"Nie mamy wyboru". ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie

Z kraju

Co z pracownikami krakowskiej huty?tvn24
wideo 2/2

ArcelorMittal Poland poinformował, że "jest zmuszony tymczasowo wstrzymać pracę części surowcowej krakowskiej huty". Wyłączenie wielkiego pieca i stalowni rozpocznie się 23 listopada 2019 roku.

- Nasze trzy wielkie piece pracują obecnie na technologicznym minimum, co sprawia, że dalsze ograniczanie wielkości produkcji nie wchodzi w grę. Sytuacja rynkowa wciąż się pogarsza, a prognozy nie napawają optymizmem, dlatego nie mamy wyboru - niestety musimy tymczasowo zatrzymać wielki piec w naszej krakowskiej hucie - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, Geert Verbeeck, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Przyczyny

Producent wskazał, że globalne hutnictwo boryka się z ogromną nadwyżką mocy produkcyjnych - obecnie wynosi ona ponad 400 milionów ton. "Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Stali (Eurofer) popyt na stal w Europie spadnie w tym roku o 3,1 procent. Wcześniejsze prognozy wskazywały jedynie na spadek rzędu 0,4 procent" - czytamy.

Według ArcelorMittal Poland, spowolnienie wynika przede wszystkim z niepewności na rynkach oraz napięć handlowych i geopolitycznych, które negatywnie odbijają się na poziomie inwestycji i obrocie handlowym. - W wielu krajach spada produkcja w sektorze wytwórczym, szczególnie w motoryzacji - w Niemczech produkcja samochodów osobowych zmniejszyła się aż o 11 procent. Spadek koniunktury i globalna nadpodaż w hutnictwie zwiększają presję na ceny wyrobów gotowych podczas gdy ceny surowców, szczególnie rudy żelaza, pozostają na wysokim poziomie - wyjaśnił Geert Verbeeck.

Co z pracownikami?

Jednocześnie ArcelorMittal Poland podtrzymał swoje stanowisko co do chęci wznowienia pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, "jak tylko warunki rynkowe poprawią się na tyle, że uruchomienie instalacji będzie ekonomicznie opłacalne".

Jak przypomniano w komunikacie, tymczasowe zatrzymanie instalacji miało miejsce w przeszłości. "Wielki piec i stalownia w krakowskiej hucie nie pracowały od sierpnia 2010 do marca 2011 roku i zostały ponownie uruchomione jak tylko sytuacja rynkowa uległa poprawie" - czytamy.

Producent podkreślił, że aktualne pozostają deklaracje firmy dotyczące zatrudnienia.

Prezes Geert Verbeeck poinformował podczas briefingu prasowego, że spółka nie zamierza zwalniać około 700 własnych pracowników zatrudnionych w części surowcowej. W sumie pracuje w niej około 1,1 tysiąca osób, ale 300 to pracownicy firm zewnętrznych.

Część pracowników będzie się zajmować konserwacją krakowskiego wielkiego pieca, część otrzyma propozycję pracy przy podobnej instalacji w hucie w Dąbrowie Górniczej, a niewielka część - jak ocenili przedstawiciele koncernu - otrzyma obniżone wynagrodzenie tak zwane "postojowe".

Największy producent stali w Polsce

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia około 70 procent potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie.

AMP zatrudnia około 12 tysięcy osób, a wraz ze spółkami zależnymi - około 14 tysięcy. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali. Od 2004 roku, kiedy ArcelorMittal rozpoczął działalność w Polsce, firma zainwestowała w modernizację swoich instalacji 6 miliardów złotych, z czego połowa przypadła właśnie na hutę w Krakowie. W 2017 roku spółka zakończyła projekty w części surowcowej krakowskiej huty o łącznej wartości 200 milionów złotych. Najważniejszą z nich był remont jedynego wielkiego pieca.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: poland.arcelormittal.com