Rosną koszty ogrzewania domów. Oto najprostsze i najtańsze sposoby na obniżenie swoich rachunków

Źródło:
tvn24.pl, PGNiG
Obawy Polaków o ogrzewanie w zimie
Obawy Polaków o ogrzewanie w zimieTVN24
wideo 2/4
Obawy Polaków o ogrzewanie w zimieTVN24

Koszty ogrzewania domu coraz bardziej niepokoją Polaków w obliczu rosnących cen energii. O obniżenie tych kosztów najlepiej zadbać z wyprzedzeniem inwestując na przykład w termomodernizację. Istnieje jednak również wiele prostych i tanich sposobów, aby zmniejszyć zimą wysokość swoich rachunków za ogrzewanie. Pomogą w tym nie tylko drobne inwestycje, ale też tak podstawowe czynności jak prawidłowe wietrzenie, używanie zasłon i obsługiwanie grzejników.

Pod koniec sierpnia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, ogłosiła, że rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców ciepła systemowego będą mogły wzrosnąć maksymalnie o 42 proc. Nadal oznacza to gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania. Z jeszcze większym wzrostem opłat muszą się liczyć osoby posiadające własne źródła ogrzewania, na przykład piece węglowe.

Przed zbliżającą się zimą tym większe znaczenie ma szukanie sposobów na zmniejszenie nadchodzących rachunków za ogrzewanie. Duże oszczędności może przynieść inwestycja w termomodernizację swojego domu. - Jeśli chcemy w dłuższej perspektywie obniżyć rachunki za ogrzewanie, warto rozważyć docieplenie domu. Ale to inwestycja rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych - mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Są jednak także prostsze i tańsze sposoby na efektywne wykorzystanie posiadanego ogrzewania i zmniejszenie swoich rachunków.

Koszty ogrzewania domu 2022

Jednym z najbardziej oczywistych, ale jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na ograniczenia wydatków związanych z ogrzewaniem jest po prostu przykręcenie grzejników. - Jeden stopień mniej to około 8 procent mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie taka sama oszczędność finansowa. Zatem jeśli obniżymy temperaturę o 3 stopnie, zaoszczędzimy na rachunku ponad 20 procent, a to już zauważalna kwota - tłumaczy Anna Dworakowska.

Jaka temperatura powietrza uważana jest za optymalną? To kwestia indywidualnych potrzeb i odczuć. Eksperci wskazują jednak, że w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej, np. w salonie, to zwykle 20-22 stopnie. W łazience komfort zapewniają natomiast 22-24 stopnie. - Z kolei w sypialni warto ustawić temperaturę nawet poniżej 19 stopni, to rozwiązanie korzystne nie tylko dla portfela, ale również dla jakości snu. W chłodnym pomieszczeniu łatwiej się zasypia i lepiej się śpi - mówi Anna Dworakowska. Regulację temperatury w pomieszczeniach znacznie ułatwia termostat, który można zamontować na grzejniku. Zakup takiego urządzenia to wydatek w granicach 200-300 złotych.

Czym ogrzewają się PolacyPAP - Maciej Zieliński

Jak obniżyć rachunki

Kolejny sposób na podniesienie temperatury w pokoju nie wymaga udziału grzejnika. Warto pamiętać o zwyczajnym odsłanianiu w dzień zasłon. - Nawet w sezonie zimowym promienie słoneczne potrafią częściowo ogrzać pomieszczenie. Z kolei w nocy warto zaciągnąć zasłony, one też w jakimś stopniu chronią nas przed chłodem z zewnątrz - wyjaśnia ekspertka. Dodaje, że nawet najgrubsze zasłony nie pomogą jednak, jeśli okna są nieszczelne. - W przypadku okien regulowanych przed sezonem zimowym należy sprawdzić, czy skrzydło okna jest odpowiednio dociśnięte do ramy - radzi Dworakowska. 

Jednocześnie nie należy zapominać o odpowiednim wietrzeniu ogrzewanych pomieszczeń. Dopływ świeżego i możliwie suchego powietrza sprzyja ogrzewaniu, a także pomaga w wyciąganiu wilgoci ze ścian i mebli. Najlepiej wietrzenie jest wykonywać 1-2 razy dziennie szeroko otwierając okna na 5-10 minut. Jeżeli to możliwe, warto zrobić również przeciąg. W ten sposób szybko wymieni się powietrze na świeże, jednocześnie nie wychładzając nadmiernie ogrzewanych pomieszczeń.

ZOBACZ TEŻ: Krótsze godziny otwarcia sklepów i wygaszone oświetlenie. Jest decyzja dużej sieci

Straty ciepła - jak je zmniejszyć

Zdarza się, że ze względów estetycznych domowe grzejniki są zabudowywane. Według szacunków PGNiG może to powodować wzrost strat ciepła nawet o 20 procent. - Bezpośrednio przed grzejnikami nie powinno się także stawiać mebli, na przykład kanapy. Jeśli już musimy postawić ją obok, dystans powinien wynosić przynajmniej kilkanaście centymetrów - zaznacza Anna Dworakowska. Podobnie działają również firanki i zasłony, które zasłaniając szczelnie grzejnik również mogą powodować straty ciepła.

Z kolei za kaloryferem warto umieścić tzw. ekrany zagrzejnikowe. Takie ekrany, wykonane najczęściej z folii aluminiowej, odbijają generowane przez grzejnik ciepło w stronę pomieszczenia i pozwalają ograniczyć starty energii o kilka procent. Ich zakup zwykle nie przekracza kwoty kilkudziesięciu złotych. - Jest to niewielka inwestycja, powinna zwrócić się z nawiązką w trakcie jednego sezonu grzewczego - zaznacza przedstawicielka Polskiego Alarmu Smogowego.

Ważne jest także sprawdzenie skuteczności działania samego grzejnika. Przede wszystkim jeżeli mamy wrażenie, że grzeją one słabiej niż powinny, warto jest je odpowietrzyć. W wielu modelach grzejników jest to prosta operacja i większość osób poradzi sobie z nią samodzielnie. - Raz na kilka lat dobrze jest także wezwać hydraulika, który przepłucze instalację centralnego ogrzewania. Szacuje się, że w ten sposób oszczędzamy nawet 30 procent energii. Tyle że taka operacja to koszt około 2 tysięcy złotych, więc należy traktować ją jako oszczędność w perspektywie kilku lat, a nie jednego sezonu - tłumaczy Dworakowska.

Obawy o ogrzanie domówPAP - Maciej Zieliński

Oszczędzanie energii

Oszczędności warto szukać nie tylko na ogrzewaniu, ale także zużyciu energii elektrycznej. Pod tym względem oszczędności możemy szukać zwłaszcza w kuchni. Jak wskazują dane PGNiG, urządzenia kuchenne zużywają zdecydowanie najwięcej prądu ze wszystkich elektrycznych sprzętów domowych. W rozmowie z tvn24.pl ekspert z think tanku Forum Energii tłumaczył, jak ograniczyć zużycie energii generowane przez różne sprzęty kuchenne.

ZOBACZ TEŻ: Podwyżki rachunków za prąd z limitem. Jest decyzja Sejmu

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: tvn24.pl, PGNiG

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP