Oczywiście ten postulat wyborczy pozostaje aktualny. Ja przedstawię panu premierowi plan realizacji tego zobowiązania - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Zadeklarował, ze ten postulat "zostanie zrealizowany". - Chciałbym, aby stało się to jak najszybciej, czyli w trakcie tej kadencji - mówił.
Minister finansów zwrócił uwagę, że Polska jednocześnie ponosi duże koszty związane z obronnością. - Wydajemy na obronę w tej chwili najwięcej spośród wszystkich państw członkowskich NATO, prawie 5 proc. PKB - podkreślał.
Kwota wolna od podatku
Koalicja Obywatelska w swoim programie wyborczym, czyli "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów", zapowiadała podniesienie kwoty wolnej od podatku - "z 30 tys. zł do 60 tys. zł., w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym także przedsiębiorców i emerytów".
Wciąż nie przedstawiono ścieżki realizacji tej obietnicy.
- Rząd nie rezygnuje z podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych - zadeklarował w marcu premier Donald Tusk. Szef rządu tłumaczył jednak, że w 2024 roku zmiana nie może zostać wprowadzona "ze względów finansowych, budżetowych". - Na pewno nie w tym roku, na pewno wcześniej niż przed końcem kadencji - zapewnił premier Tusk, odnosząc się do realizacji głośnej obietnicy wyborczej.
Będzie podniesienie progu podatkowego?
W "Rozmowie Piaseckiego" minister odniósł się także do ewentualnego podniesienia drugiego progu podatkowego. - Progi podatkowe pozostają na niezmienionym poziomie. Zapowiadaliśmy to wcześniej i tego będę się trzymał. Próg podatkowy na rok 2025, 2026 pozostaje na niezmienionym poziomie - mówił.
Zwrócił uwagę, że wyższy podatek, w ramach progu podatkowego, jest płacony od nadwyżki.
- Jeżeli zaczynamy zarabiać więcej, to płacimy też więcej podatku. Ja się bardzo cieszę z tego, że wynagrodzenia w Polsce dynamicznie rosną w ujęciu rocznym, skorygowanym o inflację - podkreślał.
"Tak aby było to maksymalnie proste"
Szef resortu mówił także o zmianach w tzw. podatku Belki, czyli podatku od dochodów kapitałowych w Polsce - Działaliśmy, zebraliśmy opinie z rynku, opinie zainteresowanych stron, niektóre były mocno krytyczne, dotyczyły stopnia skomplikowania projektu. Dlatego chcielibyśmy przedstawić rozwiązanie, które będzie wyraźnie prostsze i będzie dotyczyło przede wszystkim oszczędności długoterminowych - mówił.
Dodał, że chciałby, aby progu dotyczącego wysokości oszczędności nie było. - Tak, aby to było maksymalnie proste - podkreślał.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock