Rosną koszty ogrzewania domów. Oto najprostsze i najtańsze sposoby na obniżenie swoich rachunków

Źródło:
tvn24.pl, PGNiG
Obawy Polaków o ogrzewanie w zimie
Obawy Polaków o ogrzewanie w zimieTVN24
wideo 2/4
Obawy Polaków o ogrzewanie w zimieTVN24

Koszty ogrzewania domu coraz bardziej niepokoją Polaków w obliczu rosnących cen energii. O obniżenie tych kosztów najlepiej zadbać z wyprzedzeniem inwestując na przykład w termomodernizację. Istnieje jednak również wiele prostych i tanich sposobów, aby zmniejszyć zimą wysokość swoich rachunków za ogrzewanie. Pomogą w tym nie tylko drobne inwestycje, ale też tak podstawowe czynności jak prawidłowe wietrzenie, używanie zasłon i obsługiwanie grzejników.

Pod koniec sierpnia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, ogłosiła, że rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców ciepła systemowego będą mogły wzrosnąć maksymalnie o 42 proc. Nadal oznacza to gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania. Z jeszcze większym wzrostem opłat muszą się liczyć osoby posiadające własne źródła ogrzewania, na przykład piece węglowe.

Przed zbliżającą się zimą tym większe znaczenie ma szukanie sposobów na zmniejszenie nadchodzących rachunków za ogrzewanie. Duże oszczędności może przynieść inwestycja w termomodernizację swojego domu. - Jeśli chcemy w dłuższej perspektywie obniżyć rachunki za ogrzewanie, warto rozważyć docieplenie domu. Ale to inwestycja rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych - mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Są jednak także prostsze i tańsze sposoby na efektywne wykorzystanie posiadanego ogrzewania i zmniejszenie swoich rachunków.

Koszty ogrzewania domu 2022

Jednym z najbardziej oczywistych, ale jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na ograniczenia wydatków związanych z ogrzewaniem jest po prostu przykręcenie grzejników. - Jeden stopień mniej to około 8 procent mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie taka sama oszczędność finansowa. Zatem jeśli obniżymy temperaturę o 3 stopnie, zaoszczędzimy na rachunku ponad 20 procent, a to już zauważalna kwota - tłumaczy Anna Dworakowska.

Jaka temperatura powietrza uważana jest za optymalną? To kwestia indywidualnych potrzeb i odczuć. Eksperci wskazują jednak, że w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej, np. w salonie, to zwykle 20-22 stopnie. W łazience komfort zapewniają natomiast 22-24 stopnie. - Z kolei w sypialni warto ustawić temperaturę nawet poniżej 19 stopni, to rozwiązanie korzystne nie tylko dla portfela, ale również dla jakości snu. W chłodnym pomieszczeniu łatwiej się zasypia i lepiej się śpi - mówi Anna Dworakowska. Regulację temperatury w pomieszczeniach znacznie ułatwia termostat, który można zamontować na grzejniku. Zakup takiego urządzenia to wydatek w granicach 200-300 złotych.

Czym ogrzewają się PolacyPAP - Maciej Zieliński

Jak obniżyć rachunki

Kolejny sposób na podniesienie temperatury w pokoju nie wymaga udziału grzejnika. Warto pamiętać o zwyczajnym odsłanianiu w dzień zasłon. - Nawet w sezonie zimowym promienie słoneczne potrafią częściowo ogrzać pomieszczenie. Z kolei w nocy warto zaciągnąć zasłony, one też w jakimś stopniu chronią nas przed chłodem z zewnątrz - wyjaśnia ekspertka. Dodaje, że nawet najgrubsze zasłony nie pomogą jednak, jeśli okna są nieszczelne. - W przypadku okien regulowanych przed sezonem zimowym należy sprawdzić, czy skrzydło okna jest odpowiednio dociśnięte do ramy - radzi Dworakowska. 

Jednocześnie nie należy zapominać o odpowiednim wietrzeniu ogrzewanych pomieszczeń. Dopływ świeżego i możliwie suchego powietrza sprzyja ogrzewaniu, a także pomaga w wyciąganiu wilgoci ze ścian i mebli. Najlepiej wietrzenie jest wykonywać 1-2 razy dziennie szeroko otwierając okna na 5-10 minut. Jeżeli to możliwe, warto zrobić również przeciąg. W ten sposób szybko wymieni się powietrze na świeże, jednocześnie nie wychładzając nadmiernie ogrzewanych pomieszczeń.

ZOBACZ TEŻ: Krótsze godziny otwarcia sklepów i wygaszone oświetlenie. Jest decyzja dużej sieci

Straty ciepła - jak je zmniejszyć

Zdarza się, że ze względów estetycznych domowe grzejniki są zabudowywane. Według szacunków PGNiG może to powodować wzrost strat ciepła nawet o 20 procent. - Bezpośrednio przed grzejnikami nie powinno się także stawiać mebli, na przykład kanapy. Jeśli już musimy postawić ją obok, dystans powinien wynosić przynajmniej kilkanaście centymetrów - zaznacza Anna Dworakowska. Podobnie działają również firanki i zasłony, które zasłaniając szczelnie grzejnik również mogą powodować straty ciepła.

Z kolei za kaloryferem warto umieścić tzw. ekrany zagrzejnikowe. Takie ekrany, wykonane najczęściej z folii aluminiowej, odbijają generowane przez grzejnik ciepło w stronę pomieszczenia i pozwalają ograniczyć starty energii o kilka procent. Ich zakup zwykle nie przekracza kwoty kilkudziesięciu złotych. - Jest to niewielka inwestycja, powinna zwrócić się z nawiązką w trakcie jednego sezonu grzewczego - zaznacza przedstawicielka Polskiego Alarmu Smogowego.

Ważne jest także sprawdzenie skuteczności działania samego grzejnika. Przede wszystkim jeżeli mamy wrażenie, że grzeją one słabiej niż powinny, warto jest je odpowietrzyć. W wielu modelach grzejników jest to prosta operacja i większość osób poradzi sobie z nią samodzielnie. - Raz na kilka lat dobrze jest także wezwać hydraulika, który przepłucze instalację centralnego ogrzewania. Szacuje się, że w ten sposób oszczędzamy nawet 30 procent energii. Tyle że taka operacja to koszt około 2 tysięcy złotych, więc należy traktować ją jako oszczędność w perspektywie kilku lat, a nie jednego sezonu - tłumaczy Dworakowska.

Obawy o ogrzanie domówPAP - Maciej Zieliński

Oszczędzanie energii

Oszczędności warto szukać nie tylko na ogrzewaniu, ale także zużyciu energii elektrycznej. Pod tym względem oszczędności możemy szukać zwłaszcza w kuchni. Jak wskazują dane PGNiG, urządzenia kuchenne zużywają zdecydowanie najwięcej prądu ze wszystkich elektrycznych sprzętów domowych. W rozmowie z tvn24.pl ekspert z think tanku Forum Energii tłumaczył, jak ograniczyć zużycie energii generowane przez różne sprzęty kuchenne.

ZOBACZ TEŻ: Podwyżki rachunków za prąd z limitem. Jest decyzja Sejmu

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: tvn24.pl, PGNiG

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów przekazało, że podatnicy złożyli już ponad osiem milionów deklaracji podatkowych za rok 2024 w usłudze Twój e-PIT. Resort przypomniał, że środa jest ostatnim dniem na rozliczenie się z fiskusem.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl