Od soboty 27 lutego osoby przyjeżdzające do Polski z terytorium Czech i Słowacji będą musiały odbyć kwarantannę – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Izolacja nie będzie dotyczyć osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub posiadających negatywny wynik testu na koronawirusa.
- Za granicą Polski, szczególnie na południu ta sytuacja jest bardzo trudna. W Czechach i Słowacji te parametry epidemiczne są trzy, czterokrotnie wyższe niż w Polsce. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdzających z tych krajów. Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest przedstawienie negatywnego testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin – tłumaczył minister zdrowia na konferencji prasowej.
Z informacji zamieszczonych przez MZ na Twitterze wynika, że kwarantanna nie będzie dotyczyła również osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19.
Koronawirus w Czechach i na Słowacji
Według ostatnich danych ministerstwa zdrowia w Czechach przybyło we wtorek 15 672 chorych na COVID-19, najwięcej od 6 stycznia br., gdy zanotowano ponad 17 tys. nowych przypadków. Udział pozytywnych przypadków w liczbie przeprowadzonych testów wyniósł 40 proc. W szpitalach jest 6817 pacjentów z COVID-19. W ciężkim stanie jest 1389 z nich. Już w poniedziałek liczba pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej była najwyższa od początku pandemii.
Od 1 marca 2020 r., gdy w Czechach zarejestrowano pierwsze zakażenia nowym koronawirusem, zainfekowało się SARS-CoV-2 1 184 352 osób. Aktualnie zakażonych jest ponad 127 tys. osób. Zmarło 19 682 osoby. W ostatnich dniach notuje się około 150-160 zgonów dziennie. We wtorek było ich 64, ale dane dotyczące zgonów są uaktualniane w ciągu dnia.
Z kolei według międzynarodowych danych przytaczanych przez słowackie media Słowacja zajmuje obecnie pierwsze miejsce na świecie w statystykach zgonów z COVID-19 na 100 tys. mieszkańców.
W ubiegłym tygodniu słowacki rząd zatwierdził prośbę resortu zdrowia o uruchomienie unijnego mechanizmu ochrony ludności. Bratysława zwróciła się do UE o przysłanie 10 lekarzy i 25 pielęgniarzy lub pielęgniarek do pomocy na oddziałach covidowych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock