Rosną koszty ogrzewania domów. Oto najprostsze i najtańsze sposoby na obniżenie swoich rachunków

Źródło:
tvn24.pl, PGNiG
Obawy Polaków o ogrzewanie w zimie
Obawy Polaków o ogrzewanie w zimieTVN24
wideo 2/4
Obawy Polaków o ogrzewanie w zimieTVN24

Koszty ogrzewania domu coraz bardziej niepokoją Polaków w obliczu rosnących cen energii. O obniżenie tych kosztów najlepiej zadbać z wyprzedzeniem inwestując na przykład w termomodernizację. Istnieje jednak również wiele prostych i tanich sposobów, aby zmniejszyć zimą wysokość swoich rachunków za ogrzewanie. Pomogą w tym nie tylko drobne inwestycje, ale też tak podstawowe czynności jak prawidłowe wietrzenie, używanie zasłon i obsługiwanie grzejników.

Pod koniec sierpnia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, ogłosiła, że rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców ciepła systemowego będą mogły wzrosnąć maksymalnie o 42 proc. Nadal oznacza to gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania. Z jeszcze większym wzrostem opłat muszą się liczyć osoby posiadające własne źródła ogrzewania, na przykład piece węglowe.

Przed zbliżającą się zimą tym większe znaczenie ma szukanie sposobów na zmniejszenie nadchodzących rachunków za ogrzewanie. Duże oszczędności może przynieść inwestycja w termomodernizację swojego domu. - Jeśli chcemy w dłuższej perspektywie obniżyć rachunki za ogrzewanie, warto rozważyć docieplenie domu. Ale to inwestycja rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych - mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Są jednak także prostsze i tańsze sposoby na efektywne wykorzystanie posiadanego ogrzewania i zmniejszenie swoich rachunków.

Koszty ogrzewania domu 2022

Jednym z najbardziej oczywistych, ale jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na ograniczenia wydatków związanych z ogrzewaniem jest po prostu przykręcenie grzejników. - Jeden stopień mniej to około 8 procent mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie taka sama oszczędność finansowa. Zatem jeśli obniżymy temperaturę o 3 stopnie, zaoszczędzimy na rachunku ponad 20 procent, a to już zauważalna kwota - tłumaczy Anna Dworakowska.

Jaka temperatura powietrza uważana jest za optymalną? To kwestia indywidualnych potrzeb i odczuć. Eksperci wskazują jednak, że w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej, np. w salonie, to zwykle 20-22 stopnie. W łazience komfort zapewniają natomiast 22-24 stopnie. - Z kolei w sypialni warto ustawić temperaturę nawet poniżej 19 stopni, to rozwiązanie korzystne nie tylko dla portfela, ale również dla jakości snu. W chłodnym pomieszczeniu łatwiej się zasypia i lepiej się śpi - mówi Anna Dworakowska. Regulację temperatury w pomieszczeniach znacznie ułatwia termostat, który można zamontować na grzejniku. Zakup takiego urządzenia to wydatek w granicach 200-300 złotych.

Czym ogrzewają się PolacyPAP - Maciej Zieliński

Jak obniżyć rachunki

Kolejny sposób na podniesienie temperatury w pokoju nie wymaga udziału grzejnika. Warto pamiętać o zwyczajnym odsłanianiu w dzień zasłon. - Nawet w sezonie zimowym promienie słoneczne potrafią częściowo ogrzać pomieszczenie. Z kolei w nocy warto zaciągnąć zasłony, one też w jakimś stopniu chronią nas przed chłodem z zewnątrz - wyjaśnia ekspertka. Dodaje, że nawet najgrubsze zasłony nie pomogą jednak, jeśli okna są nieszczelne. - W przypadku okien regulowanych przed sezonem zimowym należy sprawdzić, czy skrzydło okna jest odpowiednio dociśnięte do ramy - radzi Dworakowska. 

Jednocześnie nie należy zapominać o odpowiednim wietrzeniu ogrzewanych pomieszczeń. Dopływ świeżego i możliwie suchego powietrza sprzyja ogrzewaniu, a także pomaga w wyciąganiu wilgoci ze ścian i mebli. Najlepiej wietrzenie jest wykonywać 1-2 razy dziennie szeroko otwierając okna na 5-10 minut. Jeżeli to możliwe, warto zrobić również przeciąg. W ten sposób szybko wymieni się powietrze na świeże, jednocześnie nie wychładzając nadmiernie ogrzewanych pomieszczeń.

ZOBACZ TEŻ: Krótsze godziny otwarcia sklepów i wygaszone oświetlenie. Jest decyzja dużej sieci

Straty ciepła - jak je zmniejszyć

Zdarza się, że ze względów estetycznych domowe grzejniki są zabudowywane. Według szacunków PGNiG może to powodować wzrost strat ciepła nawet o 20 procent. - Bezpośrednio przed grzejnikami nie powinno się także stawiać mebli, na przykład kanapy. Jeśli już musimy postawić ją obok, dystans powinien wynosić przynajmniej kilkanaście centymetrów - zaznacza Anna Dworakowska. Podobnie działają również firanki i zasłony, które zasłaniając szczelnie grzejnik również mogą powodować straty ciepła.

Z kolei za kaloryferem warto umieścić tzw. ekrany zagrzejnikowe. Takie ekrany, wykonane najczęściej z folii aluminiowej, odbijają generowane przez grzejnik ciepło w stronę pomieszczenia i pozwalają ograniczyć starty energii o kilka procent. Ich zakup zwykle nie przekracza kwoty kilkudziesięciu złotych. - Jest to niewielka inwestycja, powinna zwrócić się z nawiązką w trakcie jednego sezonu grzewczego - zaznacza przedstawicielka Polskiego Alarmu Smogowego.

Ważne jest także sprawdzenie skuteczności działania samego grzejnika. Przede wszystkim jeżeli mamy wrażenie, że grzeją one słabiej niż powinny, warto jest je odpowietrzyć. W wielu modelach grzejników jest to prosta operacja i większość osób poradzi sobie z nią samodzielnie. - Raz na kilka lat dobrze jest także wezwać hydraulika, który przepłucze instalację centralnego ogrzewania. Szacuje się, że w ten sposób oszczędzamy nawet 30 procent energii. Tyle że taka operacja to koszt około 2 tysięcy złotych, więc należy traktować ją jako oszczędność w perspektywie kilku lat, a nie jednego sezonu - tłumaczy Dworakowska.

Obawy o ogrzanie domówPAP - Maciej Zieliński

Oszczędzanie energii

Oszczędności warto szukać nie tylko na ogrzewaniu, ale także zużyciu energii elektrycznej. Pod tym względem oszczędności możemy szukać zwłaszcza w kuchni. Jak wskazują dane PGNiG, urządzenia kuchenne zużywają zdecydowanie najwięcej prądu ze wszystkich elektrycznych sprzętów domowych. W rozmowie z tvn24.pl ekspert z think tanku Forum Energii tłumaczył, jak ograniczyć zużycie energii generowane przez różne sprzęty kuchenne.

ZOBACZ TEŻ: Podwyżki rachunków za prąd z limitem. Jest decyzja Sejmu

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: tvn24.pl, PGNiG

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP