Od stycznia można składać wnioski o rentę wdowią. I od początku świadczenie cieszy się dużym zainteresowaniem seniorów. W urzędach są kolejki, a w obiegu informacja, że wniosek warto złożyć jak najszybciej. - Czy złożymy ten wniosek w styczniu, lutym, czy w maju, i tak i tak będziemy mieli przyznane prawo do renty wdowiej dopiero od lipca - przypomniała na antenie TVN24 Monika Kiełczyńska, rzeczniczka regionalna ZUS.
W minionym roku Sejm uchwalił przepisy wprowadzające rentę wdowią. Zgodnie z ustawą wdowy i wdowcy będą mogli otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Wypłata świadczenia ruszy z dniem 1 lipca 2025 roku, jednak wnioski można składać od 1 stycznia 2025.
- Nie musimy tego robić od 1 stycznia, dlatego że naprawdę mamy bardzo dużo czasu na złożenie wniosku o rentę wdowią - powiedziała na antenie TVN24 Monika Kiełczyńska, rzecznika regionalna ZUS. - Czy złożymy ten wniosek w styczniu, lutym, czy w maju, i tak i tak będziemy mieli przyznane prawo do renty wdowiej dopiero od lipca - dodała.
Czytaj również: Renta wdowia. Wyjaśniamy, kto i ile dostanie pieniędzy >>>
Kolejki w ZUS od stycznia w związku z rentą wdowią
Wniosek dostępny jest na stronie internetowej ZUS. Można złożyć go także osobiście.
- Zdecydowanie widzimy, że mamy teraz wzmożony ruch na sali obsługi klientów. Przede wszystkim ten ruch jest generowany przez osoby, które chcą złożyć wnioski o rentę wdowią - mówi rzeczniczka ZUS.
- Jest taka możliwość. Im wcześniej, tym lepiej, bo później człowiek może zapomnieć - mówi reporterce TVN24 jedna z petentek ZUS-u, która już postanowiła złożyć wniosek o to świadczenie.
- Mówię: wypełnię, bo mam taką rentę malutką. Dobre i 150 złotych – mówi kolejna.
- Zdecydowałam się może tylko dlatego, że dzisiaj mam wiele spraw w centrum miasta do załatwienia. I przy okazji weszłam do ZUS-u – mówi jeszcze inna klientka ZUS-u.
Od 1 stycznia 2025 r. osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Według danych na 7 stycznia, do ZUS wpłynęło ponad 33,7 tys. wniosków o rentę wdowią. Z tego najwięcej wniosków złożono w placówkach ZUS – 24,6 tys. oraz przez PUE ZUS/eZUS – 4,6 tys.
Wysokość renty wdowiej
Wdowy i wdowcy będą mogli otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Według przepisów ustawy, od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc.
Taki wybór będą miały także osoby uprawnione do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Wysokość sumy świadczeń nie może jednak przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 razy 1780,96 zł). Do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne i inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Czytaj również: Renta wdowia 2025. Ile wynosi i komu przysługuje? >>>
Nowy kalkulator do wyliczenia renty wdowiej
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator, w którym można policzyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia.
Na stronie internetowej ZUS dostępna jest ankieta, która pomaga ustalić zainteresowanej osobie, czy ma do niej prawo.
Rentę wdowią mogą otrzymać kobiety mające co najmniej 60 lat i mężczyźni powyżej 65 lat, pozostający do dnia śmierci małżonka we wspólności małżeńskiej, którzy nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni).
Jak wyjaśnia ZUS, osobom mającym rentę rodzinną prawo do wypłaty świadczeń przysługuje po ostatnim małżonku i wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego.
Gdy wdowa lub wdowiec nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, bo świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku.
Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24