesia (0,144 proc. akcji) oraz pracownicy (0,036 proc. akcji).

Autor: kp/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock